Logo image
Logo image

Hayat Hakkında 7 Viking Atasözü

3 dakika
Hayat hakkında söylenmiş bu 7 Viking atasözü, bu milletin sadece toprak fethetme arzusuyla yaşamadığını gösteriyor. Okumaya devam edin.
Hayat Hakkında 7 Viking Atasözü
Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Şimdiki dünyamızı daha iyi anlamak için önce tarihini okumak gerekir. Kökenlerinizi araştırırsanız birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Viking atasözleri bunun için harika bir örnektir. Bu sözler hayat, ölüm, insanın ve toplumun evrimi hakkında enteresan bakış açıları sunar.

Birçok kişi Vikingler’in sadece savaşmayı, yağmalamayı ve öldürmeyi düşünen bir grup barbar insan olduklarını sanar. Fakat atasözlerinde de göreceğiniz üzere, bize faydalanabileceğimiz bilgelikler de sunmuşlar.

Vikingler atasözleri bir kenara, toplumsal olarak etkileyici ikonografi ve efsaneleriyle de insanlığa katkı sağlamışlardır. Bunlar, ünlü yazar J.R.R. Tolkien gibi yetenekli sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Tolkien Orta Dünya’yı yaratırken onların hikayelerini temel alarak yazmıştır. Filmleri yapıldıktan sonra dünya çapında ün kazanan Stan Lee’nin çizgi roman karakterleri de buna başka bir örnek.

Viking toplumunun imajını basitçe şiddet eğilimli yağmacılara indirgemek büyük haksızlık olur. Tarihçiler onların başarılı tüccar ve esnaflar olduklarını söylüyor. Ayrıca çok da güzel mücevher yaparlarmış. Modern dünyamıza kadar gelen birçok fabl ve öyküleri de var. Dinleri ve ikonografileri oldukça zengin ve komplikedir. Viking atasözlerine bakarak bütün bu yönleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Güç Konusunda Temkinli Olmamızı Söyleyen Viking Atasözü

“Güçlüyle kiraz yersen, burnuna kemik yağmuru yeme riskini göze alırsın.”

Bugünlerde oldukça popüler bir söz var: “Arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş.” Vikingler bunu çok iyi anlamış. Tehlikeli arkadaşlıklar, özellikle de güç sahibi insanlarla kurulan ilişkiler mütevazı veya zayıf insanlar açısından felaket sonuçlar doğurabilir. Çünkü böyle insanların kaybedecek çok şeyi vardır.

Some figure

Tedbirli Olmalısınız

“Bir yere giriş yapmadan önce nereden çıkabileceğine bak.”

Savaşçılıkta usta olmalarıyla bilinen Vikingler, aynı zamanda oldukça bilgeydi ve bu yüzden de hep tedbirli oldular. Bu öğütten faydalanın ve yeni bir mekana, sohbete, işe girmeden ya da yeni bir iş girişiminde bulunmadan önce bir kaçış planı yapın. Bir yerde, mekanda, işte ya da yaptığınız girişimde bir şeylerin ters gidebileceği ihtimaline karşın bu durumdan nasıl kurtulabileceğiniz üzerine düşünün. Aksi takdirde kendinizi çıkmaz bir yolun sonunda bulabilirsiniz.

Arkadaşlık

“Sadık bir arkadaş bulabilirsen ve sana faydası olsun istiyorsan kalbini aç, ona hediyeler ver ve sıkça onu görmeye git.”

Viking toplumu arkadaşlık, dostluk ve yoldaşlık gibi kavramlara çok değer verirdi. Viking atasözlerinde de yakın çevremizi koruyup gözetme ilkesine ne kadar önem verdiklerini görebilirsiniz.

Tutumluluk

“Akıl sağlığı ve açık bir zihin hayattaki en büyük servettir. Uzak diyarlarda altından da değerlidir ve fakirlerin sefaletten tek kurtuluşudur.”

Bu Viking atasözü, mantığa uygun davranmanın ve akılcı olmanın önemini hatırlatır. Dünyadaki bütün para sizin de olsa zeka ve bilgelik olmadıkça sizi kurtaramaz. 

Bu iki nitelik sizi her türlü problemden ve güçlükten kurtarabilecek, hatta sınırları bile ortadan kaldırabilecek servetinizdir. Vikingler’in en cesur denizcileri yetiştiren toplum olduğunu unutmayın. Hatta Amerika’ya Christopher Columbus’tan bile önce onlar ulaşmışlardı.

Hayatı Yaşamayı Öğütleyen Viking Atasözü

“Henüz hayattayken umudunuzu yitirmeyin, çevik olan her zaman bir adım öndedir. Bir köşkün alevler içinde yandığını gördüm, fakat kapısının önünde ölü bir adam yatıyordu.”

Vikingler’in iyi yemekler ve zevk düşkünü olduğunu bilirsiniz. Onlar için hayat her zaman devam eden bir yolculuktur. Ölüm doğal bir geçiştir ve savaşçıları öbür tarafta Vallhalla bekler.

Bu Viking Atasözü ‘Başkalarıyla Çok Dalga Geçme’ der

“Dalga geçenin evine eninde sonunda yangın düşer.”

Bu Viking atasözünü birçok farklı yönden yorumlayabilirsiniz. Bir yandan, bize temkinli olmakla ilgili bir şey anlatır. Diğer yandan da, hayatta basiretli ve aklı başında olmanın en iyi yol olduğundan bahseder.

Some figure

Bülbülü Altın Kafese Koymuşlar, “Ah Vatanım” Demiş

“Özgür bir kuş olmak tutsak bir kral olmaktan daha iyidir.”

Yazımızı bu bilge atasözüyle bitirelim. Bu söz, hakkını korumak ya da bir dileği gerçekleştirmek için bazı şeylerden vazgeçmek gerektiğini hatırlatır. Özgürlüğünüzü kısıtlasa bile çekici gelen bir şey karşısında düşünmeden kendinizi feda etme dürtüsüne kapılabilirsiniz. Ancak bu Viking atasözü, sizi bunu yapmadan önce dikkatlice düşünmeye davet ediyor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.