Logo image
Logo image

Sevgi: Zor Zamanlardaki En İyi Sığınak

3 dakika
Sevgi: Zor Zamanlardaki En İyi Sığınak
Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2017

Sevgi, zor zamanlarda bana sığınak olur. Kendi duygusal istikrarımı tehlikeye atan bir durumun üstesinden gelmem gerektiğinde, bu evrensel konsepte sığındım. Orada acımı dindirecek güzel düşüncelerle karşılaştım.

Sevginin beni koruduğu doğru ama sevgi tam olarak nedir? Bir duygu mudur? Tarih boyunca onu yorumlayan toplumların sayısı kadar anlama mı sahiptir?

Gerçek şu ki sevgiyi tam olarak tanımlayamam ama en çok ihtiyaç duyduğum zamanlarda bana yardım eden bir şey olduğunu biliyorum. Gittiğim yer, gerektiği kadar düz ve ulaşması kolay olmadığında bana eşik ediyor.  

“Sevgi gibi seviyorum. Seni sevmek için sevmekten başka neden bilmiyorum. Seni sevdiğimi söylememden başka ne söylememi istiyorsun benden, eğer sana tek söylemek istediğim şey seni seviyorum demekse?”

– Fernando Pessoa

Sevgi en çok ihtiyaç duyduğum zamanlarda bana sığınak olur

Geniş psikolojik durumların ötesinde, zor zamanlarda sevginin bana sağladığı sığınağa odaklanmak istiyorum. Ruhunuzun ikiye bölüneceğini sandığınız sınır durumlarda.

Sanki ruhunuz parçalanıyormuş gibi hissetmenize yol açan duygusal bir ayrılık yaşadınız mı hiç? Bir ilişki sona erdiğinde, çok derin ve zihniniz ne kadar güçlü olursa olsun iyileştirmesi güç bir üzüntü kalır geriye.

O anda sevgi, özellikle acı verici bir durumun üstesinden gelmemizde çok yardımcı olur. Çok sevdiğiniz bir aile üyesinin sıcak örtüsüne sığının. Anneniz,babanız,kardeşiniz ya da hatta çocuğunuz olabilir bu kişi. Ya da ne olursa olsun, hastalıkta ve sağlıkta yanınızda olan bir dostunuzu arayın.

Some figure

Sevgi, bir kaybın ardından bana sığınak olur

Sevginin bize sığınak olduğu anlardan biri de yaşadığımız bir kayıp sonrasıdır. Sevdiğimiz biri hayatımızdan ayrıldığında, bizi sevenler yaralarımızın iyileşmesi için etrafımızı sarar.

“Ölüm beni her susturduğunda, kalbim seninle konuşmaya devam eder.”

– Rabindranath Tagore

Yalnızca sevdiğiniz insanın bu dünyadan ayrıldığı günü düşünmeyin. Bu, sonu gelmeyen bir yolculuğa çıkmış ya da iş sebebiyle evinden ayrılmış bir yakınınız da olabilir. Belki de mevcut durumları katlanılmaz hale geldiği için uzaklara gitmişlerdir. Nasıl olursa olsun, birini kaybetme hissinin tarifi imkansızdır ve ruhunuzda derin bir acıya yol açar.

Sevgi en çaresiz zamanlarda bana sığınak olur

Bizi sevgiye ihtiyaç duymaya yönelten pek çok şanssız durum vardır. Yardım almaksızın bulamayacağımız sığınağa kavuşmak için sevgiyi kullanırız. Sevdiğimiz birinin yardımının vazgeçilmez olduğu anlar. Karanlık ve yaralı ruhumuzu aydınlatmalarına ihtiyaç duyarız.

İşsiz kalmak gibi kriz anları, son derece sinir bozucu ve acı verici olabilir. Özellikle de temel gelir kaynaklarının bir anda ellerinden alındığını düşünen aileler için.

Some figure

Bir arkadaşlığın son bulması da zihnimizi, ruhumuzu ve kalbimizi derin bir üzüntü haline sokabilir. Size yardım etmeye istekli sevdiklerinizin yardımı olmaksızın kaçamayacağınız bir durumdur bu. Sevdikleriniz size kendinize ait parçaları yeniden bir araya getirmeniz için yardım edecek tutkaldır. Güveninizi tekrar kazanmanızı sağlarlar.

İstemeden yaşadığımız bir çok kötü an vardır. Sosyal bir grupta kabul görmeme, iş yerinde yeni bir pozisyona uyum sağlayamama. Ne kadar denerseniz deneyin, hayallerinizi gerçekleştirememek ve bunun getirdiği sinir bozukluğu, yeterli iletişim kurma gereksinimi ve bir türlü bunu başaramamak…

Dolayısıyla, tecrübe edebileceğimiz pek çok zor zaman ve beklenmedik sürprizlere yol açabilecek durumlar vardır. Ama unutmayın ki sevdikleriniz yanınızdaysa sevgi size sığınak olur. İhtiyaçlarımızı daima gözeten insanlardır onlar. Sizi ayağa kaldırıp yorgun başınızı dinlendirmeniz için omuz uzatanlardır.

Sevgi zor zamanlarda bana sığınak olur. Dolaştığım yollar her zaman taşsız olmaz. Ama beni sevenlerin anlayışı ve sevgisi, geleceğe iyimserlikle bakmamı sağlar. Şu andan bütünlükle geçerken, geçmişten de dersler çıkarıyorum.