İyi Bir İlk İzlenim Yaratmak İçin 3 Sır

İyi Bir İlk İzlenim Yaratmak İçin 3 Sır

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2018

İlk izlenimler hakkında birçok efsane olduğu doğrudur. Bazı insanlar mükemmel ilk izlenimler verirler, ancak ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü çok kötü olur… Ama bunun tersi de olabilir: biriyle tanıştınız ve hemen o kişinin güvenilmez olduğunu düşündünüz. Onunla kesinlikle anlaşamayacağınızı hissettiniz ve daha sonra ne kadar yanıldığınızı fark ettiniz.

İlk izlenim, özellikle profesyonel durumlarda veya sosyalleşirken önemlidir. Bu durumlarda birinin sizi ilk başta gerçekten tanıması imkansızdır, bu nedenle ilk izlenimler gidişatı belirleyecektir. İlk izlenimlerin iyi olması gerektiğine inandığımız anlarımız olmuştur. Sonuçta, kapıları açabilir ve engelleri kaldırabilir.

“Tekrar bir ilk izlenim kazanmak için asla ikinci bir şansınız olmayacak.”

– Oscar Wilde


Yale’den psikolog John Bargh’a göre, 1 saniyenin 2/10’unda ilk izlenimlerimizi oluştururuz. Limbik sistemden gelmektedir. İlk izlenimler istekliliğe veya ilgiye yansır ve böylelikle birisi ile bağ kurma durumunu yaşarız. Eğer ilk izlenimler iyi ise daha açık oluruz veya bunun tam tersi olur.

Profesyonel veya halkla ilişkilerle ilgili durumlarda, daha hesaplanmış olma eğilimi gösterir. Patronunuzun karşısında, evde salonunuzda oturduğunuz gibi davranmazsınız. Bunun ikiyüzlülükle bir ilgisi yoktur, aksine, belirli beklentileri karşılamanız beklenirken yaptığınız mantıklı bir değerlendirmedir. Şimdi, eğer ilk izlenimlerinizin iyi olmasını istiyorsanız, işte size 3 ipucu.

Doğallık: iyi bir ilk izlenim için en önemli şey

Doğal davranmak utanmaz veya kaba olmak demek değildir. Bir iş görüşmesi ya da akademik bir sunum, arkadaşlarınızla partilemek ya da yatakta televizyon izlemekle aynı şey kesinlikle değildir. Eğer doğallıkta çok ileri giderseniz, bu kabaymışsınız veya tamamen kendinize odaklısınız gibi görünebilir.

ışıklı kadın

Doğal olmak, gerçekte olduğunuz kişi ile aynı görüntüyü vermek anlamına gelir. Yani, eğer düzensiz bir insansanız, düzenli bir insanın imajını yansıtmaya çalışmayın. Eğer içinde bulunduğunuz bağlamda zararlı olabileceğini düşünüyorsanız yapabileceğiniz şey; bu yönünüzü kontrol etmeye çalışmanızdır. İlk izlenimler için güçlü yanlarınızı vurgulayın ve zayıf yönlerinizi sınırlayın. Ama önce onların farkında olmalısınız.

Devam edin ve biraz makyaj yapın, ama birilerinin sizin farklı bir insan olduğunuzu düşüneceği kadar ya da makyajınızı çıkardığınızda sizi tanıyamayacağı kadar fazla değil. Doğallığı, koku alma duygunuz gibi düşünün: insanlar bunu anında algılarlar.

Güvenilirlik

Eğer dürüst değilseniz, birisinin size güvenmesi zor olacaktır. İlk izlenimleri iyi bir şekilde vermek istiyorsanız, ancak yüzünüzü yalanlara ve sahteliğe dönüyorsanız, kendi kendinize zarar verirsiniz. Aynı zamanda yalana ayak uydurma konusunda da stresli olacaksınızdır.

renkler ve yüz

Kendinize güvenin, başkalarına güvenin ve hayata güvenin. Diğer bir insanın uydurarak anlattıklarınıza inanması için garip davranışlar sergilemektense, yeterli bilgiye sahip olmadığınız için belli bir konu hakkında konuşma yetkiniz olmadığını söylemeniz daha iyidir.

Çok açıkça gerginken, yalandan kendine güveniyormuş gibi davranmaktansa, birazcık gergin olduğunuzu itiraf etmek daha iyidir. Hiçbir şeyi zorlamak zorunda değilsiniz. Durum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, dürüst olursanız sizin için en iyisi olacaktır, buna güvenin.

Direkt iletişim

İfade etmek istediğiniz mesajlarda spesifik olun. Eğer size bir soru sorulduysa, bunu açıkça yanıtlayın ve sorunun amacından sapmayın. Sınırlarda gezinmeyin ve konuyu dağıtmayın. Konuşmacılar arasındaki alışveriş dinamik olduğunda, konuşmaların nasıl daha iyi bir ilk izlenim bıraktığını düşünün.

İletişimsel olmak önemlidir. Düşüncelerinizin anlaşıldığını varsaymayın ya da kısa ve öz olmanın aynı noktada olmak olduğunu düşünmeyin. Konuşmak için sırasını kullanmayan birisi güvensizliği yansıtır ve bu da sizin istediğiniz şey değildir.

iletişim kuran eller

Mesele, yeni bir ilişkiye başladığınızda, mümkün olduğunca basitleştirin. Bu yeni bağlantı boş bir sayfadır. Açık ve güzel yazı yazmaya başlamak için bir fırsattır. Sadelik temeli üzerine kurulan ilişkiler daha iyi olmaya eğilimlidir.

İyi ilk izlenimler, her iki tarafta da iyi tutumların geliştirilmesine yardımcı olur. Yani bu bakış açısıyla, biraz makyaj tamamdır ama bunu akıllıca yapın ve bunun kendiniz olmanızı engellemesine izin vermeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.