Hayatta Doğru Yolu Bulamayanlar Ne Yapmalı?

Hayatta Doğru Yolu Bulamayanlar Ne Yapmalı?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaybolmuş mu hissediyorsunuz? Hayatta ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bazen insanlar hayatta gittikleri yolun tamamen anlamsız olduğunu düşünür.

Bazen seçecekleri yol ne olursa olsun anlamsız gibi gelir bu insanlara, bu yüzden sayısız başarısız denemenin ardından bu hissi yok edecek şeyi bulamazlar. Gelecek, hedef ya da amaç yoktur artık. Kaybolmuşlardır.

Hayatının bir döneminde herkes böyle hissedebilir. Çıkmazda hissetmenin ne demek olduğunu biliyoruz. İçinizde bir boşluk varmış gibi, dışarıda hiçbir şey yokmuş ve içeride de çok az şey varmış gibi.

Kabul etmek istemesek de bizi bu çıkmaz yola getiren şu ana dek aldığımız kararlar ve nasıl yaşadığımızdır.

Kendinizi yeniden bulmak için bir fırsat

Hayatınızla ilgili ne yapacağınız bilmediğiniz zaman, çıkış bulamadığınızda ne kadar acı çektiğinizin ve bundan kurtulmayı ne kadar hal ettiğinizin bir önemi yoktur. Bu anda hiçbiri işe yaramaz. Yapmanız gereken tek bir şey var: kendinizi yeniden bulmak.

Kendinizi unutup başkalarına bu kadar çok odaklanmaya ne zaman başladınız? Gerçekten ne yapmak istediğinizi merak etmeyi ne zaman bıraktınız? Hayatta yapmak istediğiniz şey ne zaman öncelik olmaktan çıktı?

Yaşam şeklimiz bizi otomatik pilota almış durumda, robotlaştırmakta ve şu an içindeki farkındalığımızı yok etmekte.

arayıştaki kadın

Hayatta ne yapacağınızı kestiremediğiniz ve çıkmaz yola girdiğiniz şu anda durun. Kendinizi ve çevrenizdekileri fark etmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Neden mi? Kendiniz ve çevrenizle yeniden bağlantı kurabilirsiniz çünkü.

İstekleriniz, arzularınız, sizi gerçekten motive eden şeyler sahip olduğunuz ama yoldan çıktığınız için gözden kaybettiğiniz hedefleri yeniden gösterecek.

Hiç çıkış olmadığına inanıyorsunuz ama çözüm aslında kendi içinizde. Motivasyon kendi içinizde ama önce ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

İçinizde bir yerde hangi yolun doğru olduğunu biliyorsunuz. Fakat otopilotta yaşadığınız sürede içgüdülerinizi kaybettiniz ve bu da sizi kaybolmuş hissettiriyor.

Ne yapacağınızı bilemediğiniz o ilk anda başıboş kalmış bir at gibi oraya buraya kaçma istediği duyduğunuz bir gerçek. Ama nerede durmanız gerektiğini anlamalı ve daha önce söz ettiğimiz şeyleri fark etmek için beklemelisiniz.

Hayatta ne yapacağınızı bilmiyorsanız gerçeği kabullenmeye başlayın

Bu, yukarıdakilerden faydalanmak için atmanız gereken ilk önemli adım. Ancak, sizin için kabullenmek bu çıkmada olduğunuzu kabul etmek demek.

Genelde olayların nasıl olması gerektiğine yönelik değişik beklentilerle yaşıyoruz. Yarışı bitiririm, iş bulurum, hayatımın aşkını bulurum ve çocuk yaparım, mutlu bir ömür sürerim…

Buradan bakınca mükemmel görünüyor değil mi? Birçok kişi için ideal. Ama ya hiçbir şey beklediğiniz gibi gitmezse?

Beklentilerinizle hayatta başınıza gelenler örtüşmeyebilir. Sorunlar, zorluklar ve engeller sizi huzursuzluğa düşürebilir, öfkelendirebilir ve siz başınıza gelenler beklentilerinize uymadığı için kabullenmeyi reddedebilirsiniz.

Kararsızlık yaşadığımız zaman bir uzmana danışmak faydalı olabilir. Böylece kaybolduğumuz yere geri dönmenin iyi olup olmayacağını, yeniden devam etmek için alternatifler aramak gerekip gerekmeyeceğini bir uzmana danışabiliriz.

Çoğunlukla seçtiğimiz seçenek bir hedefe ulaşmak için ödeyeceğimiz bedele bağlıdır.

kalp ağaç

Bazen bu gibi varoluşsal krizler artabilir. Muhtemelen ilk kez yetişkinliğe adım attığımızda yaşarız bunu. Kariyer planımızda ne yapmak istediğimize ve hayatımızın nasıl olmasını istediğimize karar veririz.

İkincisi ise daha yaşlandığımızda gelir, klasik orta yaş krizlerinin olduğu 40’lı yaşlarda olur ve hayatımızın ikinci periyoduna gireriz.

Beklentiler bazen bizi hayatta karşılaşacağımız sorunlar ve zorluklar için esnek davranmaktan alıkoyar.

Hayatta ne yapacağınızı bilmediğinizi fark etmek belki de yararlıdır.

Hayatımızdaki değişikliklerle bazen kaybolmuş hissetmek doğal. Bu normal bir durum, korkulacak bir şey yok.

Bununla birlikte, bu hisse kapılırsak huzursuzluk duygusuna dikkat etmeliyiz. Bu değişim zamanları aynı zamanda yola nasıl devam edeceğimize karar vermek için sabırlı ve akıllı davranmamız gereken zamanlardır. Neyi seçeceğimizi bulacak ve etrafta nerede yanlış yaptığımızı söyleyen insanlar olacak.

İster gittiğiniz yoldan gidin ister yeni yollar arayın, her durumdan bir çıkış illa ki vardır. Bazen mantıklı ve tahmin edilebilir olan bu çıkışlar bazen de beklenmedik, şaşırtıcı ve gizli olabilir.

İlk kapı kolay olanı ama ikincisi daha önce de söz ettiğimiz gibi ardında daha fazla fırsat saklıyor. Hayatta ne yapacağınızı bulmak bütünüyle heyecan verici bir iş.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.