Feierabend: İşle Bağlantınızı Alman Yöntemiyle Kesin

Artık her zamankinden daha fazla insan evden çalışıyor. Bu, işinizin eskisinden çok daha fazla zaman alabileceği anlamına gelir. Feierabend, bunun olmasını engellemenin bir yoludur.
Feierabend: İşle Bağlantınızı Alman Yöntemiyle Kesin

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2021

Feierabend, Almanların icat ettiği, insanların işten kopmalarını sağlayan bir taktiktir. Çünkü, hepimizin bildiği gibi, iş ve özel yaşam arasındaki çizgi artık her zamankinden daha ince. Aslında, bazı durumlarda, üç aşağı beş yukarı bütün gün çalışıyor olabilirsiniz.

Bu, özellikle uzaktan çalışıyorsanız geçerlidir. Sürekli olarak e-posta ve mesaj alırsınız. Bu, gerçekten hiç ara vermediğiniz anlamına gelir. Feierabend bu soruna bir çözüm sağlar.

Kendinizi işinizden ayıramadığınız zaman bitkin olursunuz ve bu da özel hayatınızı olumsuz etkiler. Feierabend, işinizin getirdiği yüke fiziksel ve zihinsel bir mola vermenizi sağlar.

“Rahatlama sanatı, çalışma sanatının bir parçasıdır.”

– John Steinbeck

iş sırasında çok yorulmuş adam

Uzaktan çalışmanın özellikleri

Uzaktan çalışma, artık işe gidip gelmek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Ancak, bu yolculuk muhtemelen trafik sıkışıklığı ve kalabalığın hakim olduğu bir yolculuk olsa da, aynı zamanda kendinize ayırdığınız bir zaman haline de gelmiştir.

Uzaktan çalışma kavramı, bu yolculuğu ortadan kaldırdı. Bunun yerine, muhtemelen daha esnek çalışma saatleriniz var. Aslında, işe daha erken başlayabilir ve çok daha geç bitiriyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda, bir işi bitirmek için gecenin bir yarısı kalktığınız bile olur.

İş yolculuğunuz gününüze biraz ivme katar. Farklı bölgelerden geçersiniz, farklı insanlar görürsünüz ve dolaşırsınız. Uzaktan çalışma sizi çok daha hareketsiz hale getirir.

Feierabend nedir?

Feierabend, iş gününüzün bittiği ve dinlenebileceğiniz an olarak tanımlanır. Almanca bir kelimedir ve aslında ajandanızda yapmanız gereken tüm görevleri yerine getirdiğinizde hissettiğiniz duygu anlamına gelir. Aslında, bu zamanda özel bir tatmin duygusu var çünkü yapman gerekeni yaptın ve şimdi kendi zamanın sorumlusu sensin.

Feierabend, aslında, aşağı yukarı işe gidiş geliş yolculuğunuza eşdeğerdir. Aslında Almanlar bu taktiği, evden çalışma durumunda yolculuk yapılmadığı için tasarladılar. Bu yöntem, sadece çalışmayı bitirdikten sonra yürüyüş yapmaktan ibarettir.

Buradaki fikir, çalışma ve çalışma dışı saatleriniz arasındaki geçişi belirlemektir. Bu nedenle, işi 18:00’de bitirirseniz, ardından yürüyüşe çıkın. Dinlenme zamanınız başladı. Bu yürüyüş sayesinde, çalışma ve dinlenme zamanları arasında keskin bir sınır yaratmış olacaksınız.

iş çıkışı yürüyen insanlar

Feierabend’in avantajları

Evden çalışmaya başladığınızda, belirgin çalışma saatlerine sadık kalsanız bile, işiniz için her zaman daha fazla zaman harcama eğiliminde olursunuz. Örneğin, bir görevi ara vermeden tamamlama olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, fiziksel olarak çalışmayı bırakabilirken zihinsel olarak kendinizi görevden uzaklaştıramazsınız. Ortamınızı değiştirememek de bu konuda size yardımcı olmaz.

İş yerinde çalışmanın bir sınırı, başlangıç ve bitiş zamanı vardır. Evden çalışma durumunda bu sınır oldukça bulanık hale gelir. Sonuç olarak, eskisinden daha fazla çalışmaya başlamanız oldukça kolaydır ve çalışma hayatınız ile özel hayatınız içiçe geçer. Bu sağlıklı değildir ve her zaman belirgin sınırların çizilmesi gerekir.

Bu nedenle feierabend, bir önceyi ve sonrayı belirlediği için bu kadar olumludur. Çünkü her gün aynı saatte yürüyüşe çıktığınızda, bu iş zamanınızın bittiği ve dinlenme zamanınızın başladığı anlamına gelir. Bu, yalnızca zihinsel sağlığınızı korumak için değil, aynı zamanda üretkenliğinizi artırmak için de önemlidir.

Feierabend‘in tam bir çevirisi yok gibi görünüyor. Bazıları bunun “happy hour (indirimli içki saati)” olduğunu söylüyor. Diğerleri bunun “merkezinizle yeniden bağlantı kurma” kavramına daha yakın olduğunu söylüyor. Kesin anlamı ne olursa olsun, gerçek şu ki, gününüzün iş görevlerinizin bittiği anına tekabül ediyor. Bu nedenle her ne pahasına olursa olsun korunmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Opaschowski, H. W. (2013). Feierabend?: von der Zukunft ohne Arbeit zur Arbeit mit Zukunft. Springer-Verlag.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.