Enerjinizi Yönlendirecek 5 Kolay Yoga Pozu

Enerjinizi Yönlendirecek 5 Kolay Yoga Pozu
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Düzenli olarak bu kolay yoga pozlarını pratik etmek enerjinizi yönlendirmenizi ve odağınızı ana kaydırmanızı sağlar.

Bir şeyler üzerinde kontrolü yitirdiğinizi hissettiğiniz zaman, yoga pozları başınızdan geçen şeyle bağ kurmanıza yardımcı olur. Bu pozlar bakış açınızı genişletir ve kontrolü yeniden ele almak için ihtiyacınız olan karar verme gücünü size kazandırır.

Bu bağlamda, hayatınızın kontrolünü yitirmenize sebep olan en yaygın durumlardan biri strestir ve stres sizi ya problemlerinizden kaçmaya ya da onlarla yüzleşmeye iter. Bu tepkiler, hem fiziksel hem de ruhsal rahatsızlıklara sebep olabilir. Güçlü zorluklarla karşılaştığınızda, sinir sisteminizin en verimli şekilde çalışmasını sağlamanız hayati önem taşımaktadır.

Bu aşamada yoga devreye girer. Yoga, vücudunuzun ve zihninizin dinlenmesine ve etrafınızda olan her şeyi yönlendirmenize yardımcı olur. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, yogada prana adı verilen vücut enerji akışını sağlamak ve enerjinizi akıllıca yönlendirmektir.

Prana verimli bir şekilde aktığında, her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleşmesi kolaylaşır. Yani, enerjinin vücudunuzdan akmasına izin vererek, stresle başa çıkabilecek ve böylece bütünsel sağlığınızı geliştirebileceksiniz.

Düzenli olarak bu kolay yoga pozlarını pratik etmek enerjinizi yönlendirmenizi ve odağınızı ana kaydırmanızı sağlar.

Enerjinizi Yönlendirmeniz İçin Yoga Pozları

Doktor, yazar ve maneviyat konularında uzman konuşmacı Deepak Chopra, insanların 4 ayrı parçadan oluştuğunu ileri sürer: manevi beden (ya da enerji), zihinsel beden, duygusal beden ve fiziksel beden. Bu dört beden birbiriyle derinlemesine bağlantılıdır.

Bir bedeni etkileyen şey, diğer üç bedeni de etkiler. Bu sebepten ötürü, eğer duygusal olarak yorgun düştüyseniz, bu enerjinizi fiziksel bedeninize aktarırsınız. Tüm bu dört bedenle ilgilenmeniz, varlığınızı güçlendirir ve sizi daha mutlu ve daha üretken bir insan kılar.

Enerjinizi dengelemek ve yönlendirmek için birçok yol bulunmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki fiziksel olarak aktif olan insanlar, hareketsiz yaşam tarzına sahip olan insanlara göre daha pozitif davranışlar sergilemektedirler. Fakat esas başarılması gereken şey, egzersiz yapacak zamana sahip olmadığımızda da nasıl optimum enerjiye sahip olabileceğimizi bilebilmektir.

İhtiyacımız olan ekstra enerjiyi nasıl elde ederiz? Bunun yanıtı yoga olabilir. Yoga son yıllarda bir egzersiz çeşidi olarak popülerlik kazanmıştır. Hiçbir ekipman gerektirmediği ve her yerde istediğiniz her zaman yapabildiğiniz için vücudunuza hareket kazandırmak için harika bir yöntemdir.

Bu Yoga Pozları İle Enerjinizi Yönlendirin

Balasana (Çocuk Pozu)

Bu kolay yoga pozu denge ve uyumu yeniden sağlayarak zihninizi bir açıklık ve hızlı kavrayış haline getirir. İç organlarınıza masaj yapmasının yanı sıra, Balasana zihninizi ve merkezi sinir sisteminizi sakinleştirir. Ayrıca, stres, ağrı ve gerginliği vücudunuzdan uzaklaştırır.

Bu poz vücudunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Balasana fiziksel açıdan zor bir hareket olmamasına rağmen, enerjinizi yönlendirmeniz için harika bir pozdur.

çocuk pozu yapan kadın

Urdhva Hastasana (Yukarı Selam Pozu)

Urdhva Hastasana ağrıyı ve ufak anksiyete sorunlarını yatıştıran bir pozdur. Çoğu insan yataktan kalktığında, bilinçsiz olarak, gece uykusunun ardından vücuttaki enerjiyi hareketlendiren bu poza girerler.

Bu kolay yoga pozu uykuda olan enerjiyi akışa geçirir ve aşağı doğru olan enerjiyle bir bağ kurulmasını sağlar. Biraz pratikle karnınızın nasıl güçlendiğini ve ayaklarınız yerle bağlantısını sürdürürken enerjinin sırtınızdan nasıl yükseldiğini göreceksiniz.

yukarı selamlama yapan kadın

Ardha Dhanurasana (Yarım Yay Pozu)

Geleneksel olarak, Ardha Dhanurasana’nın vücudun enerji ve canlılık merkezi olan Manipura çakrasını açtığı söylenir. Manipura’yı aktif hale getirerek, korku ve güvensizlik hissini uzaklaştırırken, özgüveninizi ve amacınıza ilişkin kararlılığınızı artırabilirsiniz.

Bu kolay yoga pozu aynı zamanda nadilerinizi açarak vücudunuzdaki prana akışını destekler. İç enerji akışınızı yönlendirerek, kişisel tatmin ve güç elde edebilirsiniz. Bu, önemsiz şeyleri fazla dert etmemenize yardımcı olur. Bunlara ek olarak, Ardha Dhanurasana’nın zihin sağlığı açısından da faydaları vardır:

  • Odaklanmanızı kolaylaştırır.
  • Zihninize enerji verir.
  • Azim ve özgüveni artırır.
  • Zihnin berraklığını artırır.
  • Stres ve depresyondan uzaklaştırır.
iskelede yoga yapan kadın

Vriksasana (Ağaç Pozu)

Vriksasana vücudunuzun dengesini sağlamak için sağlam durmayı gerektirdiği için bir denge pozudur. Ağacı dengede tutan kökler gibi, Variksasana pozunda ayaklarınız ve bacaklarınız üst vücudunuzu destekler, uzun, güçlü ve zarif durmanızı sağlar. Bu kolay yoga pozu dengenizi, odağınızı ve zihinsel berraklığınızı geliştirir.

Ayrıca, bu poz Muladhara çakranızı aktif hale getirir. Bu uyarılma özgüveni destekler, enerji akışınızı artırır, zihninizi rahatlatır ve köklerinizi hissetmenizi sağlar.

kolay yoga

Urdhva Mukha Svanasana (Yukarı Bakan Köpek)

Son olarak bahsedeceğimiz yoga pozu; Urdhva Mukha Svanasana. Bu kolay yoga pozu, vücudu şefkate, sevgiye ve saygıya açık hale getirerek, kalp çakrasını harekete geçirir.  Bu pozda, göğüs kafesi esnediği için özgüven, pozitif enerji ve ilham hissiyatı da oluşur.

Urdhva Mukha Svanasana, depresif ya da boğulmuş hissettiğimizde ortaya çıkan kamburlaşma eğilimimizi dengeleyen dışa dönük bir pozdur. Ayrıca, merkezi sinir sistemini kontrol eden hormonları üreten bir endokrin bezi olan epifiz bezini harekete geçirir. Bu bezler vücudun uyku düzeninde etkisi olan bezlerdir.

yukarı bakan köpek pozu yapan kadın

Bu yoga pozlarından sonuna kadar yararlanabilmek için onları denemelisiniz. Bu pozlarda uzmanlaştığınızda, enerjinizi yönlendirebileceğiniz, unutmuş olduğunuz “zihinsel yollarınıza” doğru yeni bir keşif yolculuğuna çıkacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Streeter, C. C., Whitfield, T. H., Owen, L., Rein, T., Karri, S. K., Yakhkind, A., … Jensen, J. E. (2010). Effects of Yoga Versus Walking on Mood, Anxiety, and Brain GABA Levels: A Randomized Controlled MRS Study. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2010.0007
  • Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.