Logo image
Logo image

Yakınmanın Duygusal Faydaları

2 dakika
Yakınmanın Duygusal Faydaları
Son Güncelleme: 19 Ocak, 2017

Çoğu zaman huysuz insanlardan veya kızgın bir el hareketiyle kolaylıkla günümüzün neşesini kaçıranlardan “yakınırız”. “Doğuştan şikayetçi” olan bu insanların çoğu hayal kırıklıklarını dışa vurma stratejisi olarak yakınmayı kullanırlar.

Yakınmak, stresi yok etmemizi, hayal kırıklıklarımızı dışa vurmamızı ve yüzleştiğimiz problemlerin üstesinden gelmek için ihtiyacımız olan enerjiyi bulmamızı sağlar.

Yakınmak duygusal olarak nasıl faydalı oluyor?

Yakınmanın farklı tipleri

Yakınmaların farklı tipleri vardır. İki yakınma aynı değildir. Kaynağına, yakınan kişinin deneyimlediği duygulara, duygusal içeriğe, vb. bağlıdır. Tüm yakınmaların aynı “negatif” yolu izlemediğini ve şikayetten her zaman kaçınmak gerekmediğini anlamak önemlidir.

Bu farklılığın açık bir örneğini verirsek; sevgilimiz randevuya zamanında gelmediğindeki yakınmamızla, her gün patronumuzdan yakınmak arasında fark vardır. Negatif duygularımızı ifade ederken aynı kelimeleri kullansak da içinde bulunduğumuz durum tamamıyla farklıdır.

Yakınırken kullandığımız duygusal tonu ayırt etmek önemlidir. Eğer bir şey yüzünden sinirliysek, yakınma bize rahatsızlığımızı dışa vurmamızı ve mutsuzluğun verdiği enerjinin çıkmasını sağlar. Hayal kırıklığımızı yanlış şekilde dışa vurmadan önce negatif duygularımızın önemli anlarını göz önünde bulundurmanın iyi olacağını söyleyebiliriz.

Yakınmayı bir duygu kaynağı olarak kullanmak

Yakınmak gerginlik ve huzursuzluğu hafifletmeye yardımcı olan duygusal bir eylemdir. Fakat önemli olan sorumlu bir yakınmacı olmaktır. Eğer, dikkatli olmazsak, geri tepebilir. Yakınmalarımızı aşırı tekrarlayarak ilişkilerimizi mahvedebiliriz.

Eğer yoğun negatif duygular yaşıyorsak, ve problem diğer insandan kaynaklanıyorsa, büyük ihtimalle abartılı bir tepki vereceğiz. Eğer sorun ortaya çıkmadan negatif duygularımızı dışa vurursak, duygu patlaması yaşamamış oluruz. Örneğin, kalktınız ve kahveniz için hiç süt kalmadığını gördünüz. Eğer işte tam da o anda yakınmazsanız, durumun yarattığı negatif enerjiyi dışa vurmamış olursunuz ve yolunuza çıkan ilk kişiye patlayabilirsiniz.

Sonuçta, aşırı derecede yakınmak veya sürekli huzursuz veya tatminsiz hissetmek duygu yönetimimizde bir şeyleri doğru yapmadığımızı gösteren bir işarettir. Fazla negatif enerjiyi fark ettiğinizde, çalışma gününüzü biraz erken bitirmeniz ve eve giderek size iyi gelecek ve pozitif enerji verecek bir aktivite ile vakit geçirmeniz için iyi bir zaman olabilir.

İşyerinde zorlu bir günün ardından, duygularınızı dışa vuramadan eve döndüğünüzde bastırılmış negatif enerji ve hayal kırıklıkları ile dolu olmanız çok doğaldır.  Kendimize sessizce yakınmamız veya sesli bir şekilde negatif duygularımızı serbest bırakmamız baskılanmış gerginliği atmamızı, olası kötü ruh halini yok etmemizi ve yatağa gittiğimizde daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.

Yakınmak faydalıdır fakat aşırıya kaçmamalıyız.

Bir konu hakkında yakındığımız zaman, tam olarak ne fayda sağlamak istediğimizi düşünmeliyiz. Yakınmaların en etkilisi ek bir eylem için olan isteklerin dışında, kendiliğinden olanlardır.

Doğru zamanda yapılmış iyi bir yakınma çok faydalı olabilir, hem kendinizi negatif duygusal durumdan çıkarmanızı sağlar, hem de gerçek dünyada bir şeylerin değişmesine önayak olur. Ancak yakınmaların, özellikle diğer insanlarla ilgili olanlarının çok kolayca kontrolden çıkabildiğini unutmayın.

Yakınmanın geçici bir önlem olduğunun farkında olmak iyi bir şeydir, ancak hissettiğimiz huzursuzluk ve negatif duygular, onlar için bir çözüm bulmazsak uzun süre içimizde kalırlar. Bu yüzden problemlerimizi çözmek için başka stratejiler geliştirmek önemlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.