Logo image
Logo image

Kayıp Bir Kişi İçin Yas Tutmanın Acısı

4 dakika
Kayıp bir kişi için yas tutmak, bir kişinin gerçekliğini açıklamanın ve anlamanın zor olduğu türden bir acıyı getirir. Kelimelerin bir kişinin ne hissettiğini tanımlayamadığı türden bir acıdır.
Kayıp Bir Kişi İçin Yas Tutmanın Acısı
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kayıp bir kişi için yas tutmak gerçekten zordur, çünkü bir boşluk hissiyle birlikte gelir. O kadar derindir ki, hedeflerinizi ve hayatınızın anlamını yeniden düşünmenize neden olur. Genellikle bir kayıptan sonra keder vardır. Ama bu acı çok şiddetliyse ve gelip giderse ne olur? Kayıp bir kişiye ne olduğunu bilmemenin acısı, sevdiklerini büyük ölçüde etkiler. Bu makalenin konu hakkında söyleyeceklerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Başlangıç olarak, yas, kayıptan sonra meydana gelen bir dizi fenomendir. Psikolojik olanın ötesine geçen ve fiziksel, antropolojik, ekonomik, sosyal ve ruhsal olanları kapsayan bir konudur. Kayıp, “duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkileri harekete geçiren, insanlardan, şeylerden veya zihinsel temsillerden yoksunluk veya eksikliktir” (Tizón, 2013).

Some figure

Kayıp bir kişi için yas tutmak

İnsanlar sevdikleri birinden ani ve beklenmedik bir ayrılık olduğunda üzülürler. Birkaç neden ortadan kaybolmalarına neden olabilir. Ancak yine de büyük bir etki yaratır. Bunun nedeni, kendilerine en yakın olanların sessizliği ve onlara dair bilgi eksikliğidir.

Biri kaybolduktan sonra, ailesi ipuçlarını bulmak için sık sık sevdiklerinin adımlarını izlemeye çalışır. Ama kanunun dışında olabilir ve gerçeği bulmanın bir yolu yoktur. Ona yaklaşırsanız veya en azından devlet tarafından desteklenmezseniz tehlikeli olabilir.

Bir kişi ortadan kaybolduğunda arkalarında hiçbir iz kalmaz, bu yüzden ölü mü diri mi olduklarını bilmek zordur. Bu durum yas tutmayı zorlaştırır. Kayıp bir kişi için yas tutarken en sık sorulan sorulardan biri şudur: Sevdiğiniz birinin kaybını, ona ne olduğunu bile bilmeden nasıl kabul edersiniz?

Neden askıya alınmış acı hakkında konuşuyoruz?

Kayıp bir kişi için yas tutmak, geçici bir acıya neden olur çünkü sevdiklerinizi bulma umuduyla sık sık durursunuz. Sanki bir fırtınanın ortasında size vazgeçmemenizi, geri döneceklerini söyleyen bir ışık görebilirsiniz.

Yani, sizi aynı anda hem sevdiklerinizden uzak hem de ona yakın tutan anksiyete sayesinde askıya alınan ve duraklatılan bir tür aralıklı acıdır. Yine de zordur çünkü orada, askıya alınmış durumdadır. Ayrıca, yükleme ve boşaltma, derin stres ve ıstıraba neden olur ve ortadan kalkmaz.

Kayıp bir kişi için yas tuttuğunuzda belirsizlik duygusu hakimdir. Özellikle zorla ortadan kaybolma olduğunda. Kelimeleri bulamadığınız için etiketleyemeyeceğiniz türden büyük bir acıya yol açar. Nasıl başa çıkacağınızi bilmediğiniz türden bir acıdır çünkü kayıp diğerlerinden çok farklı bir şeydir.

Kayıp bir kişi için yas tutmak – bu durumla nasıl yüzleşilir?

Geri dönebilecek birinin kaybı nasıl kabul edilir? Yoğun acıyı tarif etmek için hangi kelimeleri kullanabilirsiniz? Bu kadar boş hissetmeye nasıl devam edilir?

İnsanlar hayatları boyunca çeşitli yas türlerinden geçerler. Bazıları yaşam döngünüzdeki bir değişikliğin doğal sonucudur. Sonra, karşılaşacağınız ama hayal etmeye bile başlamadığınız şeyler vardır. Gerçek şu ki, onlarla yüzleşmek büyük bir zorluktur. Ancak konu kayıp bir kişi için yas tutmak olduğunda bile, bunu çözmenin yolları vardır.

Bu konuyu inceleyen biri olan Jorge L. Tizón’a göre yas tutma, “konunun yeni iç ve dış gerçekliğinin kabulü lehine psikolojik süreçlerden” oluşur.

Teoride, yas tutabilmek için çeşitli aşamalar için öneriler vardır. Kayıp bir kişi için yas tuttuğunuzda her şey o kadar farklıdır ki, her zaman tipik süreci takip edemezsiniz.

Yastaki bir kişi sevdiklerinin cenazesine sahip olduğunda, bunu kabul etmeye başlayabilir. Ancak konu kayıp bir kişiye gelince, yastaki kişi ona sahip değildir. Bunun yerine belirsizlik vardır. Bu nedenle, emin olamayacakları bir ölümü varsaymayı seçerlerse kendilerini suçlu hissedebilirler. Ayrıca, bunu yaparak sevdiklerini öldürdüklerini bile hissedebilirler.

Some figure

Peki, ona ne oldu?

Kayıp bir kişinin aile üyeleri, onu yaşıyormuş gibi düşünmekte ısrar eder. En azından Ramírez Guerrero y Salvador’un 2014’te Revista Internacional de Buena Consciencia‘da yayınlanan makalede söylediği gibi. Bu durum onların yaslarının üstesinden gelmelerine engel olur.

Peki bu yas nasıl çözülür? Size çok fazla acı veren bir şeyi kelimelere dökmek zordur. Bununla birlikte, her zaman diğer iletişim türlerini deneyebilirsiniz. Mesela sanat. Bunun nedeni, bilgiyi farklı bir şekilde iletmek için kullanabilmenizdir. Bilinçaltınızın yüzeye çıkabileceği bir iletişim türüdür. Ayrıca, anı yaşamanıza ve neler olduğunun bilincine varmanıza izin verir. Semboller bulacak ve daha sonra bunları kelimelere dökebileceksiniz.

Ayrıca, dayanıklılığa da güvenebilirsiniz çünkü bu sizi rahatsız eden şeylerin üstesinden gelmenizi sağlar. Bunun için kendi hayatınızda anlam bulmalısınız. Kaybolan kişiyi sevmekten ya da özlemekten vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, “burada – şimdi” yaklaşımını değerlendirin ve yürümeye devam edin. Daha az acı verici olacaktır. Ayrıca, her zaman psikolojik yardım isteyebilirsiniz.

Kayıp bir kişi için yas tutmak basit bir mesele değildir. Kelimelerle tarif etmesi zor bir acıdır. Ancak, onu detaylandırdığınız sürece adını koyabilirsiniz. Çünkü detaylandırma anılarınızdan ve deneyimlerinizden vazgeçmek değil, kaybı kabul etmekten ibarettir. Son olarak, dayanıklılık başa çıkmaya yardımcı olmak için iyi bir silahtır, sanat ise hayatınıza ve acınıza anlam katan köprüleri inşa eden büyük bir harekete geçiricidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Ramírez Guerrero, E.S. (2014). El trabajo de Duelo Frente a Personas Desaparecidas. Análisis de Caso. International Journal of Good Conscience.

Tizón, J. L. (2004). Pérdida, pena, duelo. Vivencias, investigación y asistencia, (12). Madird: Grupo Planeta.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.