İçimdeki Şeytanların Gözlerinin İçine Baktım

İçimdeki Şeytanların Gözlerinin İçine Baktım
Lorena Vara González

Yazan ve doğrulayan psikolog Lorena Vara González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İçimdeki şeytanların gözlerinin içine baktım ve korkunun ne olduğunu keşfettim. Bu beni hareketsiz bırakan korku içimden bir yerlerden geliyor ve ve kontrolü öyle bir ele geçiriyor ki beni nefessiz bırakıyor. Bu durum sanki ayaklarınız yere yapışmış da yürüyemiyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Unutmayın ki gerçekten neden korktuğunuzun farkına vardığınız an, en çaresiz kaldığınız andır. Fakat bu çaresizliğin içinde gerçekten ne istediğinizi keşfettiğiniz için, gücünüzün de farkına varabilirsiniz.

Bu yüzden, korkularımla yüzleşmek için içimdeki şeytanların gözlerinin içine baktım. Amacım tüm bu korkularımdan; başarısızlık korkusu, yalnız kalma korkusu ve reddedilme korkusundan kurtulmaktı. Bunun yerine, bunları şu an ve gelecek için güçlü bir temel inşa etmek adına birer sütun olarak kullandım.

Şimdiye dek yaptığı her şeyden emin olan kimseyle tanışmadım. Bunun yerine, eminmiş gibi davranan insanlarla tanıştım. Bu insanları en çok da başarılı oldukları için her zaman kıskandım.

kahverengi göz bebeği

İçimdeki şeytanların gözlerinin içine baktım ve kendimi tanıdım

Kaçmaya ve güçlü gibi davranmaya alıştık. Gerçekleri bir gülüşün ardına gizleyerek günlük hayatımızda bize işkence eden canavarları başımızdan kovmaya da alıştık. Fakat böyle davranarak, korkularımızla yüzleşmek yerine onlardan kaçmaya çalışarak aslında o korkuları güçlendirdik. Eğer bunu yapmaya devam edersek, korkularımız ilerlememize izin vermez. Karanlıkta şeytanlarımız git gide büyürler ve hayatlarımızı kontrol altına alırlar.

Mükemmel olmadığımı ve her şeyi doğru yapamayacağımı biliyorum. Ama yine de mükemmel olmaya çalışıyorum. Belki de insan olmakla mükemmel olmak arasındaki farkı bilmediğim için şeytanlarımın ortaya çıkmasına ben sebep oldum.

İçimdeki şeytanların gözlerinin içine baktığımda nihayet kendimi tanıdım ve şüphelerimin farkına vardım. Böylece hepimizin aynı şeytanlara sahip olduğunu keşfettim. Ayrıca, belirsizlik korkusunun, her şeyi kontrol edememe korkusunun en büyük korku olduğunu fark ettim. Bu noktadan sonra nelerin ters gidebileceği ya da nelerin başarısız olmama yol açacağı ile ilgili her türlü senaryoyla güvensizliklerimi beslemeyi bırakmaya karar verdim. Bunun yerine, iyi, keyif verici ve arzu edilen şeyler yapabileceğimi düşünerek küllerimden yeniden doğdum ve uçtum.

anka kuşu

İçimdeki şeytanların gözlerinin içine baktım ve küllerimden yeniden doğdum

Bu şekilde içimdeki şeytanların gözlerinin içine bakabildim ve küllerimden yeniden doğdum. Bu andan itibaren, hissettiğim her şeyin kontrolü bendeydi. Sonunda etrafımda olup biten şeyleri kontrol edemeyeceğimi kabul ettim. Sonunda hayatın, kontrol edilemez ve tahmin edilemez olaylar silsilesi olduğunu öğrendim.

Korku, deneyimlediğiniz ve kontrol edemediğiniz şeylerin yorumlamasından başka bir şey değildir. Bunu öğrendikten sonra canlanmaya başlayacaksınız. Hayatın sizin için sunduklarını yaşamaya ve her şeyden keyif almaya başlayacaksınız. Bunu, olumsuz deneyimlerin içinizdeki şeytanları beslemesine izin vermeden yapacaksınız.

Artık mükemmel olmam ve peri masalı gibi bir hayat yaşamam gerekmediğini biliyorum. Ayrıca pes etmemem ve korkularımın ya da hatalarımın beni yönlendirmesine izin vermemem gerektiğini de biliyorum. Sonuç olarak, mükemmel olmasam da mutlu olabileceğimi öğrendim.

İlginizi çekebilir ...
Her Gün Daha Çok İnsanım ve Daha Az Mükemmelim
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Her Gün Daha Çok İnsanım ve Daha Az Mükemmelim

Her gün daha çok insan ve daha az mükemmelim, ama daha mutluyum. Nihayetinde yaşama amacımı anlamış durumdayım ve yaşamak için kendime izin veriyor...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.