Hayatınızı Değiştirecek Birini Arıyorsanız Aynaya Bakın

Hayatınızı değiştirebilecek tek kişi sizsiniz.
Hayatınızı Değiştirecek Birini Arıyorsanız Aynaya Bakın
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhtemelen hayatınızın büyük bir kısmını gelip onu değiştirecek o özel, büyülü ve enerjik insanı aramak için harcadınız. Tüm dualarınıza cevap olacak o özel kişinin hayalini kuruyorsunuz. Sonra bir gün, onları sadece aynaya bakarak bulursunuz.

Çoğumuz rasyonel bilginleriz. Bin parça bilgi ve bin beceri okulunda doktora yapıyoruz. Bununla birlikte, hiç kimse bizi hayatın gerçek ustalığına başlatmadı: öz-bilgi, özsaygı ve duygusal zeka.

“Başkalarını yenen güçlüdür. Kendini yenen kudretlidir.”

-Lao Tze-

Her ne kadar tuhaf görünse de, bazı insanlar varoluşu sonsuz bir duygusal hac olarak görüyor. Kendilerinde bulamadıklarını başkalarında ararlar. Çünkü henüz iç güzelliğini keşfetmemiş olanlar, başkalarından da bunu beklerler. Gerçekten de, henüz kendi kendinize yeterli olmayı öğrenmediyseniz,  bir serseri gibi yaşar, dikkat ve sevgi kırıntısı talep edersiniz. Bu sizi daha da yoksullaştırır.

Her zaman birinin gelip korkularınızı bastırmayacağını, boşluklarınızı doldurmayacağını, güvensizliklerinizi giderip sizi cesur bir varlığa dönüştürmeyeceğini anlamalısınız. Kendi kahramanınız olmalısınız. Bunun için kendinizi, kendi yaşam yolunuzu yaratmaya layık, kendi kendine yeten bir varlık olarak tanımalısınız.

Bunu ancak kendinizi keşfederek başaracaksınız. Aşağıdaki şekilde denemenizi öneririz.

aynada kendine bakıp saklanan kadın

Aynadaki kişiyle olumlu bir diyalog oluşturun

Carl Rogers, insanın yalnız bir ada gibi olduğunu söyledi. Bu, kişisel ortamlarınızın zenginliklerini keşfetmek ve onların çeşitliliğini ve benzersizliğini kabul etmek için zamanınızı harcamak yerine sıklıkla saklandığınız anlamına gelir. Yine de, ancak kendinizi olduğunuz gibi kabul ettiğinizde, başka insanlara doğru, diğer adalara sağlam köprüler kurabileceksiniz.

Bunu başarmak için, aynanızda yaşayan ve her zaman hakkında düşündüğünüz değerli varlıkla dört tür diyalog başlatmaktan daha iyi bir şey yoktur.

“Yalnızım ve aynada kimse yok”

-Jorge Luis Borges-

1. Akılcı diyalog

Kendinizle bu yeniden birleşmeyi teşvik etmek için rasyonel bir diyalog başlatmanız gerekir.

 • Rasyonel diyalog meraklı ve zorludur ve amacı son derece spesifiktir. Sizi uyandırmaya çalışıyor.
 • Bu, kendinize mevcut realiteniz hakkında doğrudan sorular sormanız anlamına gelir. Bu şekilde, içinizde kök salan bilişsel çarpıklıkların çoğunu ortadan kaldırabileceksiniz. İşte bazı örnekler:
  • “Başkalarına iyi bir imaj sunmaya neden bu kadar önem veriyorsunuz?”
  • “Ailenizi, arkadaşlarınızı ve partnerinizi hayal kırıklığına uğratmaktan neden bu kadar korkuyorsunuz?
  • “Neden bazı şeyleri yapmazsanız reddedileceğinizi düşünüyorsunuz?”
 • Bu tür bir iç konuşmayı kolaylaştırmak için kısa ve uzun vadeli geleceğiniz hakkında da sorular sormalısınız. Örneğin:
  • Kendinizi bir yıl sonra nasıl görmek istersiniz?
  • Bunu başarmak için ne yapıyorsunuz?
  • Bu hedeflere ulaşmanızı engelleyen nedir?
baykuşlu kadın

2. Nazik diyalog

Ardından, duygularınızı kabul etme zamanı gelir. O hayal kırıklıkları, derin korkular ve acı hisler.

Nazik diyalog sizi aşağıdaki gibi ifadelerle karşılar:

 • Nasıl hissettiğini biliyorum, gerekirse ağlayabilirsin.
 • Duygularınızı kabul etmekten korkmayın.
 • Zayıf değilsin sadece şu anda kendini savunmasız hissediyorsun. Aslında cesursun çünkü aynaya bakma ve kendini iyi hissetmediğini kabul etme cesaretin var. Acı veren iç yaraların olduğunu biliyorsun ve duygularını dışa vurman gerekiyor. Yap!

3. Değerlerin sesi

Aynanızdaki güzel insan, değişmesi gereken şeyler olduğunu zaten biliyor. Kişiliğinizin bazı yönlerini geliştirmeniz gerektiğini bilir. Ayrıca size mutluluktan çok üzüntü getiren bazı şeyler ve insanlar olduğunu da anlar. Bununla birlikte, duygularınızın kabulü ve daha sonra serbest bırakılması, olayları daha net ve sakin bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Akılcı ve duygusal şafağınızın ardından, kendinizi keşfetme yolculuğunuzda önemli bir nokta gelir. Değerlerinizin ne olduğunu hatırlamanın zamanı geldi.

 • Değerler, vicdanınızın sakin ve dingin sesini yapılandırır. Onlar sizin kökleriniz. Onlara karşı hareket etmemelisiniz.
 • Değerlerinizin ne olduğunu yeterince yansıtmak için boş bir kağıt alın. Üzerinde birkaç sütun ve aşağıdaki kategorilerden oluşan bir liste yapın:
  • “Ben”.
  • “İnanıyorum”.
  • “Ben karşıyım”.
  • “Savunurum”.

Her sütunu tamamlayarak bu alıştırmayla birkaç dakika geçirin. Sizin için son derece canlandırıcı ve belirleyici olduğunu kanıtlayabilir.

baykuş altıncı hissi olan kadın

4. Motivasyonel diyalog

Bu aşamada aynanızdaki güzel insan gölgelerden çıkıp karşınıza çıkar. Şimdi, onları kucaklamak ve kendi içinizde birleştirmek için onları bu boyuttan çıkarmanın zamanı geldi. Aynı cesur ve kararlı varlık olmak.

 • Motive edici diyalog, amaçlarınızı gerçekleştirmenize ve duygularınızı ve değerlerinizi uyumlu hale getirmenize yardımcı olacaktır.
 • Küçük, sağlam ve olumlu kendi kendine talimatlar yoluyla hissettiklerinize göre hareket edebilmelisiniz. İşte bazı örnekler:
  • Bugün korkmadan ‘evet’ ve suçluluk duymadan ‘hayır’ diyebileceğim. Kendimi özgür ve emin hissetmemin zamanı geldi.
  • Başkalarının söylediklerinden veya yaptıklarından etkilenmeden elimden gelenin en iyisini yapacağım. Sebepsiz yere acı çekmeyi bırakmamın zamanı geldi.

Son olarak, aynanızda yaşayan özel kişi, görünür olmak için can atıyor. Bir sese ve dünyaya neler yapabileceklerini gösterme özgürlüğüne sahip olmak istiyorlar. İnanmakta zorlanabilirsiniz ama birçok şeyi başarabilirler. Aslına bakarsanız, hayatınızı değiştirebilecek olan sadece onlar.

Görüntüler, Carlee Senior, Brent Holland Studio’nun izniyle İlginizi çekebilir ...

Geçmişi Değiştiremezsiniz Ama Bugün Sizin Elinizde
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Geçmişi Değiştiremezsiniz Ama Bugün Sizin Elinizde

Şimdiki zamanda yaşamak sizi mutluluğa giden yolda yürümeye yaklaştırır. Geçmiş ve gelecek sizi engelleyen illüzyonlardır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.