Logo image
Logo image

Aşkın On Üç Türü

2 dakika
Aşkın On Üç Türü
Son Güncelleme: 05 Ocak, 2017

Aşk gibi kutsal, doğal ve güzel bir şey ve onun işleyişi için bilinçsizce kurallar yaratmış olan bir toplumda yaşıyoruz. Aşkı nasıl yaşayacağımız konusunda belli esaslara uymak zorunda hissediyoruz kendimizi.

Birçok çiftin sürdürdüğü sonsuz sayıda alışkanlık ve adet vardır. Neyse ki her aşk farklıdır. Yaşamamız gereken tek bir aşk türü yoktur.

Aşkın her türünü yaşamak veya bazı türlerini ilişkilerimizde bir araya getirmek harika olurdu. Böyle bir şey bizi birbirimize daha çok yaklaştırırdı.

Some figure

Aşkın On Üç Türü

 1. Duygusal Aşk. Bu, en samimi aşk türüdür ve yoğun bir şekilde ifade edilir. Burada duygular baş roldedir.
 2. Tutkulu Aşk. Bu, filmlerde gördüğünüz aşk türüdür: güçlü, derin ve yoğun.
 3. Sonsuza kadar süren aşk. Bu tür aşk, birlikte olsunlar ya da olmasınlar, her iki kişi için de arka planda ama canlıdır. Tekrar birleştiklerinde, ortak alanları ve tüm varlıkları sevgiyle dolar.
 4. Cesur Aşk. Mesafe de dahil, her engelin ve güçlüğün üstesinden gelecek aşktır. İsterse bütün dünya böylesine özgün bir aşkın karşısında olsun, hiç önemi yoktur. Sevgililer birbirine sımsıkı bağlanarak ilişkilerini sürdürecektir.
 5. Karşılıksız aşk. Yaşaması acı verici olan aşk türüdür, ancak en iyi tecrübeyi beraberinde getirir: öğrenme.
 6. Beklenmedik aşk. Bu aşk türü, şu güzel sözle özetlenebilir: “Aşk, kelebek gibidir. Yakalamaya çalışırsanız, uçup gider. Fakat hiç beklemediğinizde bir anda omzunuza konuverir ve hep orada kalır.” İşte beklenmedik aşk tam da böyledir. Hiç ummadığınız anda ya da hazır olmadığınız bir zamanda sizi bulur, gösterdiği yoldan ilerlemesi için en cesur kalpleri sınar. Aşkı aramamışsınızdır . Hatta istemiyor olabilirsiniz, ama bir kere kapınızı çalmıştır işte. Sizi mutlu etmek için gelmiştir.
 7. Sadık aşk. Size olan ilgisini defalarca reddettiğiniz arkadaşınız, halen mücadele etmektedir ve sizi mutlu edip sevginizi kazanmak için böyle yapmaya devam edecektir. Sizi, bugüne dek kimsenin önemsemediği kadar önemsemektedir. Gözlerinizin içine bakar, yüreği sevgiyle doludur ve “evet” diyeceğiniz günü beklemektedir. Hep yanınızda olacaktır.
 8. Çılgın aşk. Bizi aptala çeviren aşk türü. Ağzınızdan çıkacağı aklınıza bile gelmeyecek şeyler söylediğinizi görürsünüz. Sevgilinizle şapşalca şeyler konusunda kavga edersiniz. Ama her defasında yüzünüzde bir tebessüm olur. Ne denli büyüleyici ve çılgın bir aşk duyduğunuzu fark edersiniz.
 9. Yaz aşkı. Çoğumuz bu türü iyi biliriz. Kısa ve yoğundur. Bu aşk türünü yaşarken geleceği düşünmezsiniz. Önemli olan tek şey o andır ve anın sürdürülmesidir. Yaz sonunda sizi bekleyen hüzünlü veda, bu aşk türünün bir başka özelliğidir.
 10. İlk aşk. Nasıl, nerede veya kiminle olduğu hiç önemli değildir. Her zaman sizin ilk aşkınız olacaktır, kalbinizde silinmez bir hatıradır. Bu belki de yaşayabileceğimiz en samimi aşk türlerindendir.
 11. Gerçek aşk. Hayatınızın aşkıyla ya gençken tanışırsınız ya da henüz onu bulamadığınızı bilirsiniz. Aşık olduğunuzda bu duygu, daha önce yaşadığınız aşk türlerinin hiçbirine benzemez.
 12. Çekingen Aşk. Her iki kişi de bu duyguyu yaşar. Bir ilişkiye başlamak için yanıp tutuşmaktadırlar ancak cesaretleri yoktur. İkisi de sessiz kalır.
 13. Kör Aşk. En değerli ve samimi aşk türlerinden biridir bu. Yalnızca kalbin görebildiği aşk türüdür.

Peki ya siz hangi tür aşkı duyuyorsunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.