Hepimizin Zaman Zaman Hissettiği 7 Garip Duygu

Hepimizin Zaman Zaman Hissettiği 7 Garip Duygu
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2018

Hepimizin zaman zaman hissettiği bazı ortak duygular vardır. Sizi bir şey tehdit ettiğinde korkarsınız mesela. Biri sizi incittiğinde veya kötü hissetmenize neden olduğunda hissettiğiniz duygu öfkedir. İnsanlar size güzel şeyler söylediğinde ise neşelenirsiniz. Bunlar, herkesin farkında olduğu günlük duygulardır. Ancak çok nadir de olsa bazı duygular vardır ki canınızı iyice sıkabilir. 

Bu garip duyguları, sanılanın aksine birçok kişi deneyimlemektedir. Evet, sandığınızdan daha çok kişi bu garip duyguları hissediyor. Açıklanamayan şey ise bu duyguların nerden ve neden geldiğidir. Ve bazen bu duygular en kötü zamanlarda ortaya çıkabilir.

“İnsanlar varoluşlarının ne kadar ilginç ve garip olduğunu düşünüyor; ve felsefi sorular kendi kendine ortaya çıkmaya başlıyor.”

– Jostein Gaarder

Bugün bu garip duygular hakkında biraz sohbet edeceğiz. Bu garip duygular en umulmadık anlarda aniden ortaya çıkıyor ve kafanızın karışmasına neden oluyor. Bu hislerle ilgili bir diğer ilginç ayrıntı da belirli bir isimlerinin olmamasıdır. Bu nedenle bu duyguları etraflıca tarif etmeniz gerekir. Bu duygulardan 7 tanesini aşağıda açıkladık.

1. Geçici olarak kendinize olan güveninizi aniden yitirmeniz

Bu rahatsız edici duygu, özünde aşağılanma duygusunu barındırır. Bu hisse utanç ve korku da eşlik eder. Bir anlığına da olsa kendinizi yetersiz ve işe yaramaz hissedersiniz ve neden böyle olduğunu anlayamazsınız.

aynaya bakan adam

Bu duygu sıklıkla “küçük hissetmek” olarak da tarif edilir. İlginç bir şekilde bir başkasının herhangi bir konuda sizden daha yetenekli olması veya sizin o kişinin öyle olduğunu sanmanız bu şekilde hissetmenize neden olur. Bunu tam olarak kelimelere dökmek zordur. Ancak çoğu zaman bu nedenle bir anda kendinize olan güveniniz yerle bir olur. Bunu hissetmenizin nedeni, o kişiyi bir tehdit olarak görmeniz değildir. Sadece bir anlığına da olsa çok savunmasız ve zayıf hissedersiniz.

2. Aynı anda hem sevinç hem de üzüntü hissi

Bu yazıda bahsedeceğimiz en garip duygulardan biri, sevincin ve üzüntünün karışmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Hangi duygunun daha yoğun, hangisinin daha baskın olduğunu bilmeniz neredeyse imkansızdır. Sadece bu iki duygunun birlikte ortaya çıktığını hissedersiniz. Sevinç ve üzüntüyü aynı anda hissederek ağlamanız ise kaçınılmaz olabilir.

Bu duygu genellikle bir şeye karşı güçlü bir ilgi gösterdiğinizde ortaya çıkar. Bir sanat eseri veya tarihi bir anıt buna neden olabilir. Bazen de bizim için kötü anlamlar taşıyabilecek işaretleri güzel objelerde gördüğümüzde bu hisse kapılabiliriz. Mesela parçalanmış veya çiçekleri kopmuş bir gül demeti hayal edin. Peki ne hissettiniz?

3. Etrafınızdaki her şey çok hızlı gelişiyor ve siz bir şeyleri kaçırdığınızı düşünüyorsunuz

Bu duygu özellikle yaşla bağlantılı olarak farklı dönem geçişleri yaşadığınızda ortaya çıkar. Bu hisse genellikle “orta yaş krizi” de denir. Bu dönemlerde zamanın çok hızlı geçtiğini sanmanız oldukça normaldir.

şimdili saat

Ancak olan şey sadece bu değildir. Zamanın hızlı geçmesini sanmanızın yanında, “büyük fırsatları kaçırdığınızı” da düşünmeye başlarsınız. Hatta çoğu zaman, kaçırdığınız bu “büyük fırsatların” neler olduğunu tam olarak bilemezsiniz bile. Bu his en basit şekliyle geri gelmeyecek bir treni kaçırmaya benzer. Bu hissi yaşamanıza neden olan şey, içinizdeki acele etme anksiyetesidir. Kendinizi geride kalmış hissederken bu hisle motive olarak yeni fırsatları da yaratabilirsiniz.

4. Hiç öyle görünmese bile her şeyin düzeleceğine inanmak

Bu his ne kadar garip görünse de bu listedeki en hoş duygulardan birisidir. Bu hissi hepiniz hayatınızın br noktasında hissetmişsinizdir. Bu hissi tam olarak açıklayan bir kelime de mevcuttur: pronoia. Bu kelime teknik bir anlama sahiptir ve paranoyanın tersi olarak ifade edilebilir. 

Bu his sayesinde dünyaya daha iyimser bakarsınız ve umutla dolarsınız. Bu duyguyu yaşarken içinizde bulunan güçlü bir his size her şeyin düzeleceğini ve daha iyi olacağını söyler. Sanki yolunuza hiçbir şey çıkamayacakmış gibi hissedersiniz. Bu his, aklınıza gelebilecek en büyük engellerden veya sorunlardan çok daha büyüktür.

5. Sizi ziyaret eden kişi gittikten sonra hissettiğiniz boşluk

Sevdiğiniz biri sizi bir süreliğine ziyaret ettiğinde, o gittikten sonra üzgün hissetmeniz oldukça normaldir. Ancak, bu duygu bazen ekstrem boyutlara ulaşabilir. Sevdiğiniz bu kişi sizi tamamen terk etmese bile bu hissi yaşarsınız.

boşluk hissi yaşayan adam

Bu kişi sizin yanınızdan ayrılır ve geriye kalan tek şey ruhunuzdaki o büyük boşluk hissidir. Bazen sanki o kişiyi bir daha göremeyeceğinizi sanırsınız. Böyle bir düşünceye sahip olmanıza neden olabilecek herhangi bir şey yoktur aslında. O kişiye son kez veda ettiğinizi sanırsınız ve bu durum üzülmenize neden olur. Ancak bu his hızlı bir şekilde yok olur. 

6. Yüksek bir yerdeyken kendinizi boşluğa bırakmak istersiniz

Bazen çok yüksek bir yerde durursunuz ve sanki aniden boşluğun size seslendiğini duyarsınız. O an iki zıt duygunun arasında kalırsınız: Bir taraftan kendinizi aşağı bırakmak isterken diğer taraftan bu düşüncenin kendisi bile sizi korkutmaya yeter. 

Bazı insanlar bu garip duygunun gizli bir tutkudan kaynaklandığını söylüyor: hayatı riske atma tutkusu. Bir başka deyişle, tehlikeyle ulu orta ve düşünmeden yüzleşmek istiyorsunuz. Bazı kültürlerde bu hisse “boşluğun çağrısı” da denmektedir.

7. Sizi seven birine aniden kendinizi emanet etme isteği

Bu garip his, çoğu zaman sizi mutlu eder. Bu hissi oluşturan en güçlü etken, kişinin o an son derece bağımlı ve zayıf bir halde olmasıdır. Sizi seven ve kendinizi güvende hissettiğiniz biriyle birlikteyken bu istek ortaya çıkar.

bağımlı çift

Bazen kendinizle ve hayatınızla ilgili endişelenmekten yorulursunuz, bunu artık yapmak istemezsiniz. Bir başka kişinin bunu yapmasına müsade etmek sizi rahatlatır. Bu his çok uzun sürmez, ancak ortaya çıktığında çok güçlüdür. Aslında bu endişelerden yorulduğunuz bir anda sevdiğiniz kişiyle olmayı seçip, kısa süreliğine de olsa bu düşünceleri durdurabilirsiniz. Bu sayede oldukça hoş zamanlar geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu garip hislerin ortak özelliği, birden çok ve farklı hisleri aynı anda muhafaza edebilmeleridir. İşte bu nedenle dışarıdan bakıldığında bu kadar tuhaf geliyor ve bu yüzden bu garip hislerin etkileri de oldukça hızlı bir şekilde geçebiliyor. Tıpkı bir anda yanan ve sönen ışıklar gibi, siz daha ne olduğunu anlayamadan ortadan kayboluyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.