Rahatınızı Bozmadan Hiçbir Şeyi Değiştirmezsiniz

Rahatınızı Bozmadan Hiçbir Şeyi Değiştirmezsiniz

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2016

Ancak rahatımızdan ödün verdiğimizde hayatta ileri gidebiliriz. Arzu ettiğiniz her şey duygusal duvarlarınızın dışında yer alır…

İyi şeyler biz sadece olmalarını istediğimiz için meydana gelmezler, ancak onları elde etmek için harekete geçtiğimizde ve onları meydana getirmek için rahatımızdan ödün verdiğimizde gerçekleşirler. İyi şeyler, biz dağa doğru yola çıkmayı göze aldığımızda gerçekleşir, dağın bize gelmesini bekleyerek değil…

Gerçekten de, hedeflerimize ulaşmanın tek yolu, onlara bir son tarih belirlemektir. Bu kulağa tuhaf gelse de, bunu yaptığımızda içimizde bir değişiklik meydana gelir. Eğer hayatın bize sunacağı bütün fırsatları elde etmeye kararlıysak, sonunda kontrolü ele alır ve hedeflerimize ulaşmak için kendimizde yeterli enerjiyi bulabiliriz.

 Bir ormanda yolum ikiye ayrılıyordu ve ben daha az geçilmiş olanı seçtim, işte her şeyi değiştiren bu oldu..

-Robert Frost-

Bu, aynı zamanda arzularımıza bir son tarih koyarak da mümkündür, böylece isteklerimizi en iyi şekilde belirleyip belirleyemediğimizin farkına varırız. Bu, bize isteklerimizi yeniden tanımlama anlayışını sağlar, böylece hayattan gerçekte ne istiyorsak ona ulaşabiliriz.

Öğrenme bölgesi

Öğrenmenin gerçekleştiği alan, tam olarak önceden bildiklerimizin çizdiği sınırın dışıdır. Burası bizim dünya görüşümüzü genişletmek ve yeni bilgiler edinmek için gitmemiz gereken yerdir. Çalışarak, gözleyerek, yaşayarak, kıyaslayarak, seyahat ederek ve yeni insanlarla tanışarak çok şey öğreniriz.

Öğrenmeyi seven ve daima yeni ufuklar seyretmeyi seven insanlar vardır. Bununla beraber, değişiklikten korkan ve yeni şeyler öğrenmekten huzursuz olan kişiler de vardır. Eğer mecbur değillerse konfor alanlarından çıkmazlar.

Bu kişiler konfor alanlarında güvende hissederler. Her gün işten eve gelir, yemek yer, televizyon seyreder ve yatar uyurlar. Hayatları, günlük rutinleri ile sınırlı hale gelmiştir.

kuyu

Panik alanı

Rahat alanının ötesinde bir de panik alanı bulunur. Bu alan sadece rahat yaşayan ve hayatı asla sorgulamaya çalışmayanlar için mevcuttur. Bu alanda insanların, “Yapma”, “Başaramazsın“, “Riske değmez, kötü şeyler olabilir” dediklerini duyarsınız.

Fakat bu kişilerin itiraf etmeyi reddettikleri şey şudur ki; böyle muhteşem çiçeklerle dolu bir bahçede yaşayabilmenin tek yolu, fert olarak kendimize ve toplumun bize yüklediği kurallardan kurtulabilmektir.

Büyülü alan

Burası harika şeylerin meydana geldiği yerdir. Hayallerimize güç katar ve bizi ilerlemeye teşvik eder.

Bu alana girdiğimizde korku yaşamamız olasıdır. Örneğin, konfor alanımızı kaybetme adına büyük bir endişe duyabiliriz, fakat sonradan durumun hiç de böyle olmadığını fark ederiz. Konfor alanımız yok olmak şöyle dursun, büyüyüp genişlemiştir.

Dahası, duygusal konfor seviyenizin getirdiği baskı, bir adım geri atmanızı söylerken; motivasyon baskısı sizi ileri itecek ve her şeyi daha da kolaylaştıracaktır.

Hepimiz için aptal gibi görünmekten, başarısız olmaktan, ailemize zaman ayıramamaktan, sevdiğimiz şeyleri yapamamaktan korkmak normaldir. Fakat bu korkulardan kurtulmanın tek yolu, onlarla yüzleşmek ve yeni şeyler öğrenmeyerek neler kaybettiğimizin farkına varmaktır.

Şimdi durmanın ve rüyalarınızı gerçekleştirmek için ne yapıp ne yapmayacağınızı düşünmenin tam zamanı! Bu hepimizin yaşamak zorunda olduğumuz bir sınav. Zihin takvimlerimizde “hiçbir şeyin olmadığı günleri” hesaplamaya başlarsak, hayatın sunduğu fırsatları kaçırmakla karşı karşıya kalabiliriz.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, eğer korkuyor ve aynı zamanda içinizdeki bir şey tarafından ileri doğru itiliyorsanız, doğru yoldasınız. Unutmayın, sürekli karayı gözden kaybetme korkusuyla hareket edersek, yeni okyanuslar keşfedemeyiz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.