Göründüğünüz Gibi Olun, Güven Kazanın

Göründüğünüz Gibi Olun, Güven Kazanın
Alicia Garrido Martín

Yazan ve doğrulayan psikolog Alicia Garrido Martín.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ettiğiniz sözler ve davranışlar birbirini tutarsa güve kazanırsınız. Mahatma Gandhi’nin de dediği gibi “hareketler öncelikleri gösterir”. Hareketler hiçbir şey yapmıyor olsanız bile gerçeği yansıtır.

Hareketleriniz sözlerinizi doğrular ya da zıddını gösterebilir. Sözleriniz ancak davranışlarınızla aynı yöndeyse ve aynı şeyi ifade ediyorsa güven kazanabilirsiniz. Bu olduğunda ise verdiğiniz sözlerin, özürlerinizin ve niyetlerinizin doğruluğu kanıtlanmış olur. Bu güven yaratarak rahatlamanızı sağlar ve her zaman tetikte olmanıza gerek kalmaz.

Özellikle de insanlara kolayca güveniyorsanız buna dikkat edin. Bu, insanların sizin için yaptıklarıyla söylediklerinin birbirine uyup uymamasından kaynaklanır. Güvendiğiniz inşalara devamlı soru sormak zorunda kalmazsınız çünkü zaten davranışlarıyla bunu kanıtlamış olurlar. Bazen de bazı arkadaşlar duygularını her zaman açıkça göstermez ama davranışlarıyla hep yanınızda olduklarını gösterirler.

Hareket sözü doğrularsa güven vardır

Bazı insanlar ise güzel sözlere kolayca inanırlar. Bazılarıysa kolayca sözler verip sonra bu sözleri tutamazlar.

içinde ağaç saklı yaprak

Eğer sözler davranışları tutmuyorsa durum hassaslaşabilir. Güven azalır ve yeniden bu güvenin sağlanması zor olabilir. Bir sözü diğerini tutmayan inşalara güvenilmez. Aynı zamanda sizin hareketleriniz de böyle bir durumda neye öncelik verdiğinizin göstergesidir.

Sizin kalbinizi düşünceli ve güzel sözlerle dolduran insanları düşünün. Kim böyle sözlerle karşılanmak istemez ki? İnsanlar güven arar, kendilerini incitenlerin artık onlara güven vermesini isterler. Her ne kadar yaşanan sadakatsizlikler güveni yıkıp yerine duvarlar örse de aradığımız tek şey aslında yeniden güvenmektir.

Güven huzur verir

Huzurlu kalmak için birine güvenmenin verdiği güven duygusuna ihtiyacımız vardır. Sağlam ve istikrarlı ilişkiler arıyoruz. Aksi halde güvensiz hissedip devamlı diken üstünde duruyoruz. Bu nedenle biri devalı güvenimizi sarsıyorsa ondan uzak durmalıyız.

atkılı üzgün kadın

Güvenmeye yeterince önem vermezsek tekrar tekrar ilişkilerimizin yıkıldığına tanık oluruz. Kendimize saygı duymazsak kimse bize saygı duymaz. Bu nedenle kime nasıl sözler verdiğimizin farkında olmalıyız. Bazen bu en cesur harekettir.

Sözleriyle çelişen insanlara bir bakın.  Hislerinizi gerçekten yansıtmayan boş sözler etmekten kaçının. Tutamayacağınızı düşündüğünüz sözler vermeyin. Sözlerinizin bir değeri olsun. Bu ikisi arasında bir uyum varsa insanlarla ilişki kurmakta hiç zorluk yaşamazsınız. Sadece bu değil, aynı zamanda bu şekilde huzursuzluklardan da kurtulmuş olursunuz.

Boş umutlara kapılmayın

Güven ve güvende hissetmek ilişkinin olmazsa olmaz temel özellikleridir. Birçok arkadaşınız olabilir ama gerçek arkadaşlar söylendiği kadar kolay bulunmuyor. Her zaman yanınızda olduğu için onları kolayca ayırabilirsiniz. Gerçek dostlarınızın sözleri ve hareketleri arasındaki bağı anlarsınız.

alacakaranlıkta maytaplar

Boş hayallere ve umutlara kapılıp olmayacak şeyleri beklemeyi mi tercih edersiniz? Yoksa ne kadar acıtsa bile gerçekleri duymayı mı? Eninde sonunda doğru kendini gösterir, yanıltıcı ufuklara ya da gerçek dışı hayallere bel bağlamayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.