Logo image
Logo image

İnsanı Sevgi Kadar İyi Yapan Bir Şey Yoktur

3 dakika
İnsanı Sevgi Kadar İyi Yapan Bir Şey Yoktur
Son Güncelleme: 08 Eylül, 2017

Muhtemelen bu yazının sadece başlığını okusanız bile biraz kuşkulanırsınız. Yaşadığımız dünyada, insanları daha iyi birer birey haline dönüştürmek için kullanılan stratejiler, rekabete ve manipülasyona dayanmaktadır. Bu nedenle, sevgi kelimesi çok “bayat” veya “idealist” görünmektedir.

Fakat gerçekte, bunu başarmanın başka yolu yoktur. Aslında, bunun işe yarayan tek yol olduğunu bile söyleyebiliriz. Gerçekten bizi dönüştürebilme yeteneği olan tek şey sevgidir. İnsanları değiştirmek için onları sevmelisiniz.

İnsanları koşulsuz şartsız sevmek, bizi mutsuz eden her durumu kabullenmek değildir. Eğer nasıl doğru yapacağınızı biliyorsanız, bir ilişkiye son vermek de bir sevgi eylemidir. Çünkü ayrılıklar da, sevdaya dahildir.

Eğer insanları sadece değiştirmek istiyorsanız, bırakın gitsinler

Sevmek, kendini koşulsuz şartsız birine teslim etme eylemidir. Bu teslimiyet hali, acıya neden olmamalıdır, ancak bazen belirsizliğe ve bazen de bazı zor zamanlara sebebiyet verebilir. Bu, özellikle, romantik ilişkilerimizde görülen bir durumdur. Sevdiğimiz insan ile birlikteyken, başkalarının görmediği belli anıları paylaşıyoruz. Bedenimizi ve ruhumuzu sevdiğimize açıyoruz. Kendimizi hem korku hem de merak ile karşımızdaki insanın karşısında buluyoruz.

Sevgi ile kendimiz hakkında, var olduğunu bile bilmediğimiz yanlarımızı keşfederken, sevginin, yaşayabileceğimiz en güzel ve en korkutucu tutkuları da açığa çıkardığını görürüz.

Bize satılan romantik aşk fikri ise sinir bozucudur çünkü kimse bize bir arada yaşamanın zor olabileceğini, eşimizin bizim için olan sevgisinden şüphe edeceğimizi ve bir çok farklı zamanda kendi kendimizden şüphe duyabileceğimizi söylemedi.

“Mükemmel insanı bulduğumuzda değil, kusurlu bir insanı mükemmel olarak gördüğümüzde sevmeyi öğreniriz.”

– Sam Keen

Some figure

Gerçek aşk ne zor ne de kolaydır, ama bağlılık ve büyük oranda sabır ve güven gerektirir. Karşımızdaki insanın bizim için duyduğu sevgi, sadece bizim yapabileceğimiz bir şey olduğu için, duygusal boşluklarımızı doldurmaya hizmet etmez. Bununla birlikte, çoğumuz, sarılmak ve dağılmış tüm parçaları bir araya toplamak gibi son derece basit bir sevgi gösterisi ile yaralarımızı tedavi edebiliriz.

Koşulsuz sevin ve olacakları izleyin

Birçok ilişki, “yarım ağız” ile sevildiği için bitiyor. Çünkü sevgimizi daha az fark edilen veya belirsiz bir hale getirmek için sonsuz sayıda plan program yapıyoruz. Sanki kalbini açmanın bir zayıflık göstergesi olduğunu düşünüyoruz. Bunu yaparken başımız gelecek en kötü şey, sevgi uğruna çabalamadan hayatımızın sona ermesi olur.

Herkes koşulsuz sevilmeyi hak eder.

“Binlerce kadın ile tanışan bir adama kıyasla, sadece karısını tanıyıp, onu seven adam, kadınlar hakkında daha çok şey bilir.”

– Leó Tolstoy

Some figure

İnsanlar sevilmek içindir

İnsanlar, günlük sıradan hayatlarında meydana gelen küçük mutluluklar ile sevilmek ve şaşırtılmak ister. Burada önemli olan verdikleri tepkilerdir. Bu sebeple, sevgi söz konusu olduğunda sağduyunun bir erdem değil, sadece bir kalkan olduğu için, bu insanlara düşündüğünüzden daha fazlasını vermeye çalışın.

Çoğumuz yıllarımızı eğitim hayatında harcıyoruz. Çocuklar, anneler, çalışanlar, eşler veya kız kardeşler olarak, sayısız insan ile tanışıp, hayatımızın neredeyse tamamını bir şekilde bunu yaparak harcıyoruz. Ama etrafımızdaki bu insanlara, bizler için ne kadar önemli olduklarını ve bize ne ifade ettiklerini gösteremiyoruz.

Bir sarılmanın, yanağa konulan bir öpücüğün, bir tokalaşmanın ya da gülümsenin iyileştirici gücünü bilmiyoruz. Gördüğümüz detayları olduğu gibi kabul ediyoruz, halbuki bunlar hayatın tam bir gerçeklik halidir, göremiyoruz. Birisiyle olan ilişkinizin neden düzgün gitmediğini, artık o ilişkiye son vermeden önce kendinize bir sorun. Kayıtsız şartsız sevmeyi hiç düşündünüz mü?

Unutmayın ki bütün insanlar sevilmeyi hak eder ve bunun için buradalar. Bunu algıladıkları zaman, mantıksal-matematiksel veya tıbbi stratejinin başaramadığı değişiklikler meydana gelemeye başlar.

Eğer içinde bulunduğunuz ilişki için yapılacak bir şey kalmadığını düşünüyorsanız, insanların vedalaşmalar sürecinde de sevilmesi gerektiğini unutmayın. Ancak o zaman sevgiyi bir kızgınlık haline değil, ömür boyu sürecek bir anıya dönüştürürsünüz. İnsanlar sevilmek ve sahip olduğumuz eşyalar kullanılmak için vardır. Tam tersi için değil.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.