Logo image
Logo image

Folik Asit ile Sağlıklı Bir Beyin

4 dakika
Folik Asit ile Sağlıklı Bir Beyin
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Folik asit beyniniz için olağanüstü faydaları olan bir besin maddesidir. Aynı zamanda B9 vitamini olarak da bilinen folik asit anti depresanların etkisini artırır. Aynı şekilde, hücre detoksifikasyonu ve sinir taşıyıcıların üretilmesi için de hayati olduğunu biliyoruz. Sadece bununla kalmaz, aynı zamanda bilişsel yıkımı da yavaşlatır.

Mercimek sever misiniz yoksa onun yerine başka şeyler mi tercih edersiniz? Ne olursa olsun, mercimek bir süper gıdadır. Duygu durumunuz, bilişsel fonksiyonlarınız ve genel beyin sağlığınızı iyileştirmek için folik asit gibi hayati besin maddelerini içerir.

Folik asitten bahsedildiğinde insanlar genellikle hamileliği veya hamile kalmaya çalışan kadınları düşünür.

Beyin belirli bir miktar folik asit barındırmak zorundadır. Bu folatın düşük seviyede olması yüksek seviyelerde homosistein ile ilişkilendirilmektedir. Homosistein beyin iltihabı ve felç riskini artıran bir amino asittir.

Folatın fetüs gelişimi için önemli olduğunu biliyoruz. Folik asit eksikliği açık omurga veya sinir yolu kusuru gibi ciddi doğum kusurlarına neden olabilir.

B9 vitamini bilişsel fonksiyonları optimize etmek için mükemmel bir gıda takviyesidir. Dahası, Hollanda’da birkaç üniversitede yapılan araştırmalar folik asidin yaşlılık döneminde daha sağlıklı bir beyine sahip olmanıza yardım ettiğini ortaya koymuştur.

Buna ek olarak folik asit felç ve bunama oranlarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Gördüğünüz gibi, beslenme şeklinizi iyileştirmek gibi basit bir şey bile yaşlılığınızda hızlı bir zihne ve güçlü bir bilişsel depoya sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Some figure

Beyin sağlığı için folik asit faydaları

Psikiyatri dergileri bu konuyla ilgili üç yıldan uzun bir süredir makaleler yayınlıyor. Klinik Psikiyatri Dergisinde yayınlanan makaleler bu ufak molekülün bizim için neler yapabileceğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, bazı psikiyatrik ilaçların beyinde folik asit oranını düşürdüğünü biliyoruz. Buna bir örnek psikiyatristlerin bipolar bozukluğa sahip hastalara verdiği ilaçlar olabilir.

Düşüş o kadar ciddi oranlarda gerçekleşiyor ki doktorlar önlem niteliğinde vitamin takviyeleri de veriyor. Folik asidin hastaların anti depresanlara karşı verdikleri tepkileri de iyileştirebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, folik asit açısından zengin bir beslenme ve uygun ilaçlar daha hızlı ve dengeli sağlık gelişimleriyle sonuçlanabilir.

Beyindeki her şey kimyadan ibaret ise, folik asit tüm bu reaksiyonları mümkün kılan aracıdır. Bunu akılda tutmak son derece faydalıdır. Şimdi folik asidin beyin için faydalarına bir göz atalım.

Some figure

Ruh halinizi iyileştirmek için folik asit alın

Folik asit kullanımının ruh halinizi iyileştirebileceği ve serotonin üretimini artırabileceğini gösteren birçok araştırma vardır. Ayrıca, uzmanlar alınabilecek en iyi folik asidin l-metilfolat olduğuna inanmaktadır. Çünkü l-metilfolatın insan vücudundaki yarı-ömrü diğer tip folik asitler içinde en yükseğidir.

Ayrıca, bazı insanların genetik olarak folik asidi metabolize edemediğini biliyoruz. Sonuç olarak vücutlarında yeterince folik asit bulunamıyor. Bununla bağlantılı hastalıklardan da muzdarip oluyorlar ve bazı duygudurum bozuklukları geliştirme riskleri de bulunuyor.

Günümüzde birçok psikiyatrist folik asit takviyesi alınmasını tavsiye ediyor. İyileşmeye ve hastalarının genel ruh halinin düzelmesine yardımcı olduğuna inanıyorlar.

Folik asit eksikliği beyin iltihaplanmasını artırıyor

Metilfolat beynin sinir taşıyıcı ve DNA üretmesi için hayatidir. Bu folattan, kötü beslenme veya genetik problemler nedeniyle, yeterince bulunmadığında birkaç şey gerçekleşebilir. Bunlardan en ürkütücüsü ise yüksek homosistein yoğunlaşmasıdır.

Hatırlarsınız, homosistein iltihaplanma ve yüksek tansiyonla ilişkili kimyasal bir bileşendir. Yüksek homosistein daha yüksek bir felç riskine yol açar. Sadece bununla da kalmaz, fakat gittikçe daha fazla bilim insanı depresyona dair iltihaplanma teorisini desteklemektedir. Bu teori yüksek seviyelerde homosisteinin depresif bozuklukların gelişiminde rol oynadığını öne sürmektedir.

Some figure

Folik asit ve B12 vitaminiyle daha iyi bir hafıza

Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir araştırmacı olan Janine Walker’ın yaptığı bir çalışma, üç yıl veya daha fazla yıl boyunca bu folat ve B12 vitamini alan insanların yaşlılıklarına daha iyi bir sağlıkla ulaştıklarını öne sürmektedir. Alzheimer hastalığına yakalanma oranları düşmüş, daha iyi hafızalara sahip olmuşlar ve bilişsel depolarını daha iyi korumuşlardır. Bununla da kalmamıştır, zekaları sivriliğini korumuş ve daha aktif bir yaşam sürmüşlerdir.

Tüm bunları bilmek uzmanların tavsiyelerini izlemeyi daha da kolaylaştırıyor. 60 yaşından sonra besleyici maddelerin alımını artırmanız gerektiğine inanmaktadırlar. Bu yapması hiç de zor bir şey değildir ve faydaları da oldukça çarpıcıdır.

Some figure

Folik asit açısından zengin gıdalar nedir?

Şimdiye dek arabaya atlayıp eczaneye gıda takviyesi almaya gitmeyi düşünmüş olabilirsiniz. Fakat bu günlük dozunuzu almanız için en iyi yol değildir, özellikle bir doktor, psikiyatrist veya beslenme uzmanından bir reçeteniz yok ise.

Belirli ihtiyaçlarınıza özen göstermeniz önemlidir. Size bir vitamin eksikliği teşhisi konulmadıysa, sağlıklı kalabilmek için yapabileceğiniz en iyi şey bu folat açısından zengin olan yemekleri beslenmenize dahil etmenizdir. Aşağıdakileri tüm süper marketlerden bulabilirsiniz:

 • Mercimek.
 • Nohut.
 • Kuşkonmaz.
 • Ispanak.
 • Brokoli.
 • Avokado.
 • Çilek.
 • Portakal.
 • Papaya.
 • Ahududu.
 • Brüksel lahanası.
 • Kereviz.

Sonuç olarak folik asidin sadece hamile kadınlar için olmadığını gördük. Her birimiz, özellikle yaşımız ilerledikçe sağlıklı bir beyin için son derece önemli olan bu folattan yeterince almaya özen göstermeliyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.