Faith Ringgold: Kaderini Kucaklayan Bir Kadın

Kasım 8, 2019
Faith Ringgold yeteneklerini deneyimlerini yaymak ve Amerikan toplumunda ırkçılığı ortaya çıkarmak için kullandı. Faith'in, ırksal ayrımcılığın kurbanı olma deneyiminden nasıl güzel sanatlar yarattığını keşfedin.

Faith Ringgold, kendine özgü sanat formları sunmasıyla tanınan Amerikalı bir sanatçı. Tüm eserleri arasında hikayeler anlatan yorganları gerçekten göze çarpıyor.

Ringgold’un sanatı ve aktivizmi el ele gider. Sanatı doğrudan önyargıya saldırdı ve genellikle ırkçı hakaretlerin şok değerini kullanarak siyasi bir bildiri işlevi gördü.

Çalışmaları etnik gerilimi ve 1960’ların politik ve ırksal huzursuzluğunu vurgular ve beyaz kültürün Afrika kökenli Amerikalıları nasıl algıladığına dair çok önemli bir fikir verir.

Yorgan yapımı, İç Savaş döneminde güney köle kültürüne dayanmaktadır. Bu şekilde, sanatçı geleneksel yorgan yapma işini üstlendi ve yaşamından ve diğer birçok Afrika kökenli Amerikalı’nın hikayelerini anlatma rolünü yeniden yorumladı.

Faith Ringgold’un çocukluğu ve gençliği

Faith Ringgold, 8 Ekim 1930’da New York’ta Faith Willie Jones olarak doğdu. Babası Louis Jones bir kamyon şoförü iken annesi Willi Posey Jones moda tasarımcısı olarak çalıştı. Ailesi, üç çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kazanmayı başardı.

Faith Ringgold, sağlık sorunları nedeniyle ilkokula düzenli olarak gidemedi. Astım hastası olduğundan, çocukluğunun çoğunu hastanelerde ya da evde geçirdi. Yaşamının bu döneminde, çizim sevgisi geliştirdi ve ardından New York City College’da sanat eğitimi aldı.

afrika sanatı faith ringgold

1950’de caz piyanisti Robert Earl Wallace ile evlendi, ancak evlilik uzun sürmedi. 1956’da boşandılar. Bu evliliğinden iki kızı vardı, Barbara ve Michele. Faith, 19 Mayıs 1962’de Burdette Ringgold ile evlendi.

Mezun olduktan sonra, Faith New York City College’da resim öğretmeni olarak çalıştı. Buna ek olarak, 60’lı ve 70’li yıllarda Wagner College ve Bank Street Eğitim Fakültesinde çalıştı.

İlk sanat eseri

70’lerin başında, geleneksel resim sanatını terk etti. Bunun yerine, Ringgold, Tibet Tankasındakiler gibi yemyeşil kumaş kenarları ile tuval üzerine akrilik resimler yapmaya başladı.

Ayrıca annesi ile birlikte davlumbaz, boncuk ve rafya palmiyesinden yapılmış maskeler tasarladı. Bunlar Afrika kabile geleneğine dayanıyordu ve ilk sanat eserleriydi.

Ayrıca annesinin de yardımıyla Faith, Adam Clayton Powell, Wilt Chamberlain, basketbol oyuncuları ve Harlem’in diğer şahsiyetleri gibi ünlülerin gerçek boyutta portrelerinin yapımında rol aldı. Bu nedenle, bu eser Harlem Serisi olarak bilinir.

Aynı zamanda Faith, kolejde Afrika sanatını destekledi. Derslerinde Afrika takı tasarımı, giyim ve boncuk dersleri verdi.

Faith Ringgold sanatında siyaset

Faith Ringgold, kadınların sömürülmesi ile bağlantılı siyasi sorunlardan derinden etkilendi. Bu siyasi motivasyonlar da, Sivil Haklar Hareketi’nin yükselişinden etkilendi. Yapıtında, yaşadığı topluluğun çektiği acıyı tasvir edebildi.

“Feminist oldum çünkü kızlarıma, diğer kadınlara ve kendime iyi bir erkeğin arkasındaki bir yerden daha fazlasını isteme konusunda yardım etmek istedim.”

– Faith Ringgold

Bu şekilde, Ringgold, 1960’larda ürettiği tablolarla sosyal adaletsizliği ortaya çıkarmayı başardı. Bu dönemden itibaren tabloları arasında “American People” ve “The Flag is Bleeding” de yer alıyordu.

Eserleri esas olarak yazar James Baldwin ve Amiri Baraka’nın çalışmalarından ilham almıştır. Her iki yazar da Amerika Birleşik Devletlerinde ayrımcılık ve siyah insanların mücadelesi hakkında yazdı.

“Başka hiçbir yaratıcı alan görsel sanatlar kadar beyazlar ve erkeklerle kaplı değildir. Sanatçı olmaya karar verdikten sonra, inanmak zorunda olduğum ilk şey, siyahi bir kadının, sanat sahnesine nüfuz edebileceği ve siyahlığımdan, kadınlığımdan veya insanlığımdan ödün vermeden bunu yapabileceğim oldu.”

– Faith Ringgold

Yorganlar bir hikaye anlatıyor

Faith, güzel sanatlar alanını genişletti ve dikiş, dokuma ve kumaş kompozisyonunun sanat dünyasında bir yer bulmasına yardım etti. Bu sınırlamalara meydan okuyan ve dokuma sanatını kolejlere getiren ilk sanatçıydı.

Bu yorganların konsepti, Amerika’ya Afrikalı köleler tarafından getirilen dokuma sanatından kaynaklanmaktadır. Bu yorganlar, temel amaçları olan sıcaklık sağlamanın ötesine geçti ve hatıraları korumanın bir yolu haline geldi. Her nasılsa, bu kumaşlar mesaj panoları gibi çalıştı.

Faith’in eşsiz yaklaşımı, bu anlatı yorganlarını kullanan kadın el sanatlarını destekledi. Onlarda, bir hikaye anlatan açıklamalarla birlikte bir dizi figür görebilirsiniz.

Echoes of Harlem, 1980’den sonra yaptığı 30’dan fazla yorganın ilkidir. Her biri çocuk hikayelerinin yapısını benimsedi ve yorganın her parçası bir sayfaya karşılık geliyor.

En ünlü hikaye yorganlarından biri Tar Beach’tir. Üzerinde, ılık bir yaz gecesi, evlerinin çatılarında toplanmış bir ailenin temsilini görebilirsiniz.

Çocuklar oynarken ve uyurken yetişkinleri birbirlerini ziyaret ederken görebilirsiniz. Kızın, siyahi insanlara karşı kurulan tüm engellerin üzerinden özgürce uçabilmeyi hayal ettiğini görebiliriz. Bu sahne arka planda George Washington Köprüsü ile temsil edilmektedir.

Faith’in diğer en iyi bilinen yorganlarından bazıları: Who’s Afraid of Aunt Jemima?‘dır.(Jemima Teyzeden Kim Korkuyor?)  ve Street Story’dir (Sokak Hikayesi). Who’s Afraid of Aunt Jemima? Başarılı bir iş kadını olan Afrikalı bir kadının yaşamını açıklar.

New York’ta yaşamasına rağmen, Faith’in çalışması çağdaş Amerikan sanatından her zaman uzak kaldı. Bunun temel nedeni, onun tek konusunun siyahi kültür ve ırk ayrımcılığı olmasıydı, bu yüzden daha muhafazakar ve seçkin çevrelerin ilgisini çekmemesi şaşırtıcı değildi.

faith ringgold ve yorganları

Sosyal sorumluluk ve tanınma

Faith, sosyal aktivizmi ile de bilinir. New York’taki Whitney Amerikan Sanatı Müzesinde, Afrikalı sanatçıların hakları için tüm kalbiyle savaştı.

Mücadelesi, sanatçı Poppy Johnson ve sanat eleştirmeni Lucy Lippard tarafından kurulan Kadın Sanat Komitesinin çalışmalarında açıkça gösterildi. Bir sosyal aktivist olarak, Where We At gibi Afrika kökenli Amerikalı sanatçıları destekleyen organizasyonlar kurmak ve geliştirmek için sanatı kullandı.

Vakıf Anyone Can Fly, sanat kataloğunu Afrika türünden sanatçıları içerecek şekilde genişletmeye kendini adamıştır. Ayrıca, vakıf, Afrika kökenli Amerikalı sanat öğretmenlerini çocuklara ve yetişkinlere tanıtmaya adamıştır.

Güncel eserleri önyargıyı farklı bir şekilde ele alıyor; artık önyargılara saldırmak için yüz ifadeleri kullanmıyor, bunun yerine genç Afrika kökenli Amerikalılara olumlu modeller sunarak önyargıları alt etmeyi tercih ediyor.

“Oturup birisinin size kim olduğunuzu söylemesini bekleyemezsiniz. Yazmanız ve boyamanız ve yapmanız gerekiyor.”

– Faith Ringgold

Faith Ringgold, 1967 ve 1970’lerde New York’taki The Spectrum Gallery’de kişisel olarak sergi açan ilk siyahi kadın oldu. Bir sanatçı, öğretmen ve aktivist olarak kazandığı başarılar ona saygınlık kazandırdı. Onursal Güzel Sanatlar Doktorası da dahil olmak üzere, adına neredeyse 75 ödül kazandı.

  • Farrington, L. E. (1999). Art on Fire: The Politics of Race and Sex in the Paintings of Faith Ringgold. Millennium Fine Arts Pub.
  • Tesfagiorgis, F. H. (1987). Afrofemcentrism in the Art of Elizabeth Catlett and Faith Ringgold. Sage, 4(1), 25.
  • Graulich, M., & Witzling, M. (1994). The freedom to say what she pleases: a conversation with Faith Ringgold. NWSA journal, 6(1), 1-27.
  • Millman, J. (2005). Faith Ringgold’s Quilts and Picturebooks: Comparisons and Contributions. Children’s Literature in Education, 36(4), 381-393.