Logo image
Logo image

İlişkilerde Zehirli Aşk

3 dakika
İlişkilerde Zehirli Aşk
Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2017

Çoğu zaman bir çiftin yaşayabileceği en kötü şeyin, sevgilerine rağmen ilişkilerini sürdürememek olduğunu düşünüyoruz. Ama bu doğru değil. Zaten yürümeyen bir ilişkinin negatif bir sona doğru bir adım daha atması ve zehirli hale gelmesi çok daha kötüdür.

Zehirli kelimesiyle, zararlı demek istiyoruz. Artık çifte iyilik getirmeyen, onlardan çalan bir ilişkidir söz konusu olan. Her birini bir asit gibi yakmaya başlar.

İlişkilerde zehirli aşk

Zehirli aşk, zehirli hale gelen birliğin, tavizin tam merkezinde ortaya çıkmış duygusal acıdır. Zehirli bir ilişki, kendini besleyebilmek ve hayatta kalabilmek için başka birine ihtiyaç duyan zayıflatılmış bir ruha benzer. Bu tür ”aşk”, kocaman bir boşluktan başka bir şey kalmayıncaya dek bir insanın sağlıklı her yanını mahvedebilecek duygusal bir acı yaratır.

Zehirli aşk, partnerlerin diğer kişi ”kötü değil” diye düşünerek ve pozitif yanlarını görmeye çalışarak kendilerini kandırdıkları bir perde ardına gizlenir. Mesela: koruyucu bir kişi, beni dünyadaki her şeyden çok seviyor vb. gibi düşünmek. Ancak gerçekte ilişki, tamamen belirsizlik, öfke,ihtiyaç,güvensizlik ve hatta şüphe üzerine kuruludur.  

Some figure

Uzun süre zehirli bir ilişkide kalmış kişi, sağlıklı bir ilişkinin ne olduğunu anlayamaz. Bunu unutur ve yaşadığı şeyin normal olduğunu sanır, oysa gerçeklikten tamamen uzaktır yaşadığı şey. Sevgi dolu bir ilişki saygı ve birlikte yürüme arzusuna dayalıdır, her iki insanı da mutlu edecek güzel zamanlarla doludur.

“Rahatsız edici duygular ve zehirli ilişkiler, hastalıklara yol açan faktörler içindedir.”

– Daniel Goleman

Partnerler, duygusal sağlıklarıyla ilgilenmezlerse her ilişki zehirli hale gelebilir. Zehirli bir insanla olmak, zararlı romantik ilişkilere yol açabilir. Bir romantik ilişkide hiçbir durumda hoşgöremeyeceğiniz bazı şeyler vardır. Aşk her zaman koşulsuz değildir. Partneriniz size iyi davranmıyorsa, vakit kaybetmeden yardım almalısınız.

Sizi küçük görmekte ya da saygı göstermemektedir

İlişki psikolojisi alanında en ünlü uzmanlardan biri olan John Gottman, çiftleri gözlemlediğinde işlevsizlik göstergelerinden ilkinin bir partnerin diğerini hor görmesi ya da iletişim esnasında saygı göstermemesi olduğunu söylüyor.  Gottman’a göre diğer kişiyi hor görmek ya da ona saygısızca davranmak, ilişkinin geleceğinin sallantıda olduğunu gösteren yanılmaz bir işarettir.  

John Gottman’ın sık sık belirttiği üzere partnerinizi hor görmek ya da ona saygı göstermemek gibi davranışlar içinde alay etme, iğneleyici sözler, hakaretler, bilinçli ilgisizlik, dalga geçmek ya da düşmanca bir mizah anlayışıyla yaklaşmak sayılabilir. Genelde kişi, partnerine saygı duymadığında bu durum görülür. Sorunlar çözülmez ve ilişki yıkıma uğrar. Sizi küçümseyen bir kişiyle beraberseniz, öz güveninizin de yıkılacağı gibi.

Sizi son sıraya koyuyordur 

Sağlık, çocuklar ve iş, günlük hayatımızdaki önceliklerimizdir ama bir ilişki, son sırada olamaz. Partneriniz size ilgi göstermiyor ve hatta göz ardı ediyorsa, ilerlemenize engel olan bir sorun var demektir. Buna partner ihmali adı verilir ve gerçek bir şeydir. Bu ilgisizlik, ilişkinizi yavaş yavaş öldürecek bir suikastçıdır. Birbirini seven iki kişi, hem kendilerinin hem de partnerinin duygusal ihtiyaçlarını karşıladığına emin olmalıdır.

“Her türlü ilişkide, karşı tarafın masaya hiçbir şey koymadığını düşünüyorsanız, o kişiye karşı saygınızı yitirmeye başlarsınız.”

– Sherry Argov

Sadakatsiz davranmışlardır 

Sadakatsizlik, hoşgörülmesi gereken bir şey değildir; bilhassa da ilişkiniz her gün uçurumun kenarındaysa. Sağlıklı bir ilişkide tam bir sadakat olmalı ve çiftler, duygu ve tecrübeleri başkalarının kollarında aramamalıdır.

Some figure

Aldatmak ya da ihanet başka kişilerle flört ettiğinizde, partneriniz hakkında kötü konuştuğunuzda ya da karşı cinsten kişilerle onları ayartmak amacıyla uzun zaman harcadığınızda da gerçekleşebilir. Bazen sadakatsiz olmak, illa ki başka biriyle cinsel birliktelik yaşamak anlamına gelmez. Partnerinize ve birlikte kurduğunuz ilişkiye saygı duymamak da ihanettir.

Size fiziksel ya da sözlü olarak kötü muamele ediyorsa 

Kelimeler, fiziksel şiddet ile aynı duygusal hasara yol açabilir. Fiziksel, sözlü ve duygusal istismar, hiçbir ilişki türünde, hele ki romantik bir ilişkide asla kabul edilemez. Partneriniz size vuruyor, sizi küçük düşürüyor, istemediğiniz halde cinsel birlikteliğe zorluyor ya da size kötü davranıyorsa, mümkün olan en kısa zamanda yardım almanız gerekir.

Herhangi bir kötü muameleyle karşılaştığınız için saklanıp sessiz kalmamalısınız. İç mutluluğu bulmayı ve size zarar veren bir kafesin zincirlerinden kurtulmayı hak ediyorsunuz. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.