İşle Aranızdaki Bağlantıyı Kesmek İçin 5 İpucu

İşle Aranızdaki Bağlantıyı Kesmek İçin 5 İpucu
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

İşle aranızdaki bağlantıyı kesmek o kadar da kolay değildir. Rutin işlerimize alıştık. Ve sürekli alarmdayız, telefonlarımız ya da bilgisayarımız her zaman açık ve hazır durumda. Bazen bu durum, hafta sonu olması ya da tatilde olmanız umurunuzda bile değil anlamına geliyor. Muhtemelen siz de her gün altında olduğunuz stresin ofiste kalması gerektiğini biliyorsunuz, ancak bu farkındalık onu ağır bir yük gibi yanınızda sürüklemenize engel değil.

Bu durum, uzun vadede sizin için büyük sıkıntılara neden olabilir. Hepimiz insanız, makine değiliz, hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenmeye ihtiyacımız var. Çünkü hiç dinlenmediğiniz zaman duygusal ve psikolojik sağlık sorunları yaşıyorsunuz.

İşle aranızdaki bağlantıyı kesmediğiniz zaman ne olur?

Sosyal sonuçlar

İşle aranızdaki bağlantıyı nasıl keseceğinizi bilmemek sadece size zarar vermez; bu durum sevdiklerinizi de etkileyecektir. Ne de olsa sürekli telefonunu kontrol etmek zorunda olan birinin etrafında olmak o kadar da hoş bir şey değil. Bu tarz bir davranış diğer insanı dışlanmış ve önemsiz hissettirir. Fazla söze gerek yok, ilişki problemleri genellikle bu durumu takip eder.

Bu tür cihazları sosyal toplantılarda kullanmak, kaba bir hareket olmasından ötürü pek hoş karşılanmaz. Aynı hareketi evde yapmanın ne kadar kötü olduğunu düşünün bir de. En yakınlarınız sizin dikkatinizi de hak ediyor.  

Psikolojik ve duygusal sonuçlar

işle aranızdaki bağlantıyı kesmek

Süregelen bir yorgunluk halinde yaşamak ruh sağlığınız için de son derece kötüdür. Stres, anksiyete, panik atak ve depresyona neden olabilir. Bunların hepsi, doğal olarak, genellikle size en yakın insanlara geri dönecektir. Bu da iş saplantınız nedeniyle ilişkilerinizi etkilenmenin başka bir yoludur.

Ayrıca, daha sonra daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilecek saplantısal bozukluklar geliştirmenize neden olabilir; profesyonel yardım almanızı gerektiren çeşitlerine.

Fiziksel sonuçlar

İşle aranızdaki bağlantıyı kesmediğiniz zaman, vücudunuz bunu hisseder. Çok fazla dinlenmez, kronik boyun ve sırt ağrısından muzdarip olma ihtimaliniz daha yüksektir. Sürekli gergin olmak sadece zihniniz için kötü değil aynı zamanda vücudunuza da çok zararlıdır.

Uykusuzluk ve uyku felci gibi uyku problemleri yaşamak da çok yaygındır. Bunların her ikisi de oldukça tatsız ve başa çıkması sabır gerektiren vakalardır.

“Türler arasında hayatta kalan en güçlü ya da en zeki olan değildir. Değişime en iyi adapte olandır.”

– Charles Darwin

İşle aranızdaki bağlantıyı kesmek için 5 ipucu

Eğer işle aranızdaki bağlantıyı kesemiyor ve bunun farkındaysanız, ancak bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Tavsiyelerin işe yarayabilmesinin tek yolu sadece onları takip etmeye gönüllü olmanızdan geçer.

Hatırlamanız gereken ilk şey: bağlantıyı kesmek sizi sorumsuz biri yapmaz. Aslında iş yerinde daha iyi performans göstermenize yardımcı olur, yani daha üretken bir çalışan olursunuz. Çalışma sürenizin sonuna geldiğiniz anda, zamanınızı istediğiniz şekilde geçirmekte özgürsünüz.

Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin

işten bunalmış bir genç kadın

Mekanın neresi olduğu önemli değil: birilerinin evi, bir bar ya da bir restoran olabilir. Asıl mesele, sizin için önemli olan insanlarla vakit geçirmeye çalışmaktır. Onlara hayatları hakkında sorular sorun, aklınıza gelen her şey hakkında sohbet edin (iş hariç) ve iyi vakit geçirin.

Ayrıca çalışma saatleri dışında iş arkadaşlarınızla da vakit geçirebilirsiniz. Onlar da sizinle aynı şekilde hissediyor ve herhangi başka bir konudan bahsederek işle olan bağlantılarını kesmek istiyor olabilirler.

Eğlenceli bir şeye yazılın

Muhtemelen aklınızda herhangi bir nedenden dolayı gerçekleştirmediğiniz faaliyetlerin bir listesi vardır. Yetersiz zaman, stres ve “insanların hakkınızda söyleyebileceği şeyler ” genellikle en yaygın olan bahanelerdir. Bütün bunları unutun ve ezelden beri yapmak istediğiniz şeye kaydolun.

Kendiniz için birkaç saat ayırın. Beyninize ve özgüveninize iyi gelecektir. Aynı zamanda sizinle aynı ilgi alanlarına sahip yeni insanlarla tanışmanıza da yardımcı olur. 

Her yıl bir ya da iki tane gezi planı yapın

Her yıl, daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gezi planı yapın. Bazı rotalar çizin, haritalara bakın, gideceğiniz yer hakkında belgesel ve videolar izleyin; ihtiyacınız olan gevşemek mi yoksa macera mı önce bunu öğrenin.

Her iki durumda da, zihninizin iş dışında bir şeye odaklanması için ihtiyacınız olan heyecanı size verecektir. Seyahat etmek, her zaman, vites değiştirmek için harika bir yoldur.

Sosyal medyadan uzaklaşmaya çalışın

vadide oturan genç kadın

Telefonunuzu (ve dolayısıyla sosyal medyayı) mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Birkaç istisna dışında, Facebook, Twitter ve Instagram sadece bağımlılığa yol açar. Kendinizle ve çevrenizdeki insanlara daha fazla zaman harcayabilmek uğruna sosyal medyada daha az zaman harcayın.

İyi bir kitap okuyun veya iyi bir film izleyin

Kitap ve filmler, iş ve diğer bütün her şeyden dikkatinizi uzaklaştırmak için harika birer seçenektir. Bir film izlediğinizde ya da kitap okurken, beyninize her şeyi unutmak için bir şans verirsiniz. Bazı kitaplar ve filmler bir birey olarak büyümenize ve yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı olabilir; bu nedenle aslında iki kat avantaj elde etmiş olursunuz.

Hangi seçenek size en ilginç görünüyorsa onu seçin ve rahatlayın. Dinlenmenin ve iş hakkında düşünmeyi bırakmanın zamanı geldi!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.