Logo image
Logo image

Günlük Yaşamınız İçin Kendinize Hipnoz Uygulamak: Bilinçaltınızı Programlamayı Öğrenin

3 dakika
Günlük Yaşamınız İçin Kendinize Hipnoz Uygulamak: Bilinçaltınızı Programlamayı Öğrenin
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendi kendini hipnoz davranışsal değişiklikler yapmak için çok yararlı bir psikolojik araçtır. Aynı şekilde, olumsuz düşüncelerin akışını kontrol etmenize, daha iyi bir ruh halinde olmanıza ve hatta belirli hedeflere odaklanmanıza yardımcı olabilir. En azından, ne olduğu ve günlük hayatınızda nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer.

“Kendi kendini hipnoz” sözünü duyduğunuzda, tarifi zor bir çekim ve şüphecilik karışımı ortaya çıkabilir. Fayda ve kısıtlamalarını inceleyen pek çok kitap ve araştırma yazısı var. Dolayısıyla, başka terapi türlerinde olduğu gibi “Gerçekten işe yarıyor mu?” sorusuna cevap verebiliriz. Bazı insanlar için herhangi bir değişiklik yaratmaz. Diğerleri ise açıkça büyük fayda görmüşlerdir.

“Akıl, güneşte parıldayan suların fışkırdığı ve yeniden o büyük yeraltı havuzuna düştüğü bir çeşmeye benzetilebilir. İşte suyun dinlendiği o havuz, bilinçaltıdır.”

– Sigmund Freud

İnsan aklının ve gizemlerinin işleyişi ile ilgileniyorsanız, hipnoz sizi büyüleyecektir. Bugüne kadar, bağımlılık için çok etkili bir tedavi olduğu görülmüştür. Sigarayı bırakmak için en sık kullanılan araçlardan biridir. Buna ek olarak, son birkaç yıl içinde, birçok insan, değişiklik yapmak ve bir hedefe doğru ilerlemek için bilinçaltı zihnini programlamak için kendi kendini hipnoz tekniğini kullanmaya başladı.

Some figure

Kendi kendini hipnoz nedir?

Diyelim ki metroda ya da otobüstesiniz ve pencerede belli bir noktaya bakıyorsunuz, düşüncelere dalıyorsunuz. Hiçbir yere gitmiyorsunuz. Sadece uzun bir süre için kendi zihninizde kayboldunuz. Birkaç dakika sonra durağınıza ulaştığınızda, şaşkın bir şekilde uyanıyorsunuz. Bir transtan çıkmış gibisiniz.

Hipnozun bu durumla birçok benzerliği vardır. Zihninizin “bodrumuna” inmek için gerçeklikten ayrılmaktır. Bu anlarda yaptığınız şey hayatınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Kararlar verebilir, önceliklerinizi belirleyebilir, arzularınızı odaklayabilir ve hatta ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. Bazen fark etmeden kendi kendinizi hipnoz edersiniz.

İnsanların pek dikkat etmediği ilginç bir gerçektir bu. Bilinçli bir şekilde gerçekleştirdiğiniz eylemlerin çoğu bilinçaltınızdan kaynaklanır. Zevkleriniz, belirli koşullara tepki verme şekliniz ve eğilimleriniz bilinçsiz bir alt tabakanın ürünleridir. Önceki deneyimleriniz, kişiliğiniz, içgüdüleriniz ve otomatizmanızın düzenlendiği bu yer, gün boyunca yaptığınız şeylerin büyük bir bölümünü düzenler.

Bu nedenle, kendi kendini hipnozun amacı, bilinçaltınızı programlamak için daha fazla kontrol uygulamaktır. Davranışsal değişiklikler yapmanıza izin verecek şekilde tekrar odaklanmaya çalışıyorsunuz.

Some figure

Kendi kendini hipnoz uygulaması için teknikler

Bazı insanlar için bir profesyonel ile hipnoz uygulamak en iyisi olacaktır. Ancak yeterli zamana veya kaynaklara sahip değilseniz, aşağıdaki stratejiler çok yararlı olabilir. Önemli olan tutarlı olmak, iradenizi kullanmak ve bu alıştırmaları günlük olarak uygulamaktır.

Hayalinde canlandırma

Kendi kendini hipnoz etmek için bir referans uyarana ihtiyacınız vardır: bir lambanın ışığı, bir kâğıt, bir bardak veya hatta hayali bir durum. İçinize, kendi zihninize ulaşmanıza imkân verecek zihinsle bir sığınak veya görsel bir nokta olmalıdır.

  • İlk olarak, bu uyaran üzerine odaklannıp rahatlamanız gerek. Fiziksel hislerden zihinsel hislere geçeceksiniz. Rahatlama, huzur ve dengeye doğru ilerleyeceksiniz.
  • Bu derin rahatlama hâline ulaştığınızda, bir dizi pozitif ifadeyi tekrar edeceksiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz şeyleri sözelleştireceğiniz bir iç diyaloğa gireceksiniz. Örneğin: “Topluluk karşısında konuşmaktan korkmayı bırakacağım”, “Daha az stresli olacağım”, “İyi bir eş bulacağım”

Odaklanma

Kendi kendini hipnozayrıca göz hizanızın yukarısında bir noktaya bakarak başarılabilir. Sadece bu noktaya odaklanın ve yavaş yavaş hafif zihinsel bulanıklık yaratın. Sonra sadece nefesinize odaklanacağınız rahat bir transa sahip geçeceksiniz. Bu noktada, pozitif hedefleri tekrar seslendirmeye başlayacaksınız: Başaracağım…, istiyorum…., yapacağım vs.

Nefes Alma

Kendi kendini hipnoz için basit bir başka strateji de kontrollü nefestir. Aşağıdaki adımları takip edin:

  • Sakin bir yer arayın. Bu, her zaman kendi kendini hipnoz için kullanacağınız ortam olmalı. Zihniniz o kanepeyi, masa köşesini ya da odayı zihninizin rahatlayabileceği ve bilinçaltına inebileceği yer olarak görmelidir.
  • Bir yer seçtikten sonra, nefesinizi şu şekilde kontrol etmeye başlayacaksınız: nefes al, tut, nefes ver, bekle.
  • Bu döngüyü 5 ila 6 kez tekrarlamak idealdir. Ardından, bu rahat boşlukta bekleyin. Bilinçaltınızla konuşabileceğiniz ve onu programlayabileceğiniz olasılıklarla dolu bu boşlukta kalın. Bir kez daha, hedeflerinizi ve arzularınızı (her zaman olumlu olacak şekilde) seslendirin.
Some figure

Kendi kendini hipnozun amaçlarından biri davranış ve düşüncelerinizle ve ruh halinizi değiştirmektir.

Terapötik bir araç olarak kendi kendini hipnozun amacı, olumsuz ifadeleri olumlu olanlarla değiştirmektir. Bir rahatlama egzersizinden daha fazlasıdır, bir tür eğitimdir. Bu nedenle, bu egzersizleri 5 dakika boyunca günde 4-5 kez tekrar etmelisiniz. Tutarlı ve kararlı olmalısınız. Hiç kimse bilinçaltındaki düşüncelerini bir gecede değiştiremez. Zihninizin gücüne inanç ve güven duymanız gerekir.

Değişimler düşündüğünüzden çok daha çabuk gelecek.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.