Logo image
Logo image

Kötü Bir Gün Geçirenlerin İşine Yarayacak 5 Tavsiye

3 dakika
Kötü Bir Gün Geçirenlerin İşine Yarayacak 5 Tavsiye
Son Güncelleme: 07 Kasım, 2018

Hayatında hiç kötü bir gün geçirmemiş olan var mı? Öyle günlerden birinde sabah kalkarsınız ve her şey sizin aleyhinize işliyor gibidir. Sabun biter, kahvaltıyı yakarsınız, hava durumu tahmininde güneşli denmesine rağmen yağmur yağmaya başlar.

İnsanlar size sizinle ilgili yanlış giden bir şeyler varmış gibi bakarlar. Bir şey söylersiniz, yanlış anlaşılır. Her şey ama her şey kötü gider

Kötü bir gün geçiriyorsanız yapmanız gereken çok önemli bir şey olmasına rağmen sürekli sorun çıkar. Ofiste sizin öncülük ettiğiniz projeyle ilgili yanlış giden bir şeyler vardır. Titizlikle hazırlamış olmanıza rağmen sonuç, hayal kırıklığı yaratır.

Önemli biriyle bir toplantınız vardır. Siz toplantıyla ilgili her şeyi hazır ettikten sonra toplantıyı yapacağınız kişi toplantıyı iptal etmesi gerektiğini söyler.

Kimsenin kötü bir gün geçirmeme garantisi yoktur. Ancak bu durumu kabullenmek ve çaresizliğe kapılmak zorunda değilsiniz. Her zaman kötü bir günün daha iyi gitmesini sağlamak için yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Ne de olsa bu da hayatın cilvelerinden biridir.

Hayat varsa yanlış giden şeyleri düzeltmek için hala fırsatınız var demektir.

“Başarı her zaman kazanmak demek değil, hiçbir zaman cesaretini kaybetmemektir.”

– Napoleon Bonaparte

Kötü Bir Gün Geçirenler İçin 5 Tavsiye

1. Bir mola verin

Bazen stresli durumlar yapabileceğimizin en iyisini yapmamızı sağlarlar. Önce küçük bir rahatsızlık başlar sonra da bu gerçek bir endişeye dönüşür. Sonra da nasıl olduğunu fark etmeden bir anda, patlamaya hazır bir sinir küpüne dönüşürsünüz. Strese zamanında son verirseniz gününüz daha iyi geçecektir.

Ne zaman sizi strese sokan bir durumla karşılaşırsanız kısa bir mola verin. Eğer mümkünse molanın süresini biraz uzatın. Molayı biraz nefes almak, favori şarkınızı dinlemek ve güzel bir şey okumak için kullanın. Kısa bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

Böylece stresiniz son bulacak ve daha net bir şekilde düşünebileceksiniz.

Some figure

2. Negatif varsayımlar yapmaktan kaçının

Kötü bir gün geçirmiş olmanız hep böyle devam edeceği anlamına gelmez. Tıpkı kötü bir saat geçirmenizin günün geri kalanının kötü geçeceği anlamına gelmediği gibi. Ancak bazen kötü bir şey başımıza geldiğinde bunu, devamında gelecek kötü şeylerin habercisi gibi görürüz.

Bu yüzden farkında olmadan negatif varsayımlarda bulunuruz. Örneğin, “Yatmaya devam etseydim daha iyi olurdu” deriz. Şanssız olduğumuzu söyleyip dururuz. Bilinçsizce adeta negatif olayların devam etmesi için gereken ortamı kendi ellerimizle hazırlarız.

Anahtar, odağınızı negatiften pozitife çevirmektir veya en azından olası seçenekleri doğru değerlendirmektir. Çaresiz olduğumuzu düşünüp sızlanmak yerine çözüm aramak kötü geçen günümüzü iyileştirmemize yardımcı olacak.

3. Vücudunuzun kimyasını değiştirin

Kötü ruh hali ve stres vücudunuzda kimyasal değişikliklere neden olabilir. Özellikle de beyninizi etkilerler. Bazı hormonlar baskılanır, bazıları da aktif hale gelir. Bu nedenle modunuzu değiştiremiyor olabilirsiniz. Bu kimyasal durumu değiştirmek için bir şeyler yapmalıyız.

Bunu yapmanın bir yolu egzersizdir. Kısa bir yürüyüş ve kısa bir yoga seansı olabilir. Dans da edebilirsiniz, neden olmasın? Hareket etmek kimyasal dengenizi bulmanıza yardımcı olur. Bir diğer seçenek de taze meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekler yemektir.

Bunu da okuyun: Egzersiz Yapmak Ruh Sağlığınıza Hangi Faydaları Sağlar?

Some figure

4. Yapıcı şeylere odaklanın

Başınıza gelen şeylerden kendinize dersler çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru tutumu benimsemektir. Zihninizi açmalı ve yaşadıklarınızdan ders çıkarmanız gerekip gerekmediğini kendinize sormalısınız. Yaşananlar size ne söylüyor?

Pozitif düşüncelere odaklanmanız da önemlidir. Örneğin her şeyin yolunda gittiği günlerden birini kafanızda canlandırabilirsiniz. Güzel anılarınızı hatırlayın. Dikkatlice etrafınıza bakın ve olumlu şeyler için şükredin. Her şey için teşekkür edin.

5. Daha iyisini yapın

Kötü bir gün, kapasitenizi ve neler yapabileceğinizi görmeniz için de iyi bir fırsattır. Evet, sandığınızdan daha fazlasını yapma gücünüz var. Günde yarım saat egzersiz yapıyorsanız onu bir saate çıkarın.

Some figure

İşinizde zaten başarılıysanız daha da başarılı olmaya çalışın. Daha fazla çabalayın, daha çok zaman ayırın. Ayrıca ihmal ettiğiniz birini mutlu edeceğini düşündüğünüz bir şey de yapabilirsiniz.

Koltuğa gömülüp günün bitmesini beklemek gibi bir seçeneğiniz yok. Günü yapabileceğinizin en azını yaparak ziyan etmemelisiniz. Tam tersine hissettiğiniz rahatsızlığın sizi daha fazla çabalamanız için teşvik etmesini sağlayın.

Böylece kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Sonunda modunuzun değişecek, çok daha iyi bir ruh haline kavuşacaksınız.

Unutmayın, ne olursa olsun, kötü bir günün de bir sonu var. Ertesi gün güneş yeniden doğacak. Bugün yaşadıklarınızla baş etmeyi başarırsanız, yarın bugünden çok daha iyi bir gün olacak. Gelecek sizin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.