Logo image
Logo image

Etrafımız Büyülü İnsanlarla Dolu

2 dakika
Etrafımız Büyülü İnsanlarla Dolu
Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2017

Çevremizde büyülü insanlar var. Bunlar size mutluluk getiren, uçmanızı, parlamanızı ve içinizi boşaltmanızı sağlayan kişilerdir. Birbirinizi anlarsınız ve hep birbirinizin arkasında durursunuz.

Bu kişilere her zaman “yanındayım” demenize gerek yoktur çünkü kelimeler gereksizdir. Bazen sanki bir melodi yokluktan var olup çıkıp size rehberlik yapıyormuş gibi birini karşınıza çıkarır ve o kişiyi görür görmez kanınız ısınmaya başlar. Paylaştığınız bağ, sağlıklı, berrak ve yeni deneyimlere açıktır. Dostluğunuz, omuzlarınızdan ağırlığı kaldıran ve engellerin üstesinden gelmenize yardım eden samimi bir bağdan oluşur.

“Büyülü insanlar var. Size söz veriyorum, onları gördüm. Gezegenin her köşesinde saklılar. Normal insan kılığında dolaşıyorlar. Kendi özel biçimlerini gizliyorlar. Herkes gibi davranmaya çalışıyorlar. Bu yüzden onları bulmak çok zor olabilir. Ama bir kere buldunuz mu, geri dönüşü yoktur. Onları unutamazsınız. Kimseye söylemeyin, ama sihirlerinin o kadar güçlü olduğunu söylüyorlar ki size bir kez dokunurlarsa, sonsuza dek sizinle kalır diyorlar.”

– Anonim

Gerçek dostlar bir elin parmağını geçmez

Gerçek dostlar bir elin parmağını geçmez. Gerçek dostlar bir elin parmaklarıyla sayılabilirler. Bu, kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçektir. Doğal olan budur, bu nedenle hayatınızdan geçen herkese beklentilerinizi, duygularınızı, hislerinizi, düşüncelerinizi ve ilgi alanlarınızı tam olarak paylaşamazsınız.

Özel bir şekilde bağ kurduğunuz bazı insanlar var ve onlarla yaşadığınız deneyimler sizi bir araya getirir ve sosyal ihtiyaçlarınızı karşılar. Aristoteles’in söylediği gibi, biz sosyal hayvanlaryız ve bu nedenle, tam hissetmek için diğer insanlarla olan bağlarımıza ihtiyacımız var.

Büyülü insanlar inanılmaz sosyal ve duygusal niteliklere sahiptir. Bize desteklerini sunar, bizi kurtarır ve bize rehberlik ederler. Başka bir deyişle, hem sosyal hem de duygusal anlamda zekidirler.

Sosyal zekanın iki temel bileşeni

Sosyal zeka, başkaları ile ilişki kurma yeteneği olarak tanımlanır. Daniel Goleman’a göre, sosyal zeka için ihtiyacınız olan iki temel bileşen var:

 1. Sosyal farkındalık: diğer kişinin iç dünyasına karşı duyarlı olma, sözsüz duygusal sinyallerini algılama ve duygularını, düşüncelerini ve niyetlerini anlamak.
  • Dikkatini vermek ve gerçek anlamda dinlemek.
  • Diğer kişinin aklındakini söylemesine izin vermek.
  • Konuşmanın belirli bir rotayı izlemesine izin vermek.
  • İnsanın sosyal düzeyde nasıl işlediğini bilmek, böylece sosyal sinyallerinin kodunu çözebilmek
 2. Sosyal yetenek: bu iyi ilişkiler kurma ve bağ oluşturma, başkalarının ihtiyaçlarının farkında olma becerisidir. Toplumsal olarak bilinçli olmanın ötesinde, akıcı ve etkili değişimlerin nasıl yapılacağını bilmelisiniz. Bunu yapmak için şunları yapmanız gerekir:
  • Kendinizi nasıl tanıtacağınızı bilmek.
  • Başkalarının ihtiyaçlarına dikkat etmek ve buna göre hareket etmek.

Özetle, sosyal zeka sadece dinlemek için zaman ayırmaktan başka bir şey değildir; Aynı zamanda diğer insanların duygularına derinlemesine dikkat etmeli ve daha samimi, sürdürülebilir bir bağlantı oluşmasına izin vermeniz gerekir. Büyülü insanlar toplumsal ve duygusal olarak zekidirler ve bu onlara başkalarını çeken bir ifade gücü sunar.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bazı ilişkiler bize bizi etkileyen şeyleri paylaşma şansını verir. Bu ilişkiler bizi hayata daha sıkıca bağlıyor, bizi daha iyi insanlar olmaya teşvik ediyor ve ruhlarımızın karanlık alanlarına ışık getiriyor.

Her ne kadar ulaşamayacağımız halde, sosyal ve duygusal zekâ, hepimizin başarabileceği bir şeydir. Dolayısıyla, sihirli insanlarla yollarınızın kesişmesi veya kendi sihrinizi başkalarıyla paylaşma imkânınızı ortadan kaldırmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.