İşler Her Zaman Planladığımız Gibi Gitmez... Ve Bu İyi Bir Şeydir

İşler Her Zaman Planladığımız Gibi Gitmez... Ve Bu İyi Bir Şeydir

Son Güncelleme: 03 Mart, 2017

Çoğumuz, sürekli olarak hayatlarımızı planlayıp geleceğimiz hakkında düşündüğümüz bir rutin dahilinde yaşıyoruz. Çoğu şeyin yolunda gitmediğini mi düşünüyorsunuz? Çoğu zaman her şeyi planlayıp kontrol etmeye çalışırız ve bir şey istediğimiz gibi olmayınca da vazgeçmek isteriz.

“Geleceğin bir çok adı vardır: Zayıflar için ulaşılamaz olandır. Korkanlar için bilinmeyen demektir. Cesurlar için ise fırsat demektir.”

– Victor Hugo

Gelecek hakkında düşünerek yaşarsak ve yaşadığımız her şeyin “mükemmel” olmasını umarsak, hayatta her durumun bize sunduğu dersler üzerinde düşünüp bunları anlayamayız.

İşler istediğiniz gibi gitmediğinde…

Bütün bu nedenlerle ve kalbinizle zihninizi boşaltabilmek için işlerin bazen umduğunuz ve istediğiniz gibi gitmemesi iyi bir şeydir.

Belki de aşırı bir dikkatle planlayıp düşündüğünüz şeylerin sonucu umduğunuzdan çok farklı olmuştur. Belki o an sayesinde sizin için en iyi şeyler olacak ve bu her zamanki şeylerden farklı olacak.

“Geleceği, kahramanların elde ettiği bir vaat edilmiş ülke olarak anlattık onlara; ne yaparsa yapsın kim olursa olsun herkesin saatte altmış dakika hızında ulaştığı bir şey olarak değil.”

– Clive Staples Lewis

Hayatınızı mükemmel bir şeye dönüştürmeye odaklanmak, kendinizin en iyi versiyonu olmanızı engeller. Belki de şu an yaşadığınız anın, şu anda olduğunuz yer ve zamanın her gün inşa ettiğiniz gelecekten çok daha önemli olduğunu unutmuşsunuzdur.

Geçmiş en iyi dostunuz haline gelebilir, geçmişte neden öyle davranıp o şeyleri neden yaptığınızı anlatmak için çeşitli açıklamalar bulabilirsiniz. Böyle zamanlarda, şunu söylerim kendime: her şeyin bir nedeni vardır.

Farklı şeyler yaparsanız, farklı şeyler keşfedebilirsiniz 

Hayat, her an bize bilgelik dolu kıymetli dersler sunar. Ama rutininizi değiştirmeye cesaret etmezseniz, yani rahatlık alanınızdan çıkmazsanız, kendinizi asla keşfedemezsiniz.

Hayat bizi farklı durumlara sokarak samimi bir şekilde sınar, sanki değeri kristallerden bir prizma gibi ortaya çıkardığı bu farklı durumlarla bizi test eder.

Hayatta tek göreviniz, renkler ve parlak ışıltılarla dolu her yüzü, kendi yüzünüzü gözlemlemektir. Her biri, ne kadar güç olursa olsun her durumla başa çıkacak beceri ve potansiyele sahiptir.

Bunu unutmadan, bir şey istediğiniz gibi gitmediğinde kendinizi üzmemeye davet ediyorum sizi. Belki de bir şans eseri böyle olmuştur, halen öğrenecek bir şeyler olduğunu öğrenmeniz için böyle olmuştur.

Bunu hayatınızın her yönüne uygulayabilirsiniz, üstelik yalnızca geleceği düşünüp planlarken değil. Unutmayın ki hayat, her ayrıntıdan ders çıkarmaktan ibarettir.

Eylem ve deneyimlerinizin istediğiniz sonuçları vermediği zamanlarda stres yaşamak, daha iyi bir şey yaşamak üzere olduğunuzu fark etmenizi engeller.

Şu anda ve burada var olmak sayesinde prizmanın dilediğiniz yüzünü seçmeniz daha kolay olacaktır. Bu yüz, ana en uygun olan ve sizi gerçekten olduğunuz kişiye, kendinizin en iyi versiyonuna dönüştüren yüzdür.

“Şu an, bütün geçmişin gerekli ürünü ve bütün geleceğin gerekli nedenidir.”

– Robert Green Ingersoll


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.