İstediğiniz Şeye Zaten Sahip Olduğunuzu Hayal Edin

İstediğiniz Şeye Zaten Sahip Olduğunuzu Hayal Edin

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2017

Hepimiz yeni bir projeye başladığımızda bunalırız. Her şey yolunda gidecek mi, yeterince bu işe layık mıyız, bizim için önemi insanları hayal kırıklığına uğratır mıyız diye şüpheye düşeriz. Buna benzer soruları hayal eder dururuz ve bu soru ve şüpheler bizi ele geçirir.

Bütün insanların korkuları vardır ama cesur insanlar bu korkuların etkisini sınırlar. Hayatta ne istediğinizi hayal edin ve şu andan itibaren onu başarmak için mücadele edin.

Pozitif olanı çekin ve hayal etmekten vazgeçmeyin

Geleceğe doğru bir adım atmadan evvel orada nelerin olması gerektiğini hayal edin. Hayallerinizi gerçekleştirmenin ne kadar zaman alacağının bir önemi yok. Ne kadar zor ya da imkansız gözükse de denemeye değer. Esasen birçok aktör, atlet, bilim adamı ve hayran olduğunuz diğer birçok insan hayatlarının bir noktasında aynı şeyi yaşamıştır.

“Umut yenmez,” demişti kız. “Unut yenmez, doğru ama besleyebilir,” diye cevap verdi albay.

– Gabriel García Márquez

rüzgarlı tarlada kız

Bu kişiler de ellerinde hiçbir şey yokken işe başladı ve en iyi özelliklerini, hedeflerine ulaşmak için kullandılar. Ama hedeflerine ulaşmadan önce hayal ettiler. Elbette, başarıyı başarmak kolay değildir ama endişelerinizden kurtulmak için gereklidir.

Büyük hayaller kurun ve bunları küçük adımlarla başarmaya çalışın. Sabırlı olun ve ne kadar yardıma ihtiyacınız varsa yardım istemekten çekinmeyin çünkü sizi seven kişiler, zafere ulaştığınızı görmekten mutlu olacaktır. Bu mümkün değilse, şüphelerinizi aştığınız için size daha çok değer verecektir. Bir düşünün, kimse hayal etmemiş olsaydı bugün saatler içinde bizi bir kıtadan bir diğerine aktaran uçaklar olmazdı.

Bir şey yanlış giderse, yeniden ayağa kalkın

Hayalinizdeki geleceği gözünüzde canlandırdığınızda yolun ne kadar uzun olacağını nadiren fark edersiniz. Uzun olmasının yanı muhtemelen engellerle de doludur. Ne var ki bunu anlamanın en iyi yöntemi, o uzun yolda yürümek ve karşınıza çıkan her dersten zevk almaktır. Hayal edin ve sonra da yaratın.

Hepimiz biliyoruz ki “kimse bunun kolay olacağını söylemiyor” ve aslında bakacak olursanız, bu dünyada çok az kolay şey vardır. Aldığımız dersler bizi daha güçlü kılar ve kendi çabamıza değer vermemize yardım eder. Bu, hedefi gerçekleştirmekten çok daha büyük bir gurur kaynağı olabilir.

“Taşlar fırlatıp şikayet edebiliriz, onlara takılıp üzerilerinden atlayabilir ya da o taşları kullanarak yeni şeyler inşa edebiliriz.”

– William Arthur Ward

Vazgeçmeyin ve var gücünüzle mücadele edin. Hayalinizi açık bir şekilde gözünüzde canlandırırsanız ona doğru adımlar atmanız daha kolay hale gelecektir. Kimi zaman yoldan biraz sapmanız gerekse bile. Nihayetinde bunlar, yeteneğinizi sınayan şeylerdir. İstediğiniz şey için ne kadar risk almaya hazır olduğunuza karar vermelisiniz.

Hayal gücünüzü hayata geçirin

Artık hazırsınız. Farkındalık ve irade gücüne sahipsiniz. Bundan sonraki adım, bir plan yapmaktır. Planınızı umut ve dikkatle geliştirmek için elinizden geleni yapın. Düşünce şekliniz çok önemli. Bu yüzden en başından itibaren hayallerinizi gözünüzün önüne getirirseniz, eylemleriniz bunların etrafında şekillenecektir. Yolculuğun ve bu yolculukta karşılaştığınız insanlarla geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın. Hayal gücünüzün eylemleriniz üzerindeki etkisini ve sonuçlarını unutmaksızın yapın bunu.

çiçeğe bakmak

Bu noktadan itibaren haya edin ve ileri doğru bir adım atın. Bu dünyada sizi en çok korkutan şey bile olsa cesur olun çünkü bunu aştığınız an, kendinizle gurur duyacak ve hatta o adımı atmaktan korkmuş olan eski hâlinize gülüp geçeceksiniz.

“Gerçekten yapmak istediğiniz şeyi yapmayı denemekten vazgeçmeyin. Sevgi ve ilhamın olduğu yerde, hata yapamazsınız.”

– Ella Fitzgerald

Hayal ettiğiniz şeye halihazırda bir adım yakınsınız. İşin sırrı, yolu takip etmek ve ileri bakmak. Hiç ummadığınız bir anda, artık o hayali düşünmenize bile gerek kalmayacak çünkü zaten yaşıyor olacaksınız. Bu, onca çabayla peşinden koştuğunuz sizin hayatınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.