Logo image
Logo image

Promodoro Tekniği: Zamanınızı Doğru Yönetmek İçin Muhteşem Bir Yöntem

3 dakika
Promodoro Tekniği: Zamanınızı Doğru Yönetmek İçin Muhteşem Bir Yöntem
Son Güncelleme: 26 Kasım, 2017

Zamanımızı iyi değerlendirmek ve verimliliğimizi artırmak için faydalı olduğu söylenen pek çok metot ve teknik olsa da bunların çok azı  Pomodoro Tekniği kadar etkilidir. Bu teknik, 1980’lerde Francesco Cirillo adlı İtalyan tarfından geliştirildi ve pek çok kişi bu teknikten faydalandı.

Hepimizin çok büyük hevesle başladığı ama bitiremeden bırakmak zorunda kaldığımız projeler olmuştur. Çoğu durumda bunun sebebi planlama eksikliğidir. Başka bir deyişle tamamlamamız gereken görevleri ve bunları yerine getirmek için kullanacağımız zamanı düzenlemekte başarısız oluyoruz.

Pomodoro Tekniği, zaman yönetimini en iyi hale getirmeye yarar. İşte bu yüzden teknikte kullanılan birinci unsur saattir. Çalışma, “pomodoro” adı verilen bölümlere ayrılır. Bir pomodoro, hiç aralıksız 25 dakika çalışma ve 5 dakika dinlemeye eşittir. 

“Büyük şeylere küçük zaman harcama lüksümüz olmadığı gibi, küçük şeylere büyük zaman harcama lüksümüz de yoktur.”

– Jim Rohn

Pomodoro Tekniği’nin Bilimsel Temeli

Pomodoro Tekniğinin bilimsel bir temeli var. İleri çalışmalar, beynin ortalama 25 dakika odaklanabildiğini gösteriyor. O noktadan itibaren beyin “bağlantısını koparıyor”. Dikkat dağınıklığı ve performans düşüşü bunu açıkça gösteriyor.

Some figure

Dolayısıyla, 5 dakikalık bir mola beyne dinlenme fırsatını verir. Farklı bir aktiviteyle uğraşarak bu 5 dakikayı harcayabilirsiniz. Böylece işinizin başına geri döndüğünüzde performansınız üst düzeyde ve sabit olacaktır. Ayrıca şunu da belirtelim ki ardı ardına gelen 4 pomodorodan sonra mola süresi 20 dakikaya çıkarılmalıdır.

Bitirmek istediğiniz için temel bir plan oluşturmak önemlidir. Bu plana bitirmek istediğiniz işlerin bir listesini eklemelisiniz. Sonra her bir görevin önemini sıraladığınız bir hiyerarşi yaratmalı ya da mantıklı bir iş sırası oluşturmalısınız. Bu hem günlük aktivitelere hem de uzun vadeli aktivitelere uygulanabilir.

Zamanın en iyi şekilde kullanılması

Bu metodu uyguladığınızda her görevdeki pomodoro’ların sayısını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum önemli gibi gözükmeyebilir ama önemli. Zamanla ölü zaman dönemlerini tespit edebilirsiniz. Mesela, bitirmek için 5 pomodoro harcadığınız işi aslında 4 pomodoroda bitirebileceğinizi fark edersiniz.

Some figure

Bu demektir ki bu tekniği kullanarak zamanınızı en iyi şekilde kullanabilir ve buna devam etmenize yarayacak becerileri kazanabilirsiniz. Gerçekten de Pomodoro Tekniği, farklı platform ve araçlar için yazılım ve uygulamaların geliştirilmesini teşvik etmiştir.

Bu metot esas olarak bireysel gelişim amaçlı olarak geliştirilmiş olsa da gruplara uygulandığında da etkili olduğu görüldü. Bu teknik başarının tatmin duygusunu sağlamakla kalmıyor temel teknolojinin en basit şekilde kullanımı da kolaylaştırıyor: kâğıt, kalem ve bir saat.

Pomodoro Tekniği’ni kullanmak için şu adımları uygulamanız yeterli:

  • Görevlerinizin listesini yapın ve bitirmek istediğiniz ilk işi seçin.
  • Alarmı kurup 25 dakika sonrasına ayarlayın (1 pomodoro).
  • Seçtiğiniz iş üzerinde sıkı ve sürekli bir şekilde çalışın.
  • Bu süre tamamlandığında listenizdeki bu görevin yanına bir X koyun.
  •  5 dakika mola verin.
  • 25 dakika daha devam edin, tamamladığınız işin yanına X koyup yine 5 dakika mola verin.
  • 4 pomodoro tamamladıktan sonra 20 dakika mola verin.

Pomodoro Tekniğini İyileştirmek İçin İpuçları

Her pomodoro boyunca bitirmek istediğiniz göreve odaklanmak temeldir. Her türlü dikkat dağıtıcı unsurdan kendinizi uzak tutmanız çok önemlidir.

Her işi bitirmek için kaç pomodoro gerektiğini bilmek de çok faydalıdır çünkü zamanınızı daha etkili bir şekilde dağıtmanıza ve başka etkinliklere zaman ayırmanıza yardımcı olacaktır.

Zaman içinde ve özellikle benzer görevleri bitirirken, daha kısa sürede bunları tamamlamayı veya çalışma kalitenizi artırmayı hedefleyebilir, böylece daha verimli çalışarak daha fazla boş zamana sahip olabilirsiniz

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.