Logo image
Logo image

İçine Kapanık Biriyle Bağlantı Kurmanın Anahtarları

4 dakika
İçine kapanık olmak, bazen öyle görülse de aslında kötü bir özellik değildir. Utangaç olmakla karıştırılmamalıdır. Bu insanlar sadece daha seçicidir.
İçine Kapanık Biriyle Bağlantı Kurmanın Anahtarları
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İçine kapanık biri ile bağlantı kurmak için doğru zamanı beklemeniz gerekir. Onlarla bağlantı kurmak, onlara yaklaşmayı ve ne kadar hoş sohbet birileri olabileceklerini görmeyi gerektirir. Bu insanların aynı zamanda çok iyi arkadaşlar olabildiklerini de anlayabiliriz. Mesafeli dış görünüşlerinin altında yatan şey ise, nasıl dinleyebileceklerini bilmeleri, dedikodudan uzak durmaları, arkadaşları ile güçlü ve sadık bağ kurmaları yatmaktadır.

İçine kapanıklık konusuna literatürün gözünden bakacak olursak, bir şeyi fark ederiz. Bu tür kişilik 2010 yılına kadar olumsuz bir imaj bırakmamıştır. Silencio gibi kitaplar içine kapanık olanların önemini ve gücünü gösterdi. Bunlar tam bir seri pozitif etki ve karakter özelliklerine sahiptirler.

“Utangaçlık toplumsal onaylanmama veya aşağılanma korkusudur, oysa ki içine kapanık olmak aşırı uyarıcı etkisi olan çevrelerden uzak durma tercihidir. Utangaçlık doğası gereği ağrılıdır, içine kapanıklık ise değildir.”

– David Foster Wallace

1935 yılında, iki psikolog Davis ve Rulon, içine kapanık insanların ilgilerini ne çektiğine dair  bir çalışma yayınladılar. Bir çoğunun düşüncesinin aksine, sosyal geri çekilmeden bahsetmediler. Bu kişiler herhangi bir toplumun içine girmek için gerekli yeteneklere sahipler. Bilim adamları onları ideallerine bağlılıklarından ve konuşmacı olarak büyük yeteneklerinden dolayı onları ayrı tuttu.

Bilim adamları bu gerçeği ilk olarak ciddi şekilde eleştirdiler. Bu yıllarda içine kapanık olmayı, kişinin yeteri sosyal beceriye sahip olmadığı patolojik utangaçlık ile ilişkilendirdiler. Bu fikir son yıllarda yok oldu. İçine kapanık olmanın tek bir kişisel özellik olmadığını unutmamalıyız. Her birimiz kendimizi bu süregelen içine kapanıklık ve dışa dönüklük sürecinde bir noktaya yerleştiririz.

Some figure

İçine kapanık birisi ile nasıl bağlantı kurarsınız?

Zaten içine kapanık olmanın utangaçlıkla aynı olmadığını öğrendik. Aynı zamanda sosyal becerilerde de eksikliklerinin olmadığını biliyoruz. İçine kapanık insanlar, onlarla bağlantı kurmamızı zorlaştıracak patolojik bileşenlere sahip değillerdir. Aslında, onları tanımlayan şey zihinsel odakları, duyguları ve hatta bilgiyi farklı şekilde işleyen bir beyinleri ile birlikte yürüyen bir dizi davranış dinamiğidir.

  • Bu insanlar sessiz ortamları tercih ederler. Sosyalleşmekten veya büyük insan gruplarıyla buluşmaktan kaçınabilirler. Bundan dolayı, bu tip aşırı uyarıcı senaryolar onları psikolojik olarak tüketmektedir.
  • İç gözlemsel, gözlemci ve hayal gücü kuvvetli kişilerdir.
  • Az sayıda arkadaşları vardır, güçlü ve anlamlı bağlar kurdukları küçük arkadaş çevrelerini tercih ederler.
  • Bu tip insanlar derin konuşmaları tercih ederler, ne dedikodudan hoşlanırlar ne de dikkatlerini çeker.
  • Düşüncelidirler.
  • Gerçek bir motivasyonla çalışırlar. Ayrıca değerlerine sadık kalırlar ve herkesle iyi geçinmeleri gerekmez.
  • Müzik, yazı ve çizim gibi sanatsal tutkuları vardır.

İçine kapanık insanları şekillendiren tercihler, davranışlar ve dinamikleri öğrendiğimize göre, şimdi bu tür insanlarla bağlantı kurmamıza yardımcı olacak olan anahtarları görelim.

1. Yavaş ilerleyin, zamana ve iletişim kanallarına saygı gösterin

İçine kapanık bir insanla bağlantı kurmak söz konusu olduğunda bir şeyi anlamamız gerekiyor, Böyle birisi ile konuşurken daha durgun birisi ile konuştuğunuzu unutmamanız gerekir. Bu yüzden, böyle biriyle ilk konuşmamız otoriter veya dayatmacı olmamalı. Bu onlar için soğutucu bir etki oluşturur.

İçine kapanık birisine yaklaşmanın en ideal yolu onların ritmini ve temposunu kabul etmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu iki tarafın da ilgisini çeken bir konuşma başlatmaktır. Ayrıca bu tür insanların kaçındığı belirli iletişim kanalları olduğunu bilmek de önemlidir. Normal telefon aramalarını sevmezler. Daha anlamlı mesajları ve konuşmaları tercih ederler.

2. İlginç katmanları olan bir soğan

İçine kapanık insanların bir çok katmanı vardır. Onlar değerli ve aydınlık iç mekanlarını gizleyen soğan gibidirler. Otantik bir biçimde bağlantı kurmak için bu katmanlara nasıl ulaşacağını bilmek, zamana saygı göstermenizi gerektirir. Her zaman içten, mütevazi ve uyumlu olmalıyız ki o kişi ile arkadaşlık veya ilişki kurabilelim.

Some figure

3. Onları ilgi odağı yapmayın

Onlar için sürpriz parti vermek iyi bir fikir değildir. Onların ilgi odağı olduğu, bir oda dolusu misafirin bulunduğu bir doğum günü düzenlememelisiniz. Bu tarz şeyler dışa dönük insanlarda işe yarar, içine kapanık olan insanlarda değil. Sadece bir kaç kişiyle, her şeyin basit ve doğal olduğu özel anlar oluşturun. Bunu baskı oluşturmayan yerlerde yapmalısınız. Yapmak istemedikleri bir şeyi yapmak zorunda hissetmemeliler.

4. Anlamlı konuşmalar

Uzun süre kendiniz hakkında konuşmaktan ve havadan sudan konuşmalardan kaçının. Bu gibi durumlarda sizi dinlemeye devam edecek ancak ne söylediğinizi gerçekten umursamayacaklardır. İçine kapanık bir kişi ile bağlantı oluşturabilmek için daha kültürlü, zekice, derin konular seçin. İdeal konuşmalar kitapla, televizyon dizileri, hedefler ve projeler gibi ortak ilgi alanlarını içerir. Basit olarak düşünürsek, ortak değer verdiğiniz şeylerden bahsetmelisiniz.

5. Sessizlikte keyif

Sessizliği başka birisi ile paylaşmak büyülü anlara neden olabilir. Bu gibi anlarda insanlar kendilerini doğal hissederler. Sessizlik zorunlu yapılan bir şey değildir, tavır ve konuşmalar doğal olabilir. Çevreniz huzurlu ve sakinleştirici bir etkiye sahip olmalıdır. Sessizlik her iki insan arasında bir bağ kurmalıdır. Bu ortaklık bir ömür boyu sürebilir.

6. Kişisel alanlarına saygı gösterin

Onları her gün görmek veya her gün iki saat aramak zorunda değilsiniz. Günümüzü nasıl geçirdiğimizi veya hangi düşüncelere sahip olduğumuzu açıklamaya gerek yoktur. İçine kapanık insanlar enerjilerini tekrar toplamak ve kendilerine bakmak için yalnız zamana ihtiyaç duyarlar. Bu yalnız zamanı dengelemelerine ve kendi tutkularının tadını çıkarmaları gerekir. Her ne kadar yalnız zamana ihtiyaç duysalar da, bu arkadaş veya aile istemedikleri anlamına gelmez.

Sonuca bağlamak gerekirse, böyle birisi ile bağlantı kurmak düşündüğümüzden daha kolaydır. Hatta böyle birisi ile kurulan ilişki çok ödüllendiricidir. Onlar bir ömür boyu sürecek hazinelerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gray J. The psychophysiological basis of introversion-extraversion. Behaviour Research and Therapy [Internet]. 1970 [consultado el 21 de junio de 2022]; 8(3): 249-266. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0005796770900690
  • Aron E y Aron A. Sensory-processing sensitivity and its relation to introversion and emotionality. Journal of Personality and Social Psychology [Internet]. 1997 [consultado el 21 de junio de 2022];  73(2): 345–368. https://doi.org/10.1037/0022-3514.73.2.345

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.