Logo image
Logo image

Endorfini Artırmak ve Daha İyi Hissetmek İçin Altı Yol

3 dakika
Endorfininizi nasıl artıracağınızı merak ediyor musunuz? Bunu yapmanın altı yolunu bulmak için bugünkü yazımızı okumaya devam edin! Size büyük bir zevk ve tatmin duygusu sağlayacaklar. İsterseniz not almaya başlayın!
Endorfini Artırmak ve Daha İyi Hissetmek İçin Altı Yol
Son Güncelleme: 06 Şubat, 2021

Belli zamanlarda beyinde salgılanan maddelerden biri olan endorfinlerinizi rahatlıkla artırabilir ve kendinizi iyi hissetme durumu ile birlikte, sevinç, coşku ve tatmin duygusu yaratabilirsiniz. Ayrıca, endorfini artırmak gibi durumların yaratacakların etkilerin opiatlara benzer olduğu iddiaları da halihazırda mevcut. Dolayısıyla, bu maddeler, aynı zamanda ve temelde, doğal ağrı kesicilerdir.

Daha teknik bir düzeyde açıklamak gerekirse, endorfinler, nörotransmiterler olarak işlev gören endojen opioid peptitlerdir. Yani nöronlar arasında iletişime izin verirler. Bu maddeler, heyecan veya zevk anlarında hipofiz bezinde ve hipotalamusta üretilirler.

Peki sizce endorfin seviyesi nasıl artırılır? Günlük ve rutin eylemlerinizle bunu yapabilir misiniz? Evet yapabilirsiniz! Endorfin üretimini doğal olarak artırmanın altı yolunu keşfetmek için bugünkü makalemizi okumaya devam edin.

Bir kişi için kendi kendine endorfini artırmak mümkün mü?

Göreceğiniz gibi, çeşitli eylemlerle, doğal olarak endorfin seviyenizi artırabilirsiniz.

Some figure

Fiziksel aktivite

Bu, endorfininizi artırmanın en iyi yollarından biridir. Bu şekilde, beyniniz, koştuğunuzda, dans ettiğinizde, paten yaptığınızda, yüzdüğünüzde, bisiklete bindiğinizde ve hatta yürüyüşe çıktığınızda endorfin üretiyor olacaktır. Gördüğünüz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok aktivite var. Önemli olan, vücudunuzun bu maddeleri salgılamaya başlamak için hareket etmeye ihtiyaç duyması.

Endorfini artırmak için çikolata yiyin

Çikolata gibi belirli yiyecekleri yiyerek de endorfin seviyenizi artırabilirsiniz. Aslında, gerçek kakao yalnızca endorfin salınımını teşvik etmekle kalmaz. Aynı zamanda, bazı akademik çalışmalar da, kakaonun önemli antidepresan özelliklere sahip olduğunu öne sürüyor.

University College London tarafından yürütülen bir araştırma, çikolata yiyenlerin daha az depresif semptomlara sahip olduğunu gösteriyor.

Müzik dinlemek

Bu, endorfinlerinizi artırmanın başka bir yoludur. Bazı türleri olumlu duygusal durumları teşvik ettiği ve harekete geçirdiği için, müzik rahatlamak adına kullanılabilecek harika bir araç. Bu nedenle de, gevşeme ve mutluluk seviyeniz de, eşlik ettiğiniz veya çaldığınız parçaya bağlı olacaktır. Müziğin insan duyguları üzerinde yadsınamaz bir gücü vardır ve endorfin salınımını artırabilir.

Dahası, müziğin etkileri, onu aktif olarak dinlediğinizde daha da güçlüdür. Başka bir deyişle, dikkatlice dinlerseniz, şarkı sözlerini ve melodiyi anlarsanız daha çok keyif alırsınız. Aslında, müzik terapisi bir kişinin sağlığını ve refah seviyesini iyileştirebilir.

Gülümsemek

Gülmek ve gülümsemek de endorfin seviyenizi artırabilir. Çünkü olumlu duygular bu tür maddelerle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Ek olarak, kahkaha, belirli hastalıkların iyileşmesi veya düzelmesi ile de ilişkilendirilmiştir.

Benzer şekilde, kahkaha terapisi, insanların ruh hallerini iyileştirerek olumlu zihinsel durumlar oluşturmaya odaklanır. Bu nedenle, mutluluk bulaşıcı olduğundan kendinizi neşeli ve pozitif insanlarla kuşatın.

Mutlu anlarınızı hatırlayın

Sizi mutlu ve tatmin eden belirli zamanları veya anıları hatırlamak da endorfinlerinizi artırabilir. Bunun nedeni hafızanın duygular üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olmasıdır. Dahası, duygusal olarak yüklü anılar “nötr” olanlardan daha iyi korunur. Bu nedenle, (bir noktada endorfin üreten) mutlu bir anı yeniden yaşamak, onu yeniden deneyimlemek gibidir.

Endorfinler, duygularla yakından ilgilidir.

Duygulardan bahsetmişken, Hamann (2001) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, duygular dikkatinizi çekmek için güçlü bir filtredir. Bunun nedeni, hayatta kalmayı tehlikeye atan veya kolaylaştıran uyarıcıları veya olayları vurgulamalarıdır. Dahası, Zajonc’a (1980) göre, duygusal tepkiler, evrimsel anlamda ve temel olarak, bilişsel tepkilerden daha esaslı bir yere sahip.

Some figure

Cinsel aktiviteler yapmak

Gerçekten de, vücut, endorfinleri cinsel ilişkiye girerek de salgılayabiliyor. Cinsel ilişki, özellikle orgazm sırasında genellikle heyecan verici ve zevkli olduğu için mantıklıdır. NHS’ye (Amerikan Ulusal Sağlık Servisi) göre, cinsel ilişkiye girmek çok sayıda endorfin salgılamanıza izin verir çünkü tüm kas gruplarınızı kullanırsınız, kalbinizi ve ciğerlerinizi çalıştırırsınız ve saatte yaklaşık 300 kalori yakarsınız. Bu yüzden, buna seksersiz bile diyorlar.

Endorfini artırmak için aşık olun

Endorfinlerinizi artırmak ister misiniz? O zaman aşık olun! Aşık olmak size çok fazla endorfin salgılatır. Aslında, harika bir kokteyl hazırlanmaya başlar ve bu durum aşkı yaşama aşamasında her şeyin mümkün olduğuna inanmanızı sağlar.

İlginç bir gerçek olarak, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından 2020 yılında Psychological Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu seçimin gelecekteki tercihleri etkilediğini ve şekillendirdiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre insanlar seçtikleri şeye aşık oluyor. Bu sadece romantik aşkla ilgili değil, genel olarak bir şeye tutku duymakla da ilgili.

Gördüğünüz gibi, endorfinleri artırmanın birçok farklı yolu var. Vücutta salınmaları zevk, keyif ve heyecan dolu anlarla ilişkili oluyor. Ek olarak, endorfinler oldukça yüksek düzeyde bağımlılık da yapıyor. Bunun nedeni, bir dizi yapı ve mekanizmanın beyin seviyesinde harekete geçmesi ve daha fazlasını istemenizi sağlamasıdır. Bağımlılık yaşamak için ne güzel bir yol!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • R.B. Zajonc. (1980). Feeling and thinking: preferences need no inferences. Am Psychol, 35: 151-175.
  • S. Hamann. (2001). Cognitive and neural mechanisms of emotional memory. Trends Cogn Sci, 5: 394-400.
  • Silver, A. M. et al. (2020). When Not Choosing Leads to Not Liking: Choice-Induced Preference in Infancy. Psychological Science.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.