Logo image
Logo image

Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Vizyon Panoları Nasıl Yapılır?

3 dakika
Amaçlarınızın post-itleri ve istediklerinizin fotoğrafları da dahil olmak üzere fikirlerinizle bir kolaj yapmak, hedeflere ulaşmak için ideal bir stratejidir. Gerçekten de, zihniniz kendisini motive etmek için genellikle görseli kullanır. Bu nedenle, vizyon panoları gerçekten yararlı ve ilgi çekici bir kaynaktır.
Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Vizyon Panoları Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 31 Aralık, 2022

Vizyon panoları birçok şirkette fikirleri netleştirmek, yolu belirlemek ve hedeflere ulaşmak için kullanılır. Bununla birlikte, kişisel düzeyde gerçekten canlandırıcı ve motive edici olabilirler. Aslında, günlük olarak sizi motive etmenin ve ilham vermenin yanı sıra yansıtmanıza yardımcı olabilirler. Ayrıca, bunları yapmak daha basit ve daha ucuz olamazdı. Sadece birkaç post-it, dergi kupürleri, makas, keçeli kalem ve bir duvar veya karatahtaya ihtiyacınız var.

Teknolojinin ve dijitalin hem işimizi hem de kendimizi ifade etme biçimlerimizi düzenlediği bir dünyada, kaleme ve kağıda dönmek güzel. Ayrıca el kitabı ile görseli birleştiren her şey beyin üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Her görevi daha anlamlı hale getirir ve daha fazla duygusal güç alır.

Bu vizyon panoları duyularınızı aşar ve sizi hayal etmeye ve planlamaya davet eder. Hayal gücünüzü harekete geçirir ve sizi daha net, daha mantıklı ve yenilikçi bir şekilde hedefler belirlemeye teşvik eder.

“Hayal edebildiğin her şey gerçektir.”

-Pablo Picasso-

Some figure

Vizyon tahtaları nedir?

Yaratım panoları birçok çalışma ortamında bol miktarda bulunur. Onları televizyonda ve filmlerde bile görüyorsunuz. Örneğin, kahramanların kurbanlar, ipuçları ve zaman çizelgeleri arasındaki bağlantıları bulmaya çalıştığı polis dizilerinde. Ayrıca yazarlar tarafından olayları netleştirmek ve karakterleri ana hatlarıyla belirtmek için kullanılırlar.

Bununla birlikte, pek çok insan, yapmak o kadar kolay olmadığı için vizyon panoları yapma konusunda başarısız oluyor. Aslında, tasarlandıkları amacı yerine getirmek için bir dizi son derece temel strateji yerine getirilmelidir. Amaçları, hedefleri netleştirmek, fikirlere ilham vermek ve yaratıcı düşünceyi motive edip kolaylaştırmaktır. Bu nedenle hayattaki her şeyde olduğu gibi bir plan ve düzgün bir organizasyon gereklidir.

Şunu da belirtmeliyiz ki, psikolojik açıdan vizyon panoları gerçekten faydalı terapötik araçlar olarak kabul edilir.

Nitekim , Amerika Birleşik Devletleri, Virginia’daki Marshall Üniversitesi, vizyon panolarının hastaların hedeflerini belirlemesi ve görselleştirmesi için terapide son derece yararlı olduğunu iddia eden bir araştırma yaptı.

Vizyon panolarının ‘çekim yasası’ ile hiçbir ilgisi yoktur. Bir şeyi gerçekleştirmek için görselleştirmeyi içermezler. Amaç, zihnimizi hedeflerimize ve hayallerimize ulaşmak için görev ve stratejiler düşünmeye teşvik etmektir.

Vizyon tahtaları hangi durumlarda kullanılır?

Vizyon panoları sadece iş yerinde değil birçok senaryoda kullanılabilir. Amaçları, bireyin yeni fikirler düşünmek için ilham alması ve motive hissetmesi ve kişisel hedeflerine ulaşmak için yolları izleyebilmesi için görselleştirmeden yararlanmaktır. Aşağıdaki senaryolarda faydalı olabilirler:

  • Kişisel gelişim alanında. Hem kısa hem de uzun vadede yaşam hedeflerinizi ve ne istediğinizi belirlemenize yardımcı olurlar.
  • Profesyonel kariyerinizin ilerlemesini düşünmek.
  • Sağlık ve zindelik alanında. Örneğin, spor performansınızı geliştirmek için hedefler belirlerken. Veya kilo vermek veya kolesterolü azaltmak için diyetinizi iyileştirin.
  • Vizyon panoları ekonomik konularda son derece faydalıdır. Tasarruf etmek ve örneğin bir seyahat için ödeme yapmak için stratejiler oluşturmanıza izin verirler.
Some figure

İyi vizyon panoları nasıl yapılır

Bir kez daha vurgulamamız gerekir ki, vizyon panolarının faydalı olması için uygun şekilde hazırlanması gerekir. Aslında, sadece motive edici ifadeler ve güzel fotoğraflar içeren post-it’lerle dolu panolar değiller, aynı zamanda zihni canlandırmaları gerekir. Aslında, konsantrasyon, ilham ve motivasyona ilham vermeleri gerekir.

Bir vizyon panosu hazırlamak için bir dizi yönergeyi dikkate almanız gerekir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Değerlerinizi keşfedin. Hayatta senin için ne önemli? Sana anlam katan nedir? Hayatının nasıl olmasını isterdin?

 • Günlük yaşamınızda sizi neyin motive ettiğini netleştirin.
 • Önceliklerinizi inceleyin.
 • Neyi değiştirmek istediğinizi düşünün.
 • Son olarak, neyi başarmak istediğinize ve vizyon panonuzun ne hakkında olacağına karar verin.
 • Kısa veya uzun vadede neyi başarmak istediğinizi düşündükten sonra, onu temsil eden renkli resimler arayın ve bunları bir panoya, karatahtaya veya duvara yapıştırın. Bunlar sizin hedefleriniz olacak.
 • Şimdi sizi hedeflerinize götürecek stratejiler üzerinde düşünmeli ve bunları post-it’lere yazmalısınız. Ayrıca çizimler veya resimler de ekleyebilirsiniz.
 • ‘Cesaret’, ‘umut’, ‘pes etmeyeceğim’, ‘Başaracağım’ gibi sizi motive eden kelime ve deyimler ekleyebilirsiniz.

Panoyu her gün görebileceğiniz bir yere yerleştirmeyi unutmayın.

Vizyon panoları, bizi harekete geçiren ve bize cesaret ve cesaret veren alıntılar veya ifadeler de içerebilir.

Son olarak, sahip olabileceğiniz yeni hedeflere ulaşmak için stratejiler de dahil olmak üzere vizyon panolarınızı zaman zaman güncellemeniz önemlidir.

Vizyon panonuzdaki resimleri, post-itleri ve ifadeleri gördüğünüzde zihniniz ilham almalı ve motive olmalıdır. Aslında nihai hedefiniz, yapmayı düşündüğünüz şeye ulaşmak için geçerli ve yenilikçi yollar geliştirmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Burton, L., & Lent, J. (2016). The use of vision boards as a therapeutic intervention. Journal of Creativity in Mental Health, 11(1), 52-65.
 • Quoidbach, J., Mikolajczak, M., & Gross, J. J. (2015). Positive interventions: An emotion regulation perspective. Psychological bulletin, 141(3), 655. Burton, L., & Lent, J. (2016). The use of vision boards as a therapeutic intervention. Journal of Creativity in Mental Health, 11(1), 52-65.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.