Kayıtsız Kalmayı Bırakın ve Planlarınızı Yerine Getirin

Kayıtsız Kalmayı Bırakın ve Planlarınızı Yerine Getirin

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2018

Eğer diğer insanlar planlarınızı beğenmezse, eğer hayalleriniz diğer insanların kalıplarına uymazsa, bunu tek başınıza yapın. Biri sizi bulacaktır. Bazen, yeni bir kader bulmak için korkunç bir hikayeye son vermelisiniz. Kendi öykünüzün kahramanı olarak ilerlemenin önemini unutmayın.

Carl Jung, insanların dışına bakmak yerine kalplerine dikkat ettiği zaman bir kişinin görüşünün daha net olduğunu söylemiştir. Dışa bakanlar rüya görür, ancak içe bakanlar uyanmıştır. Ama uyanmak acı verebilir. Neredeyse bildiğiniz her şeyden uzaklaşmayı içerir.

“Özgürlük için, sadece güvenlik için değil, güvenliği güvence altına alabilmek için özgürlük için plan yapmalıyız.”

– Karl Popper

Sık sık, hayatın, kalıcılığın yanlış olduğu ve şimdinin kısa ömürlü olduğu dinamik bir yolculuk olduğunu unutuyoruz. Bu belirsizlik yaratmakta, bu da bize çoğu zaman belli bir ücret karşılığı güvenlik bulmaya çalışmamıza neden olmaktadır.

Bazen, yalnızca otların yetiştiği bu kurak arazilerin kalıcılığına bağlı kalırız. Ona bağlı kalırız ve böylece, bir şeylere ya da sevgi, saygı ya da mutluluğun yerini alabilecek birine bağlı olarak güvende hissedebiliriz.

En çok ihtiyaç duyduğumuzda kendi kendimize ilerlemek bizi korkutur. Beklediğimiz gerçekliğin beklentilerimizle uyuşmayacağı için, başarısızlığa uğrayacağımız için üzülmekten korkuyoruz. Bununla birlikte, hareket etmenin, bizi inciten şeyleri geride bırakmak, bağlanmama yolunda yürümek ve çantalarımızı başka planlarla doldurmak, er ya da geç bizi ufukta tutacak diğer rüzgarlara doldurmak demek olduğunu unutmamalıyız.

balonlu kadın

Tüm iyi planlar korkuyu içerir

“Hiç hata yapmayan, hiç yaşamaya cesaret edememiştir.” diyen eski bir İngilizce atasözü var. Bunu sık sık görüyor musunuz? İnsanlar kendilerini herhangi bir risk almak zorunda kalmamak için rutin olarak kısıtlarlar; çünkü bilinen bir kötülük her zaman bilinmeyen bir iyiden iyidir.

İnsanlar, başkalarının beklediği şeyleri yapmanın, siyah koyun olarak heyecanlanmaya nazaran daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Başkalarının beklentilerini karşılamak ve otopilotta yaşamak güvenlik garantisi altına alıyor. Herhangi bir risk almanız ya da beklenmedik sonuçlarla karşılaşmanız gerekmeyen filmlerdeki ön sırada yer almak gibi bir şeydir.

Konfor bölgenizden çıkmak, korku olarak bilinen dikenli tel çitin atlanmasını içerir. Ve hepimiz bunun için hazır değiliz, ama neden? Michigan Üniversitesi’ndeki sosyal psikoloji profesörü Fiona Lee, ilginç bir çalışmada, insanların başka her şeyden daha çok başarısızlıktan korktuğuna karar verdiler.

Zihinlerimizde hiç gerçekleştirmediğimiz harika ve ilginç planlarımız vardır. Yargılanma konusunda rahatsızız ve başarısızlıktan korkuyoruz. Penceredeki yansımamıza boş yere bakarken, geminin çoktan yelken açtığını kendimize söylüyoruz. Ve eğer bu planı yerine getirirsek, bu adımı atarsak ne olabileceğini merak ediyoruz.

ayda kadın

Bu kolay değildir. Aslında, Dr. Lee, ürün yeniliğine odaklanan işletmelerin, insanların değişimden hoşlanmadığının, en azından ani bir değişimden hoşlanmadıklarını çok iyi fark ettiklerini keşfetti. Değişim, kurulmuş olanda bir mola demektir ve bu nedenle, korku, güvensizlik ve başarısızlık içerir.

Beyin de değişimden hoşlanmaz. Amacımız hayatta kalmamızı garanti etmektir, bu yüzden bize “rahatlık bölgesini terk etmemenin daha iyi” olduğunu söylemektedir. Fakat bazen bunu yapmak zorundasınız. Bu adımı atmak ve korku çizgisini aşmak zorundasınız.

Düşler, planlar ve kayalıklı denizler

Planlarınızı kimse sevmezse onları değiştirmeyin. Dar kafalıların sizi mutsuzluk kısır döngüsüne itmesine izin vermeyin. Sonuçta hepimiz Ulysses’e dönüyoruz, kendimizi bulmak için özlemle hayat okyanusunda kaybedip, sakinliği ve mutluluğu benimseyip planlarımızı takip edebileceğimiz Ithaca’ya ulaşmayı hayal ediyoruz.

“İnsan olmak, kendi başına bir projedir ve hayat, bu çalkantılı denizlerde limana nasıl getireceğimizi hepimizin bildiği bir gemidir.”

– Robert Baden-Powell

Şimdi bir değişiklik yapmanın ve hayallerinizi şekillendirmenin zamanı geldi. Aşağıda bunun nasıl yapılacağını açıklayacağız.

kadın

Planlarınıza uymak için ipuçları

Eminim ki hayatınızın bu noktasında çoktan sayısız planı ertelediniz. O kadar çok ki hepsini hatırlamak bile acı verir. Ancak, amaçlarını, arzularını ve hayallerini korkudan dolayı savuşturan insanlar gerçekten yaşamak istemiyorlardır. Başkalarının hayatlarını yaşayan insanların, yürümek için ayakları kalmamıştır. Akciğerlerinde havayı bırakan insanlar başkalarının nefes alabilmesi için kendilerinin de nefes alması gerektiğini unutuyorlar.

Odaklanızı kaydırın ve başarısızlıktan korkmayın.

  • Yaşamın bir yolculuk olduğunu ve yeni yolları izleyerek kendinizi dönüştürmenin ve üstesinden gelmenin tek fırsatınız olduğunu anlayın.
  • Dünyadaki yerimizi arayan hepimizin yetim olduğumuzu anlayın. Eğer size ait olmayan planlara sadık kalırsanız, sonsuza dek bir serseri olacaksınız.
  • Yol boyunca hayal kırıklığı, başarısızlık ve ihanet yaşayacaksınız. Ancak, herhangi bir iyi serseri gibi, ufka bakmaya devam etmeniz gerekir. Bütün acılardan sonra, devam edin. Her kaybınızdan sonra devam edin. Aklınızda bir rüyanız olduğu sürece, amacınıza ulaşmak için size yeterli hava kalacaktır.
  • Zihninizin kendini aldatma ve sahte umut konusunda uzman olduğunu unutmayın. Size uyması için içerik sağlayacak ve hayır diye bağırmak istediğinizi sizi evet gibi gösterecektir.
atlı kadın

Bilincinizi geliştirin ve öz saygınızı en iyi silah haline getirin. Dikkatinizi dinleyin, hayatınızın pusulası gibi hareket edebilen bu akıllı sesi. Planlarınızı ve hayallerinizi takip etmek için asla geç değildir, bazen de bunu yalnız başınıza yapmaktan daha iyi bir şey yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.