Kaleydoskop ve İllüzyonun Gücü

Kaleydoskop ve İllüzyonun Gücü
Cristina Calle Guisado

Yazan ve doğrulayan psikolog Cristina Calle Guisado.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok farklı oyuncak çeşidi vardır. Fakat bazıları neredeyse büyülü gibi görünür, en azından bizim için öyle olmuştur. Kaleydoskop da bence bunun içindedir, çünkü dünyayı birçok farklı şekil ve renk içinde görmenizi sağlar. Her zaman benim en sevdiğim oyuncaklardan biri olmuştur. Fakat ismini telaffuz etmek çok da kolay değildir.

Bugün umudun gücü ve bize nasıl imkansıza ulaşmamızı sağladığına bakacağız. Bir Yılbaşı hikayesi kullanacağız fakat yılın hangi gününde olursak olalım mesajı aynı kalacaktır!

Kaleydoskop içinden bakmak sizi olasılıklarla dolu bir dünyaya davet eder.

Yılbaşı olduğunu hatırlıyorum, evin her yeri süslenmişti. Süslerden bir çoğu renkli toplar ve altın şeritlerle süslü ve neredeyse tavana ulaşan o muhteşem ağaçtan sarkıyordu. içtenlikle büyüye ve Noel Baba’ya inanan 6 yaşında bir kızın gözlerinin önündeydi bütün bunlar.

“Yılbaşı bu dünyaya dokunan büyülü bir değnektir ve bir anda her şey daha yumuşak ve güzel olur.”

– Norman Vincent Peale

yılbaşında kaleydoskop hediye alan çocuk

Mükemmel hediye

Babamla yürüyüşe çıktım ve oyuncak bakmaya gittik. Bu oyuncağı görür görmez onun benim Yılbaşı hediyem olması gerektiğine karar verdim. Başka hiçbir hediye olamazdı. Etrafı bir ayıcık ailesiyle süslenmiş basit bir tüptü. Küçük ayıcıklar ağaç için ellerinde süsler – renkli toplar, ışık dolu yıldızlar, melekler- tutarken yılbaşını kutluyorlardı.

Ayılar o zamanlar en sevdiğim hayvanlardı. Ayılı pijamalarım vardı, üstünde gerçek bir ayı fotoğrafı olan bir tişörtüm ve her tipten, renkten ve boyuttan yüzlerce ayıcığım vardı. Boz ayıdan tutun da kutup ayısına ve arada birçok farklı ayı tipine kadar hepsi… Buzda yaşayan beyaz kutup ayısı içlerinden en sevdiğimdi. Hatta beyaz benekli kırmızı bir papyonu olan pembe ayı bile vardı.

“Büyü görünen ile görünmeyen arasındaki köprüdür.”

– Anonim

Fakat o tüp sadece üstünde ayılar olduğu için ilgimi çekmedi. içinden baktığınızda onca farklı şekil ve renk kombinasyonu görebilmek beni hayrete düşürmüştü. Başka insanlar için bu garip görünebilir fakat benim için o çok güzeldi. Çiçeklere dönüşen yıldızlar, dairelere dönüşen çiçekler, elmasların içinde daireler ve dahası sonsuz bir şekil ve renk karışımına doğru, öylesine farklı fakat bir o kadar da simetrik… O tüpün içine bakmak başka dünyalara yolculuk edebileceğimi ve bir anda binlerce macera yaşayabileceğimi hissettirdi.

“Sihre inananların kaderinde onu bulmak vardır.”

– Anonim

dünyaya kaleydoskop ile bakmak

Kaleydoskop

Onun hediyem olması gerektiğini babama söyledim.

“Babacım, babacım, güzel ayıcıklı tüp benim olabilir mi lütfen?”
Kaleydoskop mu?” diye cevapladı babam, geniş bir gülümsemeyle.
“Kaladi…” dedim, bir şey bende tatmin edilemez bir merak uyandırdığında kullandığım özel sırıtışımla.
“Noel Baba’ya sorarız, fakat önce ismini söylemeyi öğrenmelisin”, dedi babam gülerek.

Eve döndüğümüzde o karışık kelimeyi telaffuz etmeyi denemeyi bırakmadım. Kladi, kadiskopi, kalaydo, kalidosi, kalikopi… Fakat olmuyordu, söyleyemiyordum. Ağabeyim o an oracıkta icat ettiğim tüm kelimelere güldü ve kelimeyi bana tekrarladı – KALEYDOSKOP. Sürekli ismini öğrenmeye çalıştım fakat hiçbir zaman doğrusunu tutturamadığım için Noel Baba’nın bana onu getirmeyeceğini düşündüm.

Sonunda Yılbaşı geldi ve hediyelerimi açma zamanı geldiğinde biraz üzüldüm. O çok istediğim hediyenin ismini söylemeyi denedim sürekli. Fakat ilk birkaç harfi geçemedim. Güzel ayıcıklı tüp olmayacağından emin olarak ilk hediyemi açtım. Hediyeyi açtığımda, oradaydı! Çok istediğim bir hediye olduğu için öyle mutlu oldum ki, bir anda hiç düşünmeden yüksek sesle “Vay canına! İstediğim KALEYDOSKOP!” dedim.

“Umut, çabayı uyandırır, ancak sabır onu sonlandırır.”

– Anonim

Her çabanın ödülü vardır. Bu Yılbaşı hikayesindeki kız o çok istediği hediyeye ulaşabileceğine dair inancını yitirmek üzereydi. Ne kadar denese de ismini söyleyemiyordu. Fakat hediyeyi aldıktan sonra ve mutluluğunu yaşadıktan sonra hiçbir sorun olmaksızın ismini telaffuz edebildi. Şüphesiz ki, kaleydoskop kelimesinin nasıl telaffuz edileceğini unutmayacak. O Yılbaşını ve ona ifade ettiği şeyi de asla unutmayacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.