Hayatın Muhteşem Olması için Kusursuz Olmasına Gerek Yok

Hayatın Muhteşem Olması için Kusursuz Olmasına Gerek Yok

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2017

İnsanlar, yaşadıkları hayattan ve hatta kendilerinden çok şey ister ve beklerler. Herhangi bir şeyi başarmak için türlü türlü kıstaslar, hedefler ve hayaller koyarız önümüze. Ve elbette, bunu yapmak sadece iyi bir şey değil aynı zamanda gereklidir de. Hepimiz, kendimizle gurur duymak, beceriler ve yetiler kazanmak için kısa ve uzun vadeli projelere ihtiyaç duyarız.

Bazen kendimizden yüksek beklentilerimiz olduğu zaman, günlük başarılarımızın tadını çıkaramama durumu meydana geliyor. En alçakgönüllü başarılar yalnızca bizim için en önemli olanlarıdır: sevgi, dostluk ve huzur gibi.

Hayatın muhteşem olması için kusursuz olmasına gerek yok. Bunu söylemenin diye kolay geldiğini biliyoruz… Ama bunu gerçekten biliyor musunuz? Veya hala o gizlemeye çalıştığınız kusursuzluğa ulaşma dürtüsü için çaba mı harcıyorsunuz? Endişelenmeyin, burada sizlere yardımcı olacak bir kaç fikir hazırladık.

Her gün kusursuzluk arayanlar

Daha fazlasını isteyip, azimli olmak bize bir çok yetenek kazandırırken aynı zamanda kendimizden çok fazla şey beklersek , tatmin olma ihtimalimiz çok azalmaktadır.

Gerçekte, kusursuzluk, bir kuruntudan veya manevi bir özlemden başka bir şey değildir. İnişler ve çıkışların olduğu kusursuz bir hayat diye bir şey yoktur. Varoluşumuz, hayatımız hakkında her gün yeni şeyler öğrenmekle ile geçen sadece bir amacın olduğu yoğun bir eğlence aracı değildir.

Bazen çevremizdeki insanları dinlerken “benim başıma sadece kötü şeyler gelir“, “her şey başkaları için çok iyi gidiyorken, ben hep yanlış yoldayım” diye sızlanmalarını çok duyarız… Bu tür söylemler ve düşünceler hep vardır ve her zaman da var olacak. Şimdi, bu davranışlara teslim olmadan önce şunları akılda tutmalıyız:

 • Mutluluk, kusursuzluk içinde değildir. Kimse zengin, çekici veya sağlıklı diye mutlak mutluluğu garanti altına alamaz.
 • Hayat yaşadığımız anlardan ve her şeyden önce, gerçekliği, fırsatları, bizi çevreleyen en basit ayrıntıların sihrini ve iyimserliğimizi kabul etme kabiliyetimiz ile ölçülür.

Hep çalışmak istediğim o yer beni kabul etmedi. Şimdi ben çok değersiz, yetersiz bahtsız bedeviyi oynayıp mağdur edebiyatı mı yapayım? Hiç de bile, bir kapı kapanırsa, bin tanesi açılır ve hepsi için ayrı ayrı savaşacağım, biliyorum.

Kusursuz bir hayat isteyen insan, burnunun dibinde meydana gelen mucizeleri göremeden, yıldızlara ulaşmayı hedefler.

Aklımızda tutmamız gereken başka bir husus daha var: kendisinden çok şey bekleyen, mükemmel bir yaşam için savaşan kimse, amacına ulaşmak için insanları peşinden sürükler. Kusursuz bir yaşam sürmeyi isteyen birisi, çevresindeki insanlar için  öyle büyük kıstaslar koyar ki gerçekten başarılı olduğu tek şey büyük bir mutsuzluk abidesi yaratmaktır.

Hayat, kendisini akışına bırakanlara, takdir etmeyi bilenlere kusursuz gelir

Ve siz… her gün sizi kuşatan tüm harikaları nasıl takdir edeceğinizi biliyor musunuz? Bazen hayatın büyüsünü görmemize engel olan  endişelerimiz, acelelerimiz daha ağır basıyor.

Hayat mükemmel değildir ve bize istediğimiz her şeyi sağlamaz. Ama bazen bize gerçekten hak ettiğimiz şeyleri de sunar: özgün bi aşk, yakın arkadaşlarınızın sıcaklığı, sizi gerçekten sevenlerin hayranlığı.

Herkes, yaşadığımız günlerdeki en özgün  güzellikleri keşfetmede veya değerlendirme de yetenekli olmayabilir:

 • Her sabah, herkesin üzerine düşen güneş ışığı aynıdır.
 • Bir ailenin, sizin ailenizin, sabah kalktıktan sonra kahvaltı hazırlamak için uyum ve huzur içerisinde hareket etmesi.
 • Sizi bilen birinin sizle ilgilenmesi
 • Çocuklarınızın yaramaz gülümsemesi
 • Geç gelen tren sayesinde, bir kaç sayfa daha okumak
 • Günlük işlerinizi yerine getirmenizi, koşmanızı, uyumanızı, yüzmenizi ve sevmenizi sağlayan sağlığınız
 • Hafta sonları evcil dostlarınız ile kanepede yapılan şekerlemeler
 • Yağmur sonrası toprak kokusu
 • Sakin bir kumsal günbatımını seyretmek

Hayat, gündelik anları ile, sakin bir huzurdan oluşmuştur. Kendi ritmini koruyan ve herkesin nasıl takdir edeceğini bilmediği bir dili vardır. Çünkü bazı insanlar, hayatın akışının tersinde gider, çok aceleleri vardır ve kalpleri hayatın ritmine uymadıkları için kafaları karışıktır.

Hayat, kusursuzluk da hatalar, yanlış ve haliyle öğrenme olmadığı için, mükemmel olmasına gerek olmadan zaten harikadır.

Bu hayatı yaşamak, bazen zorlu bir öğretmendir; hem büyüklüğü ve hem de deliliği aynı oluşum içerisinde yer alır. Kusursuzluk aramaksızın, hayatın kaosu ve zevkleri de beraber bir bütündür. Siz sadece kalbinizin tadını çıkarabileceği anları arayın.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.