Logo image
Logo image

Hayatınızın Kontrolünü Ele Geçirmenin 4 Yolu

3 dakika
Hayatınızın Kontrolünü Ele Geçirmenin 4 Yolu
Son Güncelleme: 13 Ocak, 2017

Hayatınızı siz mi kontrol ediyorsunuz yoksa o mu sizi kontrol ediyor? Zaman zaman yaşamınızdan sıkıldığınız oluyor mu? Günün sonunda kendinizi ‘ben bugün ne yaptım ya?’ derken buluyor musunuz? Öyle zamanlar olur ki, günleriniz, birbiri ardına geçip gider, sizin ruhunuz bile duymaz. Böyle anlarda, yapmanız gereken işleri yapamıyormuş gibi hisseder, yaşamınızdaki tüm yükümlülükler altında ezilip kalırsınız.

Hayatınızın kontrolünü kaybetmek, öngöremeyeceğiniz bir şekilde başınıza gelen, birden farkına vardığınız bir durumdur. Bir sabah uyandığınızda, omuzlarınızdaki sorumluluğun, taşıyabileceğinizden çok daha fazla olduğunu hissedersiniz. Size dair olan beklentileri yerine getirmenizin imkanı yoktur ve gözlerinizi açtığınızda kendinizi başka bir dünyadaymış gibi hissedersiniz.

İşler bu noktaya geldiğinde, artık devam edemeyeceğinizi hissedersiniz. Ki haklı da olabilirsiniz bir bakıma. Mutluluğa giden yolun bu olmadığı artık gün gibi ortadadır. Eğer hayatınızda köklü bir değişiklik yapmak ve yaşamınıza yön veren siz olmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamaya çalışın. Değişikliği siz de fark edeceksiniz.

1. Ne istediğinize karar verin

Bir şeyleri arzulamak gayet insani bir durumdur. Mesela bir gün yeni bir ayakkabı almak istersiniz, ancak ertesi gün hevesiniz kaçar. Burada mevzu bahis olan arzular ise, diğerlerinden daha derin manalar taşır. İşte bu arzular yaşamınızın kontrolünü size geri kazandırır.

Some figure

Bu arzularınız uzun bir süredir sizinle beraber. Günlük yaşamın getirmiş olduğu yükümlülükler nedeniyle onları ikinci plana atmış olsanız da, bugün yarın tekrar ve tekrar karşınıza çıkacağı gerçeğinden kaçamazsınız. İşte arzularınız ile yeniden yüzleştiğinizde, onları hayata geçirmek için bir plan yapmalısınız. Hedeflerinize ulaşmanın yolu, sizi onlara her geçen gün biraz daha yaklaştıracak küçük adımlardan geçer.

Her bir gününüzü, sizi amacınıza biraz daha yaklaştıracak bir şeyler yapacak şekilde tasarlayın. Eğer bu süreç içerisinde, arkadaşlarınızın size yardımcı olamayacağını düşünüyorsanız, plan ve programınızı kendinize saklayın. Ama eğer size yol gösterecek birileri olduğuna inanıyorsanız, yardım istemenin yararı çok büyüktür.

2. Hayallerinize yatırım yapın

Kim olduğunuz ve ne yaptığınız fark etmez; başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak için kendi paranızı harcar hale geldiğiniz zaman, hayatınızın kontrolünü kaybettiğinizi anlarsınız. Elbette, çocuklarınız ve eşiniz varsa, onların ihtiyaçlarını da düşünmelisiniz, ancak en sonunda kendiniz için veya zevk alarak yaptığınız bir şey için ne vaktiniz ne de naktiniz kalmışsa, bu durum bir sorun olduğunun işaretidir.

Hiçbir şekilde yükümlülüklerinizden feragat etmenizi söylemiyoruz, ancak günün sonunda sizi mutlu edecek bir şeyler olmalı. Ve bu mutluluğun temelinde, beslenme ve barınma gibi hayati ihtiyaçlardan daha ziyade, daha çok kendinize özel, mesela, bir kitap satın almak ya da sizi rahatlatan, kafanızı dağıtan bir meşgale ile uğraşmak gibi bir şey olmalı.

Eğer uzunca bir tatile çıkmak istiyorsanız, önce kafanızda bir tatil planı çizin ve sonradan tatil için para biriktirmeye başlayın. Şunu unutmayın ki, hayattaki en önemli arzular, sadece sizinkilerdir. İşte bu yüzden, hayatınızı kontrol etmenin sağlıklı yollarından biri de, hayallerinize ve arzularınıza yatırım yapmaktır.

3. İlişkilerinizi gözden geçirin

Malum üzüm üzüme baka baka kararır. Eğer hayatınızın kontrolünün artık size olmadığı düşünüyorsanız, kimlerle zaman geçirdiğinize ve onların yanında nasıl hissettiğinize dikkat edin. Sizin fikirlerinizi, hayata bakış açınızı destekliyorlar mı? Size karşı olan sevgi ve dostlukları, sizin hal ve hareketleriniz, onlar için ne yaptığınıza göre mi şekilleniyor yoksa her ne pahasına olursa olsun hep sizin yanınızda duruyorlar mı?

Hayatınızın kontrolünü kaybetmenizin nedenlerinden birinin de, onun başkaları tarafından ele geçirilmiş olması olduğunu görmek ve bunu kabul etmek acı vericidir. Vaziyet bu ise, yapılacak en iyi şey, durumun farkına varıp, bu şekilde yaşamaya devam edip etmeyeceğimize karar vermek olacaktır.

Some figure

Kendinizi yeniden keşfetmek ve hayatınızın kontrolünü tekrar ele almak adına çıktığınız bu yolda, bazı ilişkilerinizin büyük ölçüde değişebileceği veya hatta sona erebileceği de ihtimal dahilindedir. Fakat sakın ola hevesiniz kırılmasın, kişisel gelişimin bir parçası da, bazı şeylerden ve bazı insanlardan vazgeçmektir.

4. Hedefinize odaklanın

Hayatınızı kontrol etmeye çalışırken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri de, gerekli olan değişikliklere uyum sağlamak ve yılmadan devam etmektir. Gerginlikler, korkular ve engeller elbette olacaktır. Bunların hepsi, gerçekte kim olduğunuzu yeniden keşfetmeye karar verdiğinizde, gerçek ve cesurca kararlar aldığınızda ortaya çıkar.

Arzularınızı ve kararlarınızı değerlendirirken kendinizi küçük görmeyin. Gerekirse, kararlarınızı tekrar gözden geçirmek için kendinize biraz zaman ayırın. Ama başkaları istiyor diye de bu hayallerinizden vazgeçmeyin.

Unutmayın ki bu yoldaki en zor an, özgürlüğe açılan o kapının ilk kez aralandığı andır. O kapı bir kez açıldığında, tüm sıkıntı ve dertlerinizden kurtulup, mutlu, mesut ve özgür hissedeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.