Hayat Sizi Beklemez: Burada ve Şu Anda Yaşamak

Hayat Sizi Beklemez: Burada ve Şu Anda Yaşamak
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2023

Hayat sizi beklemez. Yaşam takviminde her şey belirtilmemiştir. Hayatı şu an yaşıyorsunuz: burada ve şimdi. Her şey şu an oluyor. Tıpkı bir istasyona ulaşan trenler gibi gelen fırsatlar var. Ama dikkat edin! Bir daha asla bu istasyonda durmayabilirler! Bugün hak ettiğiniz mutluluğu yarına bırakmayın. Hepimiz burada ve şu anda yaşamak için ne yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz.

Hem ilham verici hem de başarılı olan bu mesaj, daha önce düşünmemiş olabileceğimiz bir nüans içerir. Çoğumuz en iyi fırsatların şu anda olduğunu biliyoruz, ancak onları her zaman göremiyoruz. Veya daha da kötüsü, bu fırsatlar için hazırlıklı değiliz. Korku çizgisini aşmak için cesaretimiz yok.

“Şimdi: bütün bir dünyayı ve hayatı ifade etmek için ilginç bir kelime.”

– Ernest Hemingway

Kapıları açın

Öyleyse, bu kararsızlığın sebebi ya da her gün önümüze açılan kapıları görmemize engel olan “körlüğü” nedir? Cevap, kültürel mirasımız, yetiştirilme şeklimiz ve perspektifte yatmaktadır. Neredeyse çocukluğumuzdan beri mutlu olacağımız bir yer olduğuna ikna edildik. Bu düşünceye göre bir gün gelecek ve çabalarımızın karşılığını alacağız, güvenimizin ve isteklerimizin doğrultusunda hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.

Bunlar bazı insanlar için geçerli olabilir. Ancak etrafımızdaki dünyayı karakterize eden bir şey varsa, belirsizliktir. Bazen, en çok çaba gösterenler her zaman istediklerini elde edemezler. En çok “ekenler” bazen en az “hasat” kaldıranlar olabilir. Özünde, çoğumuz asla yaşanmayacak “bir şey” beklerken hayatlarımızın yarısını geçiririz. Böylelikle hayallerimizin cevaplarını sonsuza dek beklerken umut ve beklentilerimizi “seyreltiyoruz.”

Bu nedenle, gelin yeni bir strateji uygulamaya cesaret edelim. Geleceğe odaklanmayı bırakıp şimdi ve burada yaşamayı öğrenelim. İhtiyacımız olanları almak için gözümüzü, zihnimizi ve kalbimizi açarak burası ve şu an için yatırım yapalım.


Şu an için minnettar olun ve mutluluğa yatırım yapın

Birçok kişi için şu anda olup bitenlere tutunmak artık sorumsuz bir yaşam biçimidir. Ancak şu anda yaşamak yalnızca anın tadını çıkardığımız ve yarın yokmuş gibi davrandığımız hedonistik bir yaşam vizyonunu benimsememiz gerektiği anlamına gelmez. Aslında tam tersi doğrudur. Hayatı dolu dolu yaşayarak, geleceğe de yatırım yapmış oluruz.

Paul Auster, insanların burada ve şu anda yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söylediğinde, “şu an kim olduğunuz hakkında kesin bir fikriniz varsa, geçmişte kim olduğunuz önemli değil” demiştir. İşin sırrı şudur: bugün kim olduğumuzu bilmek, nerede olduğumuzu, neye ihtiyacımız olduğunu ve nereye gitmek istediğimizi hatırlamak. Psikologların kliniklerinde tedavi ettikleri çok yaygın bir hasta türü, kendilerinden ve şu andan “kopuk” olan kişilerdir.

“Tehditlerle” yüzleşmek

Zor bir his ya da karmaşık ya da problemli bir duygu yaşadıklarında, bu olayları “tehdit” olarak yorumlayan birçok insan var. Onları bu şekilde kategorize ettikten sonra diğer tarafa bakmayı seçerler. “Yarın başka bir gün olacak”, “yarın daha iyi hissedeceğim” ya da “zaman her şeyi iyileştirir” diyerek kendilerini teselli ederler.

Bu çok kısıtlayıcı bir tavırdır ve sürekli omuzlarınıza ağır bir yük yüklemekten başka bir işe yaramaz. Kendilerine karşı hissetmeleri gereken her türlü sorumluluğu göz ardı ederler. Oysa şu andaki duygularını anlamaya çalışan insanlar aslında mutlulukları için akıllıca bir yatırım yapmış olurlar.

“Bazıları her şeyi yapmaya istekli… burada ve şimdi yaşamak dışında.”

– John Lennon

Burada ve şu anda yaşamak için aklınızı eğitin

Zihnimiz bazen araba ile seyahat eden hiperaktif bir çocuk gibidir. Bir oyuncağa, yapacak, bakacak ya da düşünecek ve hatta takıntı hâline getirecek bir şeye ihtiyaç duyar. Düşüncelerimiz asla durmaz ve çoğu yakın geleceğe odaklanır. Arabadaki o küçük çocuk gibi o meşhur soruyu sorarız: “Daha gelmedik mi?”

Hayatın bir hedef olmadığını unutuyoruz; hayat bir yolculuktur. Burada ve şu anda zevk almamız gereken anlar ve deneyimler vardır.ancak ne yazık ki bunları göremiyoruz. Yaklaşımımızı geliştirmenin, aracınızı birazcık yavaşlatıp manzaranın ta

dını çıkarmanın bir yolu, farkındalık uygulamaktır. Bunu başarmak için zihnimizi uygun stratejilerle eğitmeliyiz. Bazı örneklere bakalım.

Burada ve şu anda yaşamak için farkındalığı uygulayın

  • Şu olumlamayı günlük olarak tekrarlayın: yaşamak, herhangi bir anda sahip olduklarımızla elimizden gelenin en iyisini yapmaktır.
  • Sakin bir zihin daha net bir yaşamla eş anlamlıdır. Bu iç dengeye ulaşmak için meditasyon, yoga veya derin nefes alma egzersizleri yararlı olabilir.
  • Bugünkü kaygılarınızı yarına bırakmayın. Karmaşık duygular, anksiyete veya sorunlar, onları hissettiğimizde çözülmelidir.
  • Odak noktanız üzerinde çalışın, yaptığınız her şeye, şu anda sizi çevreleyen şeylere dikkat edin. Aynı anda birden fazla görevi tamamlamaya çalışmaktan kaçının.
  • Her gün güzel bir yerde en az yarım saat yürüyün.
  • Minnettarlık gösterin, sahip olduğunuz ve etrafınızdaki her şeyi takdir edin.
  • Daha iyi dinlemeyi öğrenin.
  • Yemek yerken acele etmeyin, her lokmanın tadını çıkarın.
  • Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirin.
  • İlginç bulduğunuz ve yaratıcılığınızı uyandıran hobiler edin.

Sonuç olarak, burada ve şu anda yaşamak hepimizin öğrenebileceği bir şeydir. Bunun için her şeyden önce güçlü bir irade ve günlük olarak pratik yapma arzusu gereklidir. Kimse odak noktasını bir günde değiştiremez. Ama kararlı olduğumuz takdirde, elimizdekileri çok daha fazla takdir etmeyi öğreneceğiz: burada ve şu anda olana dokunabilecek, hissedebilecek ve eğlenebileceğiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.