Logo image
Logo image

Ergenlikte Aknenin Psikolojik Etkisi

3 dakika
Ergenlik döneminde sivilcelerden muzdarip olmak benlik saygısının oluşumunu etkiler ve büyük duygusal rahatsızlığa neden olur. Ana sonuçlar hakkında konuşuyoruz.
Ergenlikte Aknenin Psikolojik Etkisi
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Halihazırda bir yetişkinseniz, muhtemelen bazı komplekslerinizin ergenlik döneminde ulaştığı büyüklüğü hatırlayacaksınız. Her küçük kusur, kendinizin normdan hafifçe sapan her yönü, muhtemelen sizde büyük bir ıstırap ve güçlü bir aşağılık duygusu yaratıyordu. Sivilce ve siyah noktaların görünümü ile olan budur. Aslında, birçok kişi tarafından paylaşılan bir durum olmasına rağmen, sivilcenin psikolojik etkisi düşündüğünüzün çok ötesine geçer.

Akne, ergenlik ile oldukça ilişkili bir durumdur. Genellikle ergenliğin başlamasıyla ortaya çıkar ve hormonal değişikliklerden kaynaklanır. 12 ila 18 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık yüzde 80’inin akneden muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle kadınlarda sıklıkla yetişkinliğe kadar sürer.

Daha önce de belirttiğimiz gibi sivilcelerin bu kadar yaygın olması etkisini azaltmıyor. Gerçekten de tehlikeli bir hastalık olmamasına rağmen, yüksek derecede sosyal ve duygusal işlev bozukluğuna neden olabilir. Aşağıda, bu etkinin nedenlerine bir göz atacağız.

Aknenin benlik imajı üzerindeki psikolojik etkisi

Ergenlik, bir kimlik arayışı, dönüşümü ve yaratılması aşamasıdır. Bu süreçte kişisel imaj, gençlerin kendilerini dünyaya göstermek için kullandıkları bir araç olduğu için büyük önem kazanıyor.

Tutumlarını, zevklerini ve tercihlerini yansıtmaları ve gruplarıyla uyum sağlamaları görünüşleri aracılığıyladır. Bu nedenle, ergenlerin arkadaşlarına benzer şekilde giyinmeleri veya partnerlerini değiştirdiklerinde imajlarını değiştirmeleri yaygındır.

Bununla birlikte, sivilce, olumsuz bir benlik imajı yaratılmasına büyük ölçüde katkıda bulunur. Reddetme ve iğrenme yaratır ve genç kendini değersiz hisseder. Sosyal medyada gördükleri rötuşlanmış, filtrelenmiş ve gerçek dışı görüntülerle kendilerini kıyasladıklarında bu duygu daha da artıyor.

Sonuç olarak, ergen artık kendilerini dünyaya yansıtmak için imajlarına güvenemez. Aksine onları utandıran ve sürekli tedirgin eden bir unsur haline gelir.

Some figure
Akneli gençlerin kendileri hakkında olumsuz bir imajı vardır.

Kişilerarası reddedilme üzerindeki etkisi

Ergenlik döneminde benlik imajı anahtar olsa da, akran grubu da bir o kadar, hatta daha fazla önemlidir. Gerçekten de, akranlar onların hem referansları hem de sığınakları haline gelir. Bu nedenle, akranlarıyla sosyalleşme bu aşamada çok önemlidir. Aslında, duygusal olarak başarılı bir şekilde gelişebilmeleri için kabul edilmiş hissetmeleri gerekir.

Akne reddedilme, alay edilme veya eleştiri nedeni olabilir. Bu, ergenleri bu kadar etkileyen ilk romantik ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmayı zorlaştırıyor. Gerçekten de, akne hastası bir kişi kendini aşağılanmış ve dışlanmış hissedebilir ve aynı nedenle reddedilebilir.

Ergenlik döneminde birçok kompleks olmasına rağmen sivilceler genellikle yüzde ortaya çıkar ve oldukça dikkat çekicidir. Bu, saklanmasını zorlaştırır ve her zaman mevcut olması, sosyalleşme süreçlerini sürekli olarak etkiler.

Ergenlikte sivilce çıkarmanın duygusal sonuçları

Önceki iki neden, ergenlik döneminde aknenin neden olduğu psikolojik hasarın ana kaynağıdır. Ancak, bu sonuçlar kendilerini çeşitli şekillerde gösterebilir:

  • Ergen genellikle düşük benlik saygısından muzdariptir ve olumsuz bir benlik kavramına sahiptir. İmajları onları memnun etmez, ilişkileri başarılı değildir ve kısacası kendilerini değersiz veya yetersiz hissederler. Bu durumun ciddiyeti öyledir ki, akne sorunu tedavi edildikten veya çözüldüğünde bile duygusal yansımalar devam edebilir. Çünkü ergenlik benlik saygısının oluşumunda kritik bir dönemdir.
  • Sivilcelerin yarattığı utanç, gençlerin kendilerini izole etmelerine ve sosyalleşme ve boş zaman aktivitelerini kısıtlamalarına neden olabilir. Böylece, bu uyarıcı fırsatlardan vazgeçerek, kayıtsız ve olumsuz duygusal durumlar geliştirebilir ve hatta depresyona girebilirler.
  • Anksiyete bozuklukları da bu durumlarda oldukça yaygındır. Anksiyete, gençlerin sivilcelerini umutsuzca temizlemeye çalışmasına, cilt lezyonlarına ve ardından izlere neden olabilir. Özellikle küçüklerse, okul performanslarını ve hayatlarının diğer alanlarını etkileyecek ölçüde rahatsızlık yaşayabilirler. Sosyal fobi genellikle en yaygın sonuçlardan biridir.
Some figure
Utanç ve düşük benlik saygısı sivilceli gençlerde yaygındır.

Aknenin psikolojik etkisini azaltmak

Bu cilt durumu sadece fiziksel seviyeyi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda duygusal esenlik, sosyal ilişkiler, akademik performans ve boş zaman üzerinde de derin bir etkiye sahiptir. Nitekim, etkisi genç bir insanın hayatının neredeyse tüm alanlarına yayılabilir.

Bu nedenle ergenin rahatsızlığını küçümsememek ve yardım aramak önemlidir. Gerçekten de, bir profesyonele danışmak ve akne için doğru tedaviyi bulmak gerçek bir cankurtaran olabilir. Bununla birlikte, psikolojik ve duygusal düzleme katılmak da önemlidir. Örneğin, gencin güvensizliklerini ve acılarını ifade edebilmesi ve bu konuda destek ve anlayış bulması gerekir.

Bu nedenle, evde fiziksel görünümlerinden daha fazlasına dayalı olarak sağlam bir benlik saygısı oluşturmalarına yardımcı olunması önemlidir. İçsel bir değer duygusunun korunmasına izin veren ve koruyucu bir faktör olarak hareket eden karaktere sahip biri.

Sosyal medyanın yüzeysel dünyasında ve ergenliğin karmaşık (ve bazen acımasız) aşamasında, değerler ve duygu yönetimi konusunda eğitim vermek için ebeveynlerin rolü çok önemlidir. Bununla birlikte, aknenin psikolojik etkisi gerçekten yüksekse, gencin bununla başa çıkmasına yardımcı olmak için bir psikoterapi süreci başlatmak en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dréno, B. (2010, December). Recent data on epidemiology of acne. In Annales de Dermatologie et de Venereologie (Vol. 137, No. 12, pp. 3-5). Elsevier Masson.
  • Kellett, S. C., & Gawkrodger, D. J. (1999). The psychological and emotional impact of acne and the effect of treatment with isotretinoin. The British journal of dermatology140(2), 273-282.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.