Logo image
Logo image

Kendinizin En İyi Versiyonu Olun

2 dakika
Kendinizin En İyi Versiyonu Olun
Son Güncelleme: 31 Mart, 2017

Hepimiz, içimizdeki en iyi şeyleri ortaya çıkarmaya çalışırız ama pek azımız bunda başarılı olabiliyoruz. Çoğu kez kendimizin en kötü düşmanı yine biziz. Bazı insanlar, bağımlılık gibi yıkıcı alışkanlıkların tuzağına düşebiliyor mesela.

Kaç yaşında olursanız olun, kendinizin en iyi versiyonunu içinizden çekip çıkarmak çok güçtür. Hiç farkında olmadan kendine zarar verenler olduğu gibi bunu bilerek yapıp, durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmayanlar da vardır. Kendinizin en iyi versiyonu olmaya hazır ve kararlıysanız, şu adımları izleyin:

Negatif konuşmaktan vazgeçin

“Aşkta hep başarısızım,” “İstediğim vücuda asla sahip olamayacağım,” ve “Berbat bir hayatım var”, sık sık tekrar ettiğimiz olumsuz cümlelerden sadece üçü.

Kendinizle negatif duygular ile yüklü bir şekilde konuştuğunuz zaman, mantıksız bazı düşüncelerin gerçek ve doğru olduğuna kendinizi inandırmış olusunuz.

Some figure

Bu gerçek bir sorundur çünkü kendinizi sabote etmenize ve denemekten vazgeçmenize neden olabilir. Kendinizle negatif konuşmaktan vazgeçmeyi öğrenmek çok önemlidir.

Bu sözlerin aklınızda belirmeye başladığı zamanları tespit edin. Kendinizi sabote etmeye başladığınızı gördüğünüz an pozitif şeyler düşünün. Sonunda, bunu başarmak sizin için daha kolay hale gelecek.

Başkalarını eleştirip yargılamaktan vazgeçin

Başkalarını eleştirmek ne kadar kolay değil mi? Böyle yapıyoruz çünkü kendimizi üstün ve kontrol sahibi hissediyoruz. Kendinizin en iyi versiyonu olmak için hayatınızdan tüm negatif enerjiyi çıkarmanız lazım. İlk adım, başkalarını yargılamaktan kaçınmak olabilir.

Etrafınızdakileri beklentilere kapılmadan tanımanıza izin verin ve kimseyi kontrol etmeye kalkmayın. Hepimiz farklıyız ve bu güzel bir şey. Herkes dilediği gibi yaşar, siz de böyle yapmalısınız.

Hata yapmaktan korkmayın

Kendinizin en iyi versiyonu olmanızı engelleyen şeylerden biri de hata yapma korkusudur. Belki bir şeyi çok istiyorsunuz ama hata yapmaktan korktuğunuz için cesaretinizi toplayamıyorsunuz. Bu yüzden riskten kaçmayı seçiyorsunuz ve zamanınızı hayatınızda yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünerek geçiriyorsunuz.

En özgün insanlar, ne istediğini bilen ve bunu elde etmek için hamle yapan kişilerdir. Diğer insanlar, hayatın onlara verdiğiyle yetinir. Hata yapmaktan korkmayın: hatalar, bilgi ve büyümenin en iyi kaynağıdır.

İstediğinizi yapın

Bunun da hata yapmakla ilgisi var. Bütün hayatınızı hata yapmaktan kaçarak harcarsanız, aslında yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalacaksınız. Sizi ilgilendirmeyen bir alanda okumaktan, sizi mutlu etmeyen biriyle evlenmeye kadar uzayabilir liste.

Kendinizin en iyi versiyonu, kendinizi bulmak için risk aldığınızda ortaya çıkar. Hayal edin ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için elinizden geleni yapın.

Nihayet, herkes için mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçin. Bu imkansız bir şey ve mükemmel olmaya çalışmak, sizi mutsuz kılar. İlla ki birini memnun edecekseniz, bu kişi kendiniz olsun.

Some figure

Etrafınızı sizi motive eden kişilerle çevirin

Kendinizin en iyi versiyonunu bulmanın bir başka yolu, etrafınızı sizi iyi hissettiren kişilerle çevirmektir. Arkadaşlarınız ve aileniz, pozitif konuşup hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için sizi motive ettiğinde, yolunuz kolaylaşır ve daha ödüllendirici bir hale gelir.

Arkadaşlarınız ve aileniz, bu konuda pek iyi değilse, başka alternatifleri arayın. Arkadaşlarınızı tamamen bırakmayın ama kendinizi iyi hissettiren yeni kişilerle tanışmaya açık olun.

Ayrıca danışman, terapist veya yaşam koçu olarak çalışan kişilerden yardım alarak ihtiyacınız olan motivasyonu elde edebilirsiniz.

Kendiniz olmaya hazır mısınız?

Gördüğünüz gibi, kendiniz olmaya doğru giden yolu yürümek, dünyanın en kolay işi değil. Ama başarı ve başarısızlık arasındaki farkı yaratacak olan sizin tavrınızdır.