Logo image
Logo image

Hayat ve Sevgi Hakkında 7 Kelt Atasözü

4 dakika
Hayat ve Sevgi Hakkında 7 Kelt Atasözü
Son Güncelleme: 15 Mart, 2018

Kelt geleneği dünyadaki en eski ve en olağanüstü geleneklerden biridir. Filmler ve diziler sayesinde gelenekleri, efsaneleri ve tarihi merak sahibi insanlara çok cazip gelmektedir. Kelt atasözleri hala gerçek bilgeliğin mükemmel bir kaynağıdır.

Toprakları ağırlıklı olarak İngiltere’de yoğunlaşmış olmakla birlikte, etki alanları bir taraftan Avrupa’nın doğusuna, diğer taraftan da İspanya ve Portekiz’e uzanır. Bugün hala İspanya’da Galiçya gibi bölgelerde etkisi sürmektedir, buralarda savaş dönemlerinde sığınak olarak hizmet eden “castros” olarak adlandırılan kaleleri hala görebilirsiniz.

Kelt halkı büyük bir sanat hayranıydı. Bilgeliklerinin buradan geldiği ve sanatın ünlü Kelt atasözlerine neden olduğu kesin. Onlar, içtenlikleri, ezici dürüstlükleri ve en önemlisi de içindeki bilgelikleri ile dikkat çekiyorlar.

Hayat ve sevgi hakkında 7 Kelt atasözü

1. Daimi misafir hoş karşılanmaz

Misafirperver olmak bir erdemdir. Ancak ev sahibinin iyi niyetini kötüye kullanmak kabalıktır. Bir aile üyesini veya arkadaşını ziyaret edecekseniz, uygun bir süre boyunca orada kalın . Şunu unutmamalısınız ki, sizin olmayan, yalnızca misafir olduğunuz bir evdesiniz.

Orada olduğunuz gün veya haftalar, işlere yardım etmeye çalışın. Kibar ve nazik olun ve ayrılmadan önce, ev sahibine küçük bir hediye verin. Bu şekilde minnettar olduğunuzu bileceklerdir ve sizi gelecekte tekrar davet edebilirler.

2. Eğer köpeklerle yatarsan, pirelerle kalkarsın

Bu, en iyi bilinen Kelt atasözlerinden biridir. Kiminle etkileşim halinde olduğunuza dikkat edin, özellikle de iyi olmadıklarını ve o kişiye güvendiğinizde sizi sırtınızdan vurma ihtimallerini biliyorsanız. Bizim için iyi olmayan kişilere sıklıkla yaklaşırız, bu yüzden bu konuda akıllı davranmak da bize büyük bir avantaj sağlayabilir.

Uyarıları dikkate almıyorsanız, daha sonra kararınız yüzünden zarar görürseniz sorumluluk sizin olacaktır.

Some figure

3. Öfkeli kelimeler çıktığında, kapalı bir ağız yatıştırıcıdır

Hakaret, bağırma ve tehditlerle karşı karşıya kalındığında yapılacak en iyi şey karşı saldırı değildir. Öfkeli bir kişi genellikle içeriği veya formu düşünmeden bir mesaj gönderir. Şeytana uyup da buna dahil olmayın ve sağduyulu olun, özellikle de o kişiyle olan ilişkinize değer veriyorsanız.

İyi sezgiler ve sözlerinizi nasıl seçeceğinizi bilmeniz, ateşli bir tartışmayı kişisel hale getirmekten korumak ve derin yaralara neden olmaması için gereken becerilerdir. Kendinizi zaptetmeniz, iyiliğinizi ve bilgeliğinizi gösterir: eğer onların seviyesine inerseniz, genellikle er ya da geç sizin tutumunuz da buna dönüşür. Ayrıca, kendinizi durdurursanız, o kişinin saygısını ve hayranlığını da kazanırsınız.

4. En tatlı meyvelerin bazıları en keskin dikenlerde yetişir

Çoğu zaman yaşam hedeflerimize karşı cesaretimiz kırılır. En iyi halimizde olmayı denediğimizi fark ederiz, ancak sonuçlarını göremeyiz. Belki çok çalışıyoruz ama karşılığını bulamıyoruz. Keltler, durum kesinlikle zor olmasına rağmen, ona biraz umut ile yaklaştığımızdan emin olmamız gerektiğini söylüyor. Çaba ve azimle olumlu sonuçlara sahip olursunuz, ancak her zaman her şey sizin beklediğiniz gibi olmayabilir.

Sıkı çalışma, şans ile en iyi arkadaştır. Yol uzun ve engebeli olabilir, ancak ödül her zaman buna değecektir. Aynı zamanda, eğer çalışmıyorsak ilhamın da pek bir işe yaramayacağını düşünün.

5. Yüzünü güneşe, sırtını fırtınaya dön

Hepimizin iyi ve kötü zamanları vardır; rutini ne kadar çok sevsek de, hayatın dinamik bir doğası vardır. Bu sizi geleceğe iyimserlikle bakmaya ve olumsuzdan uzaklaştırmaya davet eden bir Kelt atasözüdür. Keltler, umut ve dikkat, macera ve “ne olur ne olmaz” arasında sağlıklı bir denge sağlamaya çalışmamızı söylüyor. Büyümenin yolu budur.

Bu anlamda, cesur bir insan korkularını görmezden gelen değil, bunların üstesinden gelmek için çalışan kişidir. Risk alan ve kararlarının sonuçlarını kabul etmeye cesaret eden kişidir.

Some figure

6. Affet ama asla unutma

Bağışlamak bilgeliktir, fakat unutmak aptallıktır. Size zarar verenleri bağışlayın ve detayları unutun, ancak öğrendiklerinizi hafızanızda saklayın. Özellikle de kasıtsız bir şekilde zarar gördüyseniz, sizden af dilendiyse ya da onu telafi etmeye çabaladılarsa.

Bağışlamak, sizi daha güçlü ve aynı zamanda daha bilge biri yapacaktır. Öğrendiğiniz dersi, başkalarının siz hata yaptığınızda nasıl hissettiklerini anlamak için kullanın. Uyum içinde yaşamak empati açısından bir egzersizdir, özellikle de hatalardan önce ve sonra.

7. Yalan, doğrudan daha uzağa gider

Bazen gerçekten o kadar korkarız ki yalanı dinlemeyi tercih ederiz. Bazı şeylerle yüzleşmemek için kendimizi kandırırız… En derinde, bunun aslında bir hata olduğunu biliriz. Kabul değişim, ilerlemek ve hatta başka bir seçenek kalmadığında boyun eğmek için ilk adımdır.

Uzun vadede, eğer yalan derinse, gerçekten doğrudan daha fazla zarar vermekle sonuçlanır. Hızlı ancak sınırlı bir darbeyi mi yoksa iyileşmesi zor bir kronik yarayı mı tercih edeceğinizi düşünün. Seçimleriniz, size olanları nasıl kontrol edeceğinizdir.

Bu Kelt atasözleri, Keltlerin anlayışlı olduklarını ve bu sözlerden daha iyisini çıkarmanın zor olduğunu ispatladı. Stratejik olmanın yanı sıra, kadınların herhangi bir erkeğe bağımlı kalmadan özel mülkiyete erişmesine izin verme konusunda da öncü oldular.

Bugün, öğretileri her zamankinden daha da önemlidir. Bize hoşgörü, sağduyu ve dünyayı anlamanın binlerce yıl önce insanların derinlemesine düşündüğü bir şey olduğunu gösterirler. Ulaştıkları sonuçlar, vardıkları noktalar ve düşünceler bugün yaşadığımız modern dünyada hala çok akıllıca pusulalardır.

Resimler: Ethan Mongin