Hayatta Bir Kez Olur Dediğimiz 5 An

Hayatta Bir Kez Olur Dediğimiz 5 An

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2018

Hayat, kısmen bir daha başa gelmeyecek olaylardan oluştuğu için bir kez olur dediğimiz anlarla doludur. Belki en iyi belki ya da en kötü deneyimler olsa da sizi sonsuza kadar değiştiren o dönüm noktasındakiyle aynı şeyleri tekrar yaşamazsınız. Daha önce hiç bilmediğiniz kapıları aralayan o anlardan söz ediyoruz.

Bu anlar üzerinizde derin izler bırakır. Belki bilerek unutmaya çabalasanız bile bu anların yankıları bilinçaltınızda kalmaya devam eder. Hepsi iyi olmak zorunda değildir ama yine de pişman olmazsınız.

“Bazen bir şey yalnızca bir anıya dönüşene kadar kıymetini bilmezsiniz.”

– Dr. Seuss

Neden hayatta bazen tek bir an daha uzun bir zaman diliminden bile daha önemli olur? Çünkü onlar küçük birer habercidir. Gözlerinizi daha önce bilinmeyen bir şeye açmanıza neden olurlar. Hayatınızda yeni bir dönemi başlatırlar. İşte bu nedenle bugün böyle anlardan hayatta bir kez olur diye bahsediyoruz.

1. Unutulmaz anlar: ilk sevgiliniz olduğu an

Bu muhtemelen hayatınızdaki en heyecanlı anlardan biridir. Aşka kapılarınızı açtığınız, ilk kez ilişkiye adım attığınız ve cinselliğin ilk defa hayatınızda yer almaya başladığı andır.

elele yürümek

Normalde ilk ilişki kelimenin gerçek anlamıyla aşk sayılmaz. Yine de hayattaki ilk cezbedici ama zorlu zamanlardan biridir. İşin zorluğu gerçekten bir çift olup olamayacağımızı görmektir. Diğer yandan ilk kez karşı cinsten etkilenip ifade ettiğimiz zamandır. Bu nedenle asla artık aynı kişi olmayız.

2. Hayatta bir kez olur: ilk maaşınızı aldığınız an

Hayatta unutulmaz dediğimiz en önemli anlardan biri de ilk kez maaş çekini aldığımız andır. Aile bireylerinden olmayan, ebeveynlerimizden almadığımız bir ödenektir bu.

Bu anın bu kadar unutulmaz olmasının nedeni ilk kez bağımsız ve kendi ayakları üzerinde durabiliyor olmanın verdiği histir. Bu genelde çok gururlandırıcı bir duygudur. İnsan kendini yeterli ve becerikli hisseder. Eğer aldığınız maaş hakkaniyetliyse, iş hakkında daha da olumlu düşünmeye yol açar. Belki de bu an hayatta ilk kez yetişkin hissettiğiniz andır.

3. Hayatta bir kez olur: babanızı ilk kez ağlarken gördüğünüz an

Babalarımız öyle ya da böyle zihnimizde hep savaşçıdır. Ailenin reisidir. Yöneten ve rehberlik edendir. Bu nedenle babamızı ilk kez ağlarken gördüğümüz an unutulmazdır. O ağlarken sizin de içinizde bir şeyler kırılır. İçinizden bir ses onun baba olmaktan öte en az sizin kadar duygusal bir insan olduğunu söyler.

mutsuz genç adam

Bazıları babasını hiç ağlarken görmemiş olabilir. Bazıları babasını hiç görmemiş olabilir. Ama çok net olmasa bile yine de bir baba figürü vardır. Hayatta baba yerine koyup değer verdiğimiz birinin ağlaması da bizi derinden etkileyebilir. Eğer onlar öyle hissediyorsa, herkes hissedebilir.

4. Hayatta bir kez olur: zor zamanda bir yardım eli geldiği an

Kimi zaman hepimiz kaçınılmaz olarak tüm kapıların yüzümüze kapandığı hissine kapılırız. Hatta her zaman mutlu ve neşeli görünen biri bile böyle bir an yaşar. Hiç çıkış yokmuş gibi görünür. Böyle zamanlarda her şey karanlıktır ve uyuşuk hissedersiniz. Çaresiz kalırsınız.

İşte böyle zamanlarda size bir yardım eli uzanır. Bazıları cömert bir el alır. Bazıları sadece bir gülümseme ya da cesaret veren bir söz alır. Ama her durumda o yardımlaşma ve dayanışma sizin için unutmayacağınız güzel bir anıya dönüşür.

5. Hayatta bir kez olur: sevdiğiniz birini kaybettiğiniz an

Ölümle ilk kez karşılaşılan an da unutulmazdır. İlk kez sevdiğimiz birini kaybettiğimiz an… Sevdiğimiz birinin ölümü, onun artık olmayacağı gerçeği bizi tekrar ölümlü oluşumuzla yüzleştirir. Kendi ölümümüzü düşünür ve sonsuzluğu hissederiz.

pencereden bakan mutsuz kadın

Gerçekten değer verip sevdiğiniz birini kaybettiğinizde içinizdeki karmaşa başka hiçbir şeye benzemez. “Sonsuza uğurlamak” sözü kafanızda döner durur. Hayatın bir sonu olduğu anlaşılır. Bu da nasıl hoşça kal diyeceğimizi öğretir bize.

Tüm bu anlar bizi şekillendiren ve üzerimizde sonsuza kadar izini taşıdığımız anlardır. Bu yüzden sadece o anda deneyimlenen şeyler olmakla sınırlı kalmaz daima hatırlanırlar. Orada, kanımızda durur nereden geldiğimizi, neler görüp geçirdiğimizi ve bir gün göçüp gideceğimizi bize hatırlatırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.