Bir Şeyi Sonlandırdığınız İçin Yeni Bir Başlangıç Hayal Edemediğinizde

Bir Şeyi Sonlandırdığınız İçin Yeni Bir Başlangıç Hayal Edemediğinizde

Son Güncelleme: 07 Ocak, 2018

Bu nasıl olabilir, anlayamıyorum. O yerden ayrıldığıma inanamıyorum. Bana hayat veren o şey nasıl bitebilir? Şu an aklınızdan geçen düşünceler bunlar olabilir. Çünkü yaşadığınız son, yeni bir başlangıç düşlemenize izin vermemektedir.

Bu tür düşünceler aklınızdan geçip duruyorsa nedeni, hâlâ geçmişte yaşıyor olmanız ve yaşadıklarınızı aşmakta zorluk çekmenizdir. Hikâye sona ermiştir ama sizin için hâlâ devam etmektedir. Şehrin tecrübeleri tükenmiştir ama siz bunu kabul edemiyorsunuzdur.

Ne var ki sonlar, daima bir parçanız olarak kalacak bir deneyimin somut kanıtıdır. Sizden elveda demenizi istedikleri doğrudur ama yaşadıklarınızı kimsenin sizden alamayacağını, çünkü onların size ait olduğunu da gösterirler size.

Bir son, yeni bir başlangıç da olabilir

Şu an aklınız çok karışmış hâldesiniz, peşinize takılmış gerçeklikle olmasını istediğiniz arasındaki çelişkiyi hissetmektesinizdir. Bu tamamen doğal bir şeydir ve utanmanıza gerek yoktur. Hepimiz istediğimiz bir şeyin ellerimizden kayıp gittiğini hissetmişizdir bir noktada.

“Bir hikâyeye sonu yazarak başlamak tuhaf gözükebilir. Ama bütün sonlar, asında birer başlangıçtır. O anda bunun farkında olmayız hepsi bu.”

– Mitch Albom

yolda çıplakayak yürümek

Ne var ki son, kapınızı çaldığında ve tam bir akıl karışıklığı dönemi geçirdiğinizde, kendinize bir çeki düzen verme zamanı gelmiş demektir. Böylece yeniden ayağa kalkabilir, yaranızı iyileştirip yeniden başlayabilirsiniz.

Bir sonla karşı karşıya kaldıysanız neden oradan yeni bir şeye başlamayasınız ki? Bütün mesele artık devam edemeyecek bir şeyden ede ettiğiniz pozitif bakış açısıyla ilgilidir. Hayatınıza sıfırdan başlamak değil, eski tecrübelerle edindiğiniz bir olgunluk hikâyesidir söz konusu olan.

Bir noktadan sonra büyük harfle başlamak

Noktaları örten elipsler, hiç kimse ama hiç kimse için sağlıklı değildir. Artık olamayacak bir şey varsa ya da valizinizi hazırlayıp gitme zamanı gelmişse, bunu inkâr edip kendinize daha çok zarar vermenin bir faydası yoktur.

Sizden hayal etmenizi bekleyen yepyeni hikâyeler var. Bu hikâyeler büyük harfle başlamalı. Orada, size kendinizi kaybettikten sonra yeniden bulabildiğinizi hatırlayan bir aynada yansımanızı göreceksiniz.

Julio Cortázar, her şeyin kaybedildiğini söyleme cesaretiniz yoksa, hiç bir şeyin kaybedilmediğini söylemiştir. Yani en zor adımı atmak ve artık kalamayacağınız bir evin kapısını kapamak üzereyken, vazgeçmek bir seçenek olamaz.

“Eski caddelerin sonunu görmekle yetinmeyin, bıraktığınız yerdedir başlangıçlar.”

– Maldita Nerea

Anlamaya başlamak

Zor olacak, tuhaf olacak ve cesaret isteyecek ama başarabilirsiniz. Farkına varmaya ve kendinizi tuhaf hissetmeye başladığınız an, yepyeni fırsatlar çıkacak karşınıza.

camdan görünen ağaç

Yavaş yavaş anlamaya başlayacak ve ancak neler olduğunu tam olarak anladığınızda huzur bulacaksınız. Bir son bulmak, olanları kabul etmek ve yaralarınızı iyileştirmek, kendinizi daha iyi hissetmenize ve başkalarıyla ilişkilerinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

“Kendinizle barışık olmak, başkalarıyla barışmanın en kesin yoludur.”

– Luís de León

Bütün bunları aklınızda tutarak, sonu hatırlamakta mahsur var mıdır? Tabii ki hayır ama o sonda yaşamamalısınız. Artık yok çünkü. O sadece bir hatıradan ibaret. Hatıralar ise filtrelenir ve depolanır. Yeni başlangıçlar hayal edin, şu anı yaşamanın bir yolunu bulun ve bugünün size sunduklarından en iyi şekilde faydalanın.

İlginizi çekebilir ...
Yeni Bir Başlangıçtan Önce: Yas Süreci
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yeni Bir Başlangıçtan Önce: Yas Süreci

Hayatımızda kapattığımız her sayfa aslında bir hikayenin sonudur. Bu yas süreci bitince yepyeni bir başlangıç yapmaya hazırız demektir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.