İş Zombisi

Bu ilginç makalede iş zombileri hakkında her şeyi okuyun!
İş Zombisi
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İş zombileri her profesyonel ortamda bulunur. Bir iş zombisi çok kolay fark edilir, çünkü her zaman çok meşgul görünür. Bununla birlikte, gerçekte, bir zombinin yaptığı tek iş, sorumlulukları diğer insanlara devretmektir. Etkisiz ve kötü takım arkadaşlarıdırlar, ancak bir şekilde patronlarının güvenini nasıl kazanacaklarını bilirler. Elbette bu, mükemmel bir şekilde nasıl hayatta kalacaklarını bildikleri toksik ve verimsiz ortamlarla sonuçlanır.

İlk başta, “iş zombisi” teriminin, çok fazla saat çalışan veya aşırı görev, düşük motivasyon ve yetersiz tanınma veya tazminat ile kademeli olarak otomatikleştirilen çalışanları ifade ettiğini hayal edebiliriz.

Bununla birlikte, çok meşgul olan işçilerle, şirkette bir şeyler yapıyormuş gibi dolaşan işçiler arasında açık bir fark vardır. Bu fark verimliliktir. Bazı insanlar bu düşük performansın bağlılık eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyor. Ancak, bu tür davranışları analiz edenler başka bir soruyu gündeme getiriyor: Şirketler neden bu tür çalışanları elinde tutuyor?

Öncelikle iş zombilerinin sadece kamu dairelerinde bulunmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bu tür insanlar ayrıca özel şirketlerde, üniversitelerde, fabrikalarda ve diğer her türlü işte çalışırlar. Hayatta kalmayı nasıl başarıyorlar? Hangi stratejiler ve özellikler onları tanımlıyor?

Bir iş zombisinin çok az becerisi vardır. Ancak yöneticilerinin güvenini kazandıkları için her işte ayakta kalmayı başarırlar. Aynı şekilde, işyeri ortamında bazen toksik bir unsur olmalarına rağmen özellikle kendilerine çok fazla dikkat çekmezler.

deli gibi bakıp gülümseyen iş kadını

Bir iş zombisi nasıl tanınır

2004 yılında, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki çeşitli şirketlerin taahhütlerini değerlendirmek için bir Gallup araştırması yapıldı. Sonuçlar, uzmanların “kültürel ve ticari kriz” olarak tanımladığı bir şeyi ortaya çıkardı.

Çalışanların neredeyse %64’ü işlerine veya şirketlerinin hedeflerine bağlı hissetmediklerini söyledi. Tek dertleri iş beklentilerini karşılamak ve maaşlarını tahsil etmektir. Onlara göre bu, aldıkları düşük onaylanmanın yanı sıra orta veya üst yönetimle aralarındaki kötü ilişkiden de kaynaklanmaktadır.

Kalan %36’nın %15’i iş zombisi olarak nitelendirilebilir. Şirketler bu insanların var olduklarını biliyorlar. Bununla birlikte, birçoğu onları “çürük elma” olarak görse de, bazıları onları herhangi bir şirkette bulmanın normal olduğuna inanıyor. Bu nedenle, onları işyerinin normal bir parçası olarak kabul ediyorlar ve bu konuda hiçbir şey yapamayacaklarına inanıyorlar.

Tanınmış yazar, iş uzmanı ve Smart Business Magazine köşe yazarı Kevin Daum, iş zombisini, gözden kaçan ve daha fazla dikkat etmemiz gereken bir karakter olarak tanımlar. Bazen şirketin kendisi, verimliliği ve işyerini en çok etkileyenlerin bu çalışanlar olduğunu gözden kaçırır.

iş yerinde sıkılan kadın

Bir iş zombisinin beş özelliği

  • Vardiyaları bitmeden ayrılırlar: Bir şekilde her zaman gizlice kaçmayı başarırlar. İş günü henüz bitmemişken eşyalarını sakince ve neşeyle yerlerine koyarlar. Ayrıca, bu davranışın kabul edilebilir olduğunu varsaydıkları için yaptıklarıyla gurur duyarlar.
  • Dedikoduyu severler: İşe gitmek için temel motivasyonlarından biri dedikodudur. Söylentilerle beslenirler ve en son bilgileri öğrenerek gelişirler.
  • Her zaman kötü haberlerin taşıyıcısı olurlar: Bir iş zombisinin her şeyi öğrenme konusunda özel bir yeteneği vardır. Ancak, öğrendikleri şeyler her zaman olumsuzdur: İşten çıkarmalar, sorunlar, yaptırımlar ve benzerleri konusunda haber taşırlar.
  • Asla aceleleri yoktur: İş zombilerinin asla acelesi yoktur. Her zaman geç kalırlar, normalden daha uzun molalar verirler ve herkesten önce ayrılmaktan asla çekinmezler.
  • Tutkulu değillerdir: İş zombisi yetenek veya becerilerden yoksun değildir, yalnızca tutkulardan yoksundur. Tek amaçları işlerinde hayatta kalmak ve zamanın geçmesine izin vermektir. Bu “sabah hiçbir şey yapmamak ve öğleden sonraya bırakmak” tavrı, başkalarını rahatsız eder ve kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olur.

Şirketler neden işyerinde bir iş zombisinin var olmasına izin veriyor?

İş zombilerinin tüm şirketlerde var olduğuna yazının başında değinmiştik. Peki şirketler neden bu kişilere tolerans gösteriyor? Öncelikle, imajlarını ve üretkenliklerini etkileyen bu kişilerin şirketlerinde uzun süre kalmasına her şirketin izin vermediğini belirtmemiz gerekiyor.

Ancak, iş gücünün büyük bir kısmı bu kişilerden oluşmaktadır, çünkü:

  • Bazı şirketlerde performans değerlendirme sistemleri bulunmamaktadır. Ayrıca, tüm ekip liderleri onlara dikkat etmez. Çoğu iş zombisi herkesle iyi geçinir ve nadiren çatışmalara neden olur.
  • Aynı zamanda sorun şirketin yöneticisinin de bir iş zombisi olması da olabilir. İster inanın ister inanmayın, birçok insan yeniliği değil işlevselliği savunuyor. Sorun çıkarmayan ve kendilerini sadece “olmak” ile sınırlayan uysal insanları tercih ederler. Bu anlamda sadece tartışmayan, fikirlere katkıda bulunmayan veya herhangi bir değişiklik getirmeyen insanları isterler.
charlie chaplin

Sonuç olarak, beğensek de beğenmesek de politikalar değişmezse iş zombileri şirketlerde var olmaya devam edecek. Aynı şekilde, verimliliğe gerçek bir bağlılık yoksa gelişeceklerdir. Bu arada, bir iş zombisine dönüşmemek için bu virüsün ve tavrın kendinize bulaşmasına izin vermemelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.