Logo image
Logo image

İntikam Alevleri Neden Söndürülmeli?

3 dakika
İntikam aldığınızda genellikle ortaya çıkan ilk duygu tatmindir. Ancak, bu duygu hızla kaybolur ve yerini suçluluk ve pişmanlık duygularına bırakır.
İntikam Alevleri Neden Söndürülmeli?
Tarafından yazılmıştır Andrea Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gandhi, “Göze göz felsefesi tüm dünyayı kör bırakır” dedi. İntikam konusundaki uyarısını anlamak basit ama uygulamak zor.

Biri sizi derinden incittiğinde genellikle intikam alma arzusu hissedersiniz. Gerçekten de, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz biri sizi incittiğinde, yoğun bir acıyla yanan duygusal bir yara izi bırakır. Saldırganınızın kalbinin derinliklerinde başka bir yaraya neden olarak acıyı hafifletmek isteyebilirsiniz.

Derin bir duygusal yara ile karşı karşıya kaldığınızda, sizi inciten kişiye, ilk başta çektiğiniz acıdandaha fazla zarar verme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

“Göze göz, dişe diş” ifadesinin kökeni.

Bu ifadenin kökeni tam olarak açık değildir. Nitekim hem İncil’de hem de Hammurabi Kanunları’nda farklı bir yapı, aynı anlamda bulunur. Her iki metinde de söze verilen anlam, günümüze kadar gelenle aynıdır. Diğer bir deyişle, ceza ve misilleme benzerdir.

Bu ifade aynı zamanda Talion Yasası olarak da bilinir. “Aynı” veya “benzer” anlamına gelir. Aynı zamanda adaletin gerçekleşmesi için ceza ve aynı misilleme ihtiyacına da atıfta bulunur.

Ancak, aynı şekilde karşılık vermek gerçekten adaleti garanti ediyor mu? Yoksa onu durmak bilmeyen bir intikam sarmalıyla mı besliyoruz?

Anında memnuniyet, kalıcı sonuçlar

İntikam, teraziyi dengelemek için başarısız bir girişimdir. Çünkü ne kadar ayar yapılırsa yapılsın her zaman dengesiz kalacaklardır. Gerçekten de, yaralı kişi olarak, size zarar veren kişiden her zaman daha kötü hissedeceksiniz. Bu nedenle, başlangıçtaki denge konumunuzu yeniden kazanmak için onları incitmeye çalışırsınız. Veya üstünlük elde etmek isteyebilirsiniz.

İntikam aldığınızda genellikle ortaya çıkan ilk duygu tatmindir. Ayrıca, her şeyin dengesini yeniden kazandığını hissedersiniz. Ancak, bu duygu hızla kaybolur ve yerini suçluluk ve pişmanlık duygularına bırakır. Aynı zamanda, büyük bir projenin sonuna geldiğinizde olduğu gibi, boşluk hissine de yol açabilir. Özellikle de, intikamınızı planlamak ve yürütmek için çok fazla zaman ve kaynak ayırdıysanız.

Some figure

Öte yandan, intikamınızı aldıktan sonra hiç pişmanlık hissetmiyorsanız, terazi yine de dengede durmaz. Çünkü, intikamınızın sonuçları kalıcıdır. Ayrıca etkilerini gelecekte, zarar verme arzunuz ortadan kalktıktan çok sonra hissedeceksiniz. Aslına bakarsanız, verdiğiniz zarara gerçekten üzüleceksiniz.

Geleceği tahmin etmek ve yanınızda kime ihtiyaç duyacağınızı bilmek imkansız. Belki bugün canını yakmak istediğiniz kişi yarın hayatınızda önemli olacak. Unutmayın, intikam duygusu geçer ama bu duygunun verdiği acı derin ya da kalıcı olabilir.

Bir daha asla

İntikam kitabının sayfasını bir kişi açtığında, hikaye doruk noktasına ulaşana kadar yoğunluğu artarak devam eder. Hikaye gibi, her iki karakterin eylemleri de yoğunlukta artar.

İntikam, genç kaldığınız ve hiçbir kuralın ve sorumluluğun olmadığı Bir Daha Asla Ülkesinde bulunur.

Some figure

İki veya daha fazla kişi arasında bir sorun ortaya çıktığında, birkaç alternatif vardır: kaçmak, saldırmak veya sorunu çözmek. İntikam durumunda, seçilen alternatif saldırmaktır. Her iki kişi de aynı stratejiyi kullanmaya karar verirse, taraflardan biri bu savaşta zaten çok fazla şey kaybedildiğine karar verene kadar çatışmanın şiddeti artacaktır.

Dünya merhamet ve onurdan yoksun

Önemli olanın verilen hasarın değil, namusun geri kazanılmasının önemli olduğu namus odaklı kültürlerde, ilişkiler ateşe verilir. Ancak intikamı saldırılarla körüklemek sadece nefretin alevlerini körükleyecektir. Aslında, küllerden kurtarılabilir bir şey olduğundan emin olmanın tek yolu yangını söndürmek.

İntikamda adalet, saldırıda tazminat yoktur.

Acıya daha fazla acıyla yanıt vermek durumu değiştirmez ve kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlamaz. Çoğu zaman cesur olmak, diğerinden daha güçlü bir şekilde tepki vermek değil, kendinizi sizi inciten kişinin yerine koymak ve başkasının o acıyı tekrar yaşamasını istemediğinize karar vermek anlamına gelir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.