Logo image
Logo image

Gary Chapman'a Göre Aşkın 5 Dili

3 dakika
Gary Chapman'a Göre Aşkın 5 Dili
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 10 Ekim, 2022

Hepimiz sevginin ve aşkın ifade edileceği binlerce yol olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, hepimizin hissettiği duyguları başkalarından farklı bir şekilde ifade eden biriyle uğraşmak zorunda kaldık. Ancak bu, sevgiyi ya da aşkı daha az doğru veya gerçekçi kılmaz. Ve gün gelir, bazen hiç sevme yeteneği olmayan bir insan ile karşılaşırız. Ama o halde bile, hala aşına olmadığımız bir dil kullanırlar.

Aşk, tıpkı diğer diller gibi, birçok nüansa sahiptir. Bu yüzden, 1995 yılında Gary Chapman, var olduğuna inandığı 5 aşk dilini anlattı. Bu diller, hem aşkın ifade ediliş şeklini hem de karşı tarafın onu algılayış biçimini içeriyordu.

Her insan, kendimizi ifade ettiğimiz ve sevildiğimizi hissetme bazında, en azından bildiğimiz iki aşk diline sahip olma eğilimindedir. Bir insan, aşkını, bir dil ile ifade etmeyi tercih edebilirken, başka biriyle sevildiğini anlayabilir. Bu yazının anlattığı 5 aşk dili şöyledir:

1. Fiziksel iletişim

Fiziksel iletişim, herhangi bir kelime gerektirmeden, en basit aşk dillerinden biridir. Bu dili tercih eden insanlar, dokunmanın tadını çıkarıp, birbirlerine  sarılmaktan tat alırlar. Başkalarının kollarına kendilerini bırakarak ya da el ele tutuşarak, kendilerini rahat hissederler. Gençler, bu baskın aşk dillerinden birini kullandıkları zaman, fiziksel temastan ya da fiziksel olarak taşınmaktan mutlu olurlar. Kendilerine masaj yapılmasından veya küçük bir çocuk gibi, sevdiği insanın kucağına oturmaktan hoşlanırlar.

Bu tür bir sevgiden zevk alan yaşça büyük çocuklar (özellikle 7 ile 9 yaş arasındaki erkekler) bunu tuhaf yollarla ifade edebilir. Buna dövüş, güreş, futbol ya da basketbol da dahildir. Yine de, tüm bunlar, karşısındaki insanı sevdiklerinin ve önemsendiklerinin fiziksel bir iletişim biçimidir.

Some figure

2. Onaylama kelimeleri

Bu grup, sevgi ve iltifat kelimelerine ihtiyaç duyan insanları içerir. İyi yazılmış bir şiirden gelen güzel sözleri ve motivasyon kaynaklarını duymaktan mutluluk duyarlar. Sevgiyi ifade etmenin bu yolunda, aşk mektupları vardır. Eğer aşk dillerinizden biri onaylama kelimeleri ise, o zaman konuşmanızla insanları teşvik etmeyi seviyorsunuzdur.

Kelimeler bizim için inanılmaz bir güce sahiptir ve kelimeler sadece birkaç saniye sürse bile, davranışlarımıza damgasını vurur. Onaylama kelimelerinin sevgi dili aracılığıyla bize verdiği gücün farkına varmalıyız.

3. Kaliteli zaman

Sevdiğimiz insanlar için zaman ayırmak, onlar için hissettiklerimizi ifade başka bir bir yoludur. Yoğun programımız içerisinde, beraber geçireceğimiz ve tadı damağımızda kalan, hem bedene hem de akla hitap eden bir kişi ile, kaliteli zaman bulmak demektir. Birlikte yaptığınız şey gerçekten önemli değil. Gerçekten önemli olan, beraber zaman geçirdiğimiz kişidir.

4. Hediyeleşme

Bazı insanlar, hediyeleşmekten çok mutlu olur. Ancak bunun maddi ya da çok pahalı bir hediye olmasına gerek yok. Burada mevzu bahis, hediyenin, sevilen kişi ile ne kadar alakalı olduğudur. Ve tabii ki, o hediye ile birlikte verilen sevgi. Bu, karşımızdaki insanı, küçük – ama anlamlı – hediyeler aracılığıyla daha iyi tanımanın bir yoludur. Diğer bir deyişle, hediyeler bir başkasına olan sevgiyi ifade etmenin bir yolu olmak ile beraber, herhangi bir şey elde etmek manasına gelmemelidir.

Some figure

5. Aşk dilleri: Hal ve hareketler

Hal ve hareketler, bir kişinin hissettiklerini iletmek için bir yaptığı şeyleri ifade eder. Bunun birçok farklı örneği vardır: sevgilisine bir yemek hazırlamak, paylaştığınız evle ilgilenmek, hasta olduklarında diğer kişiye bakmak. Bunlar ne kadar basit olurlarsa olsunlar, aşkın göstergesidir.

Şimdi 5 aşk dilinin ne olduğunu biliyorsunuz. Ve şimdi herkesin, sevgisini bir başkası gibi ifade etmediğini görebilirsiniz. Bu dünyada, her türlü sevgi dili vardır ve onlar hakkında ne kadar çok bilgimiz olursa, daha kibar sözlere, düşünceli hediyelere ve sıcak kucaklaşmalara doğru bir kapı açmış oluruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.