Logo image
Logo image

Kendi Bedeninizde Yaşamayı Öğrenin

3 dakika
Kendi Bedeninizde Yaşamayı Öğrenin
Tarafından yazılmıştır Beatriz Caballero
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beynimizi iç organlarımızın çoğuna bağlayan vagus sinirindeki liflerin % 80’i merkeze bağlıdır. Başka bir deyişle, bu lifler vücudumuzun dış kısmı boyunca beynimize kadar uzanır. Bu, etkinleştirme sistemimizi nefes ve hareket yoluyla eğitebileceğimiz ve doğrudan kontrol edebileceğimiz anlamına gelir.

Bedeni bu şekilde eğitmek Çin ve Hindistan’da yıllardır temel bir öge olmuştur. Doğu ve alternatif tıp araştırmaları, refahınızı daha doğal bir şekilde geliştirmenin yollarını buldu. Ne yazık ki kültürümüz buna karşı bütünsel olarak hala şüpheci…

Kendini bulmak için vücut üzerinde çalışmak

Hepimiz nefes almayı biliyoruz. Fakat sakinleşmeyi ve nefes almayı yavaşlatmayı öğrenmek başka bir konudur. Ayrıca bu, birçok insan için ruh sağlığını yeniden kazanmak açısından önemlidir. Bilinçli olarak derin ve yavaş nefesler alıp verdiğinizde, bedeninize PNS’sini (parasempatik sinir sistemi) duraklatmasını söylüyorsunuz.

Some figure

Örneğin, travma ve terk edilme hislerinin etkileri üzerinde çalışırken, duygusal düzenleme yapmak sonuçlarda büyük bir fark yaratabilir. Bunun bir yolu, solunum kontrolüdür. Solunumunuza ne kadar odaklanırsanız, o kadar çok fayda elde edersiniz.Nefesin başlangıcına ve sonuna dikkat etmek önemlidir. Biri bittiğinde, diğerine başlamadan önce biraz bekleyin. Vücudunuzdan gelen ve giden havayı fark ederseniz, bu “hayati doğal hareketi” daha iyi anlayacaksınız.

Beden ve zihne yoga yoluyla uyum kazandırmak

Yoga Hindistan’dan gelen geleneksel bir disiplindir. “Fiziksel ve zihinsel refah birliği” anlamına geliyor. Bu kelimenin ayrıca Hinduizm, Budizm ve Jainizm’deki meditasyon uygulamaları ile bağlantısı var. Bazı yoga türleri, en derin ve en unutulan noktalarınıza bağlanmanıza yardımcı olabilir. Yoga sadece bir egzersiz formundan ya da bir rahatlama tekniğinden daha fazlasıdır. İşte ana faydaları:

  • Bilincinizi geliştirmek. Yoga direnç gösterdiğiniz konular ve korkularınızla birlikte potansiyel ve doğal yeteneklerinizin farkına varmanıza yardımcı olur.
  • İçsel barış. Sakinleştirici etkisi sayesinde, hayatınızı sakin ve güvenli bir şekilde geçirmenize yardımcı olur.
  • Kendi yaşamında bulunma yeteneğini geliştirmek. Acıyı hafifletir, stresi azaltır, nefes almayı iyileştirir…
  • Sağlığınızı iyileştirmek. Yoganın sağlığa yararlarının uzun bir listesi var. Örneğin, kardiyovasküler eğitim, kilo yönetimi, nefes alma, esneklik vb. için mükemmeldir.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından yapılan bir araştırma, yoga uygulamanın onuncu haftasında TSSB (travma sonrası stres bozukluğu) semptomlarının azaldığını gösterdi. Buna en iyi yanıt veren hastalar, diğer tedavilerde başarılı olamadı.

“Vücudunuzu saygılı ve duyarlı bir şekilde dinlediğinizde, kendi zihninizi nesnel olarak gözlemlemeyi ve iç dünyanızın gerçekliğini kabul etmeyi öğrendiğinizde; işte yogadan en fazla faydalandığınız zaman budur.”

Some figure

Sağlığınızı iyileştirebilecek hareket türleri

Japonya ve Kore’deki bazı kültürler, hareket bilincini ve şimdiki anı geliştirmeye odaklanır. Bunlar travmalı kişilerin sorun yaşamaya meyilli olduğu şeylerdir. Aikido, judo, taekwondo, jujitsu ve capoeira (Brezilya) gibi dövüş sanatları bu durumlarda yardımcı olabilir.

Bunların fiziksel hareketlilik, nefes alma ve meditasyon gibi ortak yönleri vardır.

Yoga, taichi, Çin’de gigong yapmak ya da Afrika’dan ritmik davul çalmak da kendini tanıma yoluyla daha iyi olunabileceği fikrini destekliyor. Jon Kabat-Zinn beden ve akıl arasındaki iletişimi güçlendirme üzerine yapılan tedavilerin öncüsüdür. 1979’da, insanların öz farkındalıklarını arttırmalarına yardımcı olmak amacıyla Stres Azaltma Kliniği’ni kurmuştur.

“Olman gerekenden daha az olduğun korkusuyla, kendini kendinden daha fazla yapmaya çalışmaktan vazgeçersen, olduğun kişi çok daha hafif, daha mutlu ve birlikte yaşamak açısından daha kolay olacaktır.”

– Jon Kabat-Zinn

Some figure

Bedensel hislerinize dikkat vermek, duygularınızın en yüksek ve en düşük değerlerini tanımanıza yardımcı olabilir. Bunları tanıdığınızda, kontrol altına almanız daha kolay olacaktır. Kişisel farkındalığı uygulamak, sempatik sinir sisteminizi sakinleştirir. Aynı zamanda “kavga et ya da kaç tepkisi” olasılığını da azaltır. Bu, bedensel farkındalığın engellenen duyguları ya da dürtüleri salmaya yardımcı olduğu anlamına gelir.

Duyusal dünyanız sizden önce ortaya çıkar

Kendi teninizde güvende hissetmiyorsanız, tamamen iyileşemezsiniz. Fiziksel gerginliğin açığa çıkarılması, sorunlu duygularınızı da gidermeye yardımcı olacaktır. Hareket, daha derin nefes almanıza ve bu gerginliklerin vücudunuzu terk etmesine yardımcı olur. Bu, istismara uğramış çocuklar, TSSB’li askerler, cinsel istismar mağdurları, mülteciler, vb. için de işe yarayan bir yöntemdir. Bu kişilerin hikayeleri, ifade terapilerinin ne kadar etkili olabileceğinin bir kanıtıdır.

Yeni terapi tedavilerine destek sadece kanıtlanmış olan şeyler için gelir. 1928’de Alexander Fleming’in penisilin’in antibiyotik özelliklerinin keşfetmesiyle, 1965’de nasıl çalıştığını tam olarak anlamamız arasında neredeyse kırk yıl geçti.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Cowen, V. S., & Adams, T. B. (2005). Physical and perceptual benefits of yoga asana practice: Results of a pilot study. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2004.08.001


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.