Logo image
Logo image

Zehirli Bir Patronla Başa Çıkmak

4 dakika
Zehirli Bir Patronla Başa Çıkmak
Son Güncelleme: 02 Ocak, 2018

Karl Marx , işçilerin ekmekten çok saygıya ihtiyacı olduğunu söylemiştir. Neyse ki artık Marx’ın bu sözleri geçerli değil, en azından dünyanın büyük bir bölümünde. Ne var ki zehirli patron günümüz toplumunda sürekli karşımıza çıkan bir figür olmaya devam ediyor.

Peki “zehirli patron” derken neyi kast ediyoruz? Gücü elinde bulunduran ve hayatınızı kontrol etme hakkına sahip olduğunu düşünen, kendilerini iyi ve kötünün ötesinde gören ve çalışanları üzerinde kontrolü sürdürebilmek için kimi zaman yasa dışı da olmak üzere her yola başvuran kişilerden söz ediyoruz.

Zehirli insanlardan söz ederken, sevdiğiniz işten tiksinmenize neden olan adaletsiz liderleri kast ediyoruz. Ama uykunuzu yitirmenize sebep olsalar bile zayıf noktaları da vardır. İşte bugün bu noktaları sizlerle paylaşacağız.

“Kendinize lider demek ama gerçek bir lider olmamak, sefaletin zirvesidir.”

– Simón Bolívar

Zehirli patron türleri

Yapacağımız ilk şey, karşılaşabileceğiniz her türden zehirli patronu belirtmek olacak. Sadece bunları teşhis etmek bile onların negatif etkilerini geri püskürtmenize yardımcı olacaktır. Bunun için Patronun Dostun Değildir adlı bir kitap yazan yazar  Vijay Nair’in çalışmasına yoğunlaşacağız.

Some figure

Vijay Nair, çalışmasında özenden taviz vermeksizin güçlü bir mizah anlayışıyla bu kitabı yazmıştır. Hindistan’da iş yaşamının en nefret edilen liderlerini başarıyla ele almıştır. İşte bu yüzden onun çalışmasına bakmak istiyoruz çünkü biraz mizah olmaksızın bu durumları sindirmek epey güç.

Sosyal merdivenleri tırmanan

Nair’e göre zehirli patronun beş türü vardır. Bunlardan en ilginç ve yaygın olanı, sosyal merdivenleri tırmanandır. Bu tür patronları teşhis etmek kolaydır çünkü başkalarının iyi fikirlerini sahiplenme eğilimindedirler. Ama iş orada bitmez. Yetersizliklerinin üstüne bir de çalışanlarını kendi hata ve verimsizlikleri yüzünden suçlarlar.

Özgüvensiz patron

Zehirli patronların bir diğer türü de öz güvensiz patronlardır. Bu tür liderler, grup içinde kendilerine bir müttefik ararlar. Bu kişi, her zaman onların peşinden gelmelidir. Takipçilerini kullanarak etraflarında olup biteni anlamaya çalışırlar çünkü çalışanlarının her an onlara karşı gelmesinden korkmaktadırlar.

İşkolik ve miskin

Burada aynı izgenin iki farkı ucunda bulunan iki zehirli patron türünü görüyoruz. Bir tarafta, iş dışında hayatı olmayan ve sizden de aynısını bekleyen işkolik patron vardır. Diğer tarafta ise kendi işinizin üstüne bir de onunkini yapmanızı bekleyen miskin patron çıkar karşımıza.

Kibirli patron

Son olarak, beşinci patron türü çok yaygın olarak karşılaştığımız kibirli patrondur. Bu profile uyan insanların özür dilediğini asla duyamazsınız çünkü onlar hata yapamazlar. Ayrıca kendilerinden başkasını dinlemezler.

“Patronunuz yoksa, hayatta mutlu olma fırsatlarınız çok daha fazladır.”

– Eduardo Punset

Some figure

Zehirli bir patronla nasıl başa çıkarsınız?

İlk adımı tamamladık ve zehirli bir patronu tanımanıza yardımcı olacak ipuçlarını sunduk. Onlarla başa çıkmak için bu bilgiye sahip olmak önemlidir. Peki ama sizi doğrudan ve kişisel olarak etkilemelerine izin vermemek için ne yapabilirsiniz? İşte şu tavsiyeler sizin için:

  • Asla onlarla kişisel bir ilişki kurmayın. Ve onların tacizine, eleştirisine ve adaletsizliğine duygusal olarak cevap vermeyin. Sakin kalıp çatışmadan kaçınır ve metin bir tavır takınırsanız, öfkeleri için yeni bir hedef bulabilirler. olarak müdahil olmayın.
  • Durum devam ederse, yanlarına gidin. Yani onlarla çatışmak yerine onlara dönün yüzünüzü. O kişiyi anlamaya ve tam olarak ne istediklerini öğrenmeye çalışın. Sizden ne beklediklerini bilirseniz, taleplerini yerine getirmeniz daha kolay olacaktır.
  • Zehirli bir patronu değiştirebileceğinizi düşünmeyin. Genel olarak bunlar hem iş hem de özel hayatlarında sıkıntılı insanlardır. Dolayısıyla, tavırlarını değiştiremezsiniz. Sadece içinde yüzdükleri fırtınalı suları yönlendirebilirsiniz.
  • Unutmayın, patronunuz sizin dostunuz değildir. Bu yüzden, istediğiniz gibi davranmadıklarında profesyonelliği bırakmanıza neden olmamalıdır bu durum. İşinizi, elinizden geldiğine iyi yapın ve eğitimli ve yeterli bir insan şeklinde davranın.

Zehirli patronlarla baş etmek için 3 ekstra tavsiye

Ayrıca unutmayın:

  • Her şeyi yazılı olarak belgelemek iyidir. Çatışma büyüdüğü takdirde size faydalı olabilecek e-mail ve belgeleri saklayın.
  • Kişisel yaşamınızda kendinize zaman ayırın ve işinizi unutun. Bu çok zor bir şey ama gerekli. Ofis dışında, iş problemlerinizden kurtulun. Bunu yapmazsanız, yaşamınızı gerçek bir cehenneme dönüştürmüş olursunuz.
Some figure
  • Bunların hiçbiri etkili olmazsa, son çare olarak istifa edin. Eğer bir kişi, yaşamınızı çekilmez hale getiriyorsa ve aklınız 7/24 bununla meşgulse, ruh ve beden sağlığınız için o işi bırakmalısınız çünkü aksi halde durum giderek kötüleşecektir.*

Vijay Nair’in çalışmasından aldığımız bu tavsiyeler, zehirli patronlardan fazla etkilenmeden işinizi yapmanıza yardımcı olabilir. Eğer kendinizi bu tür durumlardan birinde ya da bu tür insanların yanında bulursanız, bu tavsiyelerden faydalanmakta tereddüt etmeyin.

*Editör’ün notu: İş pazarının durumu nedeniyle bir anda işinizden ayrılmanın ne kadar güç olduğunu biliyoruz. Ekonomik sebeplerle bu kararı alamıyorsanız, işinize devam ederken bir taraftan da başka bir iş aramanızı öneriyoruz. Bu, her gün şikayet etmekten çok daha etkili bir yöntem olacaktır zira içinde bulunduğunuz durumdn kurtulmak için aktif bir şekilde uğraşıyor ve umuda tutunuyor olacaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.