Tutulmayan Sözler

Tutulmayan Sözler

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2017

Bazı insanların ne kadar kolay ve doğal bir şekilde söz verdiğine çok şaşırıyorum. Sanki hayat dilediğiniz her şeyi söz verebileceğiniz bir oyunmuş gibi. Oysa gelecekte böyle bir konumda olup olmayacağınızı bilmiyorsunuz bile. Elbette, hiç kimse hiçbir şeyi yapmak zorunda değildir. Bazılar için önemsiz, başkaları için ise mühim olan sorulara gelince verilen sözler, geçersiz oluyor diye düşünüyorum.

Hepimiz, büyükanne ve büyükbabalarımızın eski zamanlardan söz ettiğini duymuşuzdur. O zamanlar bir sözü tutmak, ölüm kalım meselesiydi. Sözü verilen şey ister küçük isterse çok önemli bir şey olsun, bir şeyi yapacağınızı ya da vereceğinizi söylemek, bu sözden sorumlu olmanız için yeterli olmalıdır.

Birine verdiğimiz sözü tutmadığımızda, o kişiye yaşattığımız hayal kırıklığını düşünmeliyiz. Kendimiz düş kırıklığına uğradığımızda ne kadar üzgün ya da öfkeli hissettiğimizden bahsetmiyorum bile. Vaatlerimizi tutmak zorundayız çünkü söz veriyoruz. Sözümüz, değeri olan tek kişisel varlığımızdır. Maddi şeyler koşullara bağlıdır ve günün birinde elimizden yitip gidebilirler. Diğer yandan, sözümüz ve eylemlerimiz uzun vadede bizi insanlar olarak tanımlayan şeylerdir.

Söz kimsenin bizden alamayacağı tek şeydir ama tutamayacağımız bildiğimiz sözler verdiğimizde, bir durumdan kurtulmak için söz verdiğimizde, birini kandırdığımızda ya da bir şey elde etmek için vaatte bulunduğumuzda bu değerli varlığı yavaş yavaş kaybederiz. Başkalarının bize karşı duyacağını umduğumuz o güven, aynı kişilerle paylaştığımız tecrübelere dayanmaktadır. Verdiğimiz söze yeterince bağlı kalırsak, bizi tanıyan herkes sözümüzü gerçek bir garanti olarak algılayacaktır. Bu yüzden, boş yere söz vermeyen ve verdiği sözü tutan kişiler olmaktan gurur duymalıyız.

Konu verilen sözler olduğunda, çok ama sahte sözler yerine  az ama öz sözler vermek daha doğrudur. Verdiğimiz bir sözü tutamıyor ya da tutmak istemiyorsak, en doğru şey baştan bu sorumluluğu almamaktır. Bir daha ki sefer söz vermeye heveslendiğinizde iyi düşünün… Ne olursa olsun verdiğiniz o sözü tutmayı istiyor musunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.