Hayatınıza Uygulayabileceğiniz 5 Charlie Chaplin Sözü

Hayatınıza Uygulayabileceğiniz 5 Charlie Chaplin Sözü
María Alejandra Castro Arbeláez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Alejandra Castro Arbeláez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyada bir iz bırakmış bazı muhteşem insanlar vardır. Charlie Chaplin de, o insanlardan biridir. Onun mizah anlayışı ve dünya görüşü, tanıştığı herkesi hayrete düşürmüştür. Bir sessiz sinema oyuncusu dendiği zaman, Charlie’yi en iyilerinden biri olarak kabul ediyoruz. Kendine has mizahı ile dünya da üne kavuştu, izleyicilerin gönlünü fethetti ve birkaç ödül kazandı.

Chaplin’in dünyası sesten yoksun olmasına rağmen, bizlere bugün dahi ilham veren esprili cümleleri bıraktı. Bu yazıda sizlere Chaplin’in hayatımıza uygulayabileceğimiz en iyi ifadelerinden bazılarını aktaracağız.

Gülümsemeyi asla unutma: gülmeden geçen bir gün kayıptır

Bu Chaplin sözü, gittiğimiz her yere iyimserlik taşımak için bir hatırlatıcı görevi görür. Farklı bir şekilde söylersek, hayata olumlu bir açıdan bakmayı öğütler. Düşüncelerimizi ve duygularımızı, hayat hakkında en çok sevdiğimiz şey üzerine odaklamalıyız.

Gülmek sadece daha iyi hissettirmekle kalmaz aynı zamanda başkalarını da daha iyi hissettirir. Gülümsemenin, neşenin önemli bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Eğer gülümsemezsek, neşemiz kaçabilir.

gülen suratlı kolye

Ben buyum: benzersiz ve farklı bir adamım

Bu Chaplin sözü, kulağa büyük bir meydan okumaya gibi gelebilir. Hepimizin farklı ve benzersiz insanlar olduğuna dair bir soru işareti yok. Bu farklılıklar bizim en iyi yanlarımızdır. Dünyayı başkaları için daha iyi bir yer haline getirmek için benzersiz yeteneklerimize ve ilgi alanlarımıza katkıda bulunmalıyız.

Benzersiz olmak bizi kendine has bir karaktere sokar;

  • Kendimizi daha iyi hissederiz.
  • Kendimize güveniriz.
  • Daha iyi ve hızlı kararlar veririz.
  • Daha az savunmasız oluruz.

Korkmuyorsan hayat güzeldir

Bazen korku bizi ele geçirir, ve daha da kötüsü, dünyaya bakış açımızı bile değiştirebilir. Korku bizi savunmasız ve aciz hissettirir.

Unutmayın, bir dereceye kadar, korkunun var olmasına izin yine bizleriz. Başka bir deyişle, korku sadece beslediğimiz için hayatta kalır. Nasıl mı? Örneğin, korkuyla karşı karşıya olduğumuzda, onunla yüzleşebilir veya ondan kaçabiliriz. Kaçarsak, korkuyu besleriz. Korkuyla yüzleşirsek, onu sindiririz. Her zaman bu güce sahibiz.

Bu gücü, duygularımızdan uzak tutmak kolay bir iş olsa da mümkündür. Her gün yüzlerce insan hayatını korkunun pençesinden geri alabilir. Bu gibi bir durum ile uğraşıyorsanız, bir profesyonel size çok yardımcı olabilir.

Gerçekten gülmek için acılarını tanımalı ve onunla oynayabilmelisiniz

Daha fazla acıya katlanamayacağımızı düşündüğümüz birçok durum vardır. Bu acı dolu zamanlar, yaşama hevesimizi yitirmemize ve devam etmek için isteksiz olmamıza neden olabilir. Bu gibi zor zamanlarda, acının ve ıstırabın ötesine bir adım atmak önemlidir. Yaşadığımız zorluklardan bağımsız olarak, hayatımızda kalan güzelliği incelemeliyiz.

Eğer bunu yapmazsak, gözümüzün karamsarlıkla kamaşması kolaylaşır. Kötümserlik, tehditleri tehlikeye dönüştürür. Bundan kaçınmak için Chaplin, acımız ile oynamamız gerektiğini söylüyor. Acılarımızla oynayarak, onlara biz hükmederiz ve kendi avantajımıza kullanabiliriz. Acı sadece bizi daha güçlü kılan bir şeydir. Dolayısıyla, bu açıdan acıya bakarsak, bizi sınırlama gücü dramatik bir şekilde azalacaktır.

dağa kaya çıkarmak

Mutlak özgüven olmadan, başarısızlığa mahkum oluruz

Charlie Chaplin’in de dediği gibi, özgüven gelişmemiz için esastır. Kendine güvenmeden, güvensiz bir karaktere bürünürüz ve kendimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşamayacağımızdan korkarız. Kendimize güvenmek bize şu hususlarda yardımcı olacaktır:

  • Kendinizi bilin. Bizler kendimizden öğrenen canlılarız. Neyi sevdiğimizi ve hayatımıza ne yapmak istediğimizi yaşayarak öğreniyoruz.
  • Kendinizi sevin. Güvenle, ne kadar değerli olduğumuzun farkına varırız.
  • Karar verin. Aklımıza koyduğumuz işi yapabileceğimize inandığımızda, bilinmeyenden korkmayı ve karar vermeyi bırakıyoruz.
  • Daha iyi bir yaşam kalitesine sahip oluruz. Kendimize güvenirsek, her zaman kendimize göre hareket edeceğimiz için daha sakin hissederiz.
  • Zorluklara karşı gelme. Özgüven, harekete geçtiğimizde kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.

Gülmek, yaratıcılık ve güven, günlük problemlerle yüzleşmek için en önemli araçlardır. Keskin bir mizah anlayışı ile, acı çekmeye ve her gün gülümsemeye cesaret edin. Bu öneriler, hayatı kolaylaştırmak ve ıstırabımızı azaltmak için harika yollardır.

Bu harika Charlie Chaplin önerisini beğeneceğinizi umuyoruz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.