Endişeli Zihninizi Rahatlatmak İçin Öz Bakım Pratikleri

Ocak 8, 2020
Endişeli olduğunuzda şimdiniz anlamsız görünür, gelecek ise sizi korkutur. Anksiyetenizi azaltmanın bir yolu öz bakım uygulamaktır. Bununla ilgili her şeyi bu yazımızda okuyun!

Endişeli bir zihin kaotik ve düzensiz bir zihindir. Potansiyelinizi engeller ve sizi zayıflık ve sefalet ile dolu bir yere götürür. Eğer zihninizin kontrolünü elinize almak istiyorsanız kişiliğinize en uygun olan stratejiyi bulmalısınız. Ancak, her zaman çalışan bir strateji de vardır: öz bakım. Kendinizi dinleyin ve kendinize ihtiyacınız olan şeyleri sağladığınızdan emin olun.

Sürekli kaygılı ve endişeli hissetmek sizi tüketir. İronik olan şudur ki ne kadar yorulduysanız ve beyniniz ne kadar enerji kullandıysa dinlenmek o kadar zor hale gelecektir. Bu, yorgunluğun her zaman uykuya yol açmamasından dolayıdır. Sakin hissettiğinizde, beyniniz sessiz olduğunda uyuyabilirsiniz.

Anksiyete ile yaşamak kolay değildir. Bununla birlikte, birçok insan anksiyeteden muzdariptir. Hatta, veriler bunun tedavi edilebilir bir durum olduğunu söylemesine rağmen anksiyetesi olan insanların sadece %35’i yardım almaktadır.

Bazı insanlar kronik olarak anksiyete yaşarlarHayat kaliteleri korkunçtur, potansiyellerini doldurmazlar ve gelecekle ilgili endişelidirler. Kronik anksiyete fiziksel sağlıklarını bile riske atar. Endişeli bir zihinle yaşamanın ciddi sonuçları göz önüne alındığında hadi öz bakım bu ciddi olma riski olan probleme nasıl müdahale edebilir, buna bakalım.

“Anın içinde olduğunuzda zihninizin düğümlerle boğulmadan olduğu gibi olmasına izin verebilirsiniz.”

– Eckhart Tolle

PArçalara ayrılmakta olan bir zihnin temsili resmi.

Öz Bakım Rahatına Düşkün Olmak Demek Değildir

Öz bakım içinde yaşadığımız talepkar ve belirsiz dünyada elzem olan bir şeydir.Bu konsept ilk defa 80’lerde sağlık profesyonelleri stres ve anksiyetenin etkilerini azaltmak için sağlıklı alışkanlıklara sahip olmanın öneminden bahsetmeye başladığında ortaya çıkmıştır.

Pazarlama dünyasının bu terimi benimsemesi çok uzun sürmemiştir, bu da bu konseptin aslında ne anlama geldiği konusunda bazı kafa karışıklıklarına yol açmıştır. Güzellik endüstrisi piyasaya “öz bakım” etiketli bir sürü ürün sürdüğü için insanlar bu fikri sizi iyi hissettirmesi gereken banyo tuzları, losyonlar, şampuanlar ve hatta yiyecekler ile bağdaştırmaya başlamıştır. Bundan dolayı, psikoloji alanının iyi öz bakımın temellerini açığa kavuşturması önemli hale gelmiştir.

Öz Bakım Nedir?

  • Öz bakım kendinizi şımartmak veya pohpohlamaktan çok daha fazlasıdır. Öz bakım uygulamak demek anksiyete, korku ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olan spesifik şeyleri yapmak demektir.
  • Öz bakım barıştır. Pillerinizi şarj edip enerji dolu kalmanıza izin veren bir iç denge yakalamaktır.
  • Öz bakım günlük bir pratiktir. Eğer endişeli zihninizi rahatlatmayı gerçekten istiyorsanız günlük bir öz bakım planınız olması gerekir.  Bu plan her ne kadar ayrıntılı olmak zorunda olmasa da belli bir miktar özveri gerektirir. Birkaç gün öz bakımınıza dikkat ettikten sonra bunu unutmak size bir fayda sağlamayacaktır. Esenlik bağlılık gerektirir.

Kanada, Kingston’daki Queen’s Üniversitesinde yapılan bir çalışma öz bakımın bir bireyin bir gün içerisine yaptığı bir aktiviteler seti olduğunu açıklamıştır. Öz bakım uygulamak hayatınızda pozitif değişikliklere yol açar ve hatta önemli sayıda hastalığın riskini de azaltmaya yardımcı olur.

Yoga yapan bir kadının silueti.

Endişeli Zihninizi Sakinleştirmek İçin Beş Öz Bakım Stratejisi

Pesimizm, aşırı endişe, kontrolden çıkmış gibi hissetmek, psikolojik bitkinlik… Endişeli bir zihnin anatomisi her birey için özgündür, ancak bu şeyler çoğu endişeli insanın başa çıktığı şeylerden bazılarıdır.

Yardım almak için farmakolojik çözümlere başvurmadan veya “ben böyleyim, yapabileceğim hiçbir şey yok”, demeden önce bu stratejilerin bazılarını denemelisiniz.

Endişeli Zihninizi Sakinleştirmek İçin Güvenli Bir Alan

Güvenli bir alan sizi sakin hissettiren bir köşe, bir bank, bir koltuk veya bir pencere önü olabilir. Burası, günde en az 15-20 dakikanızı geçirebileceğiniz bir konfor alanıdırBu süre zarfında nasıl olduğunuzu kontrol etmek için kendinizle iletişime geçersiniz.

Bu güvenli alan tek başına olduğunuz bir anın keyfini çıkarmanıza izin verir. Yalnız olduğunuzda pozitif bir iç diyalog yaratmaya odaklanabilirsiniz. Kendinize karşı nazik olmayı deneyebilirsiniz. Endişelerinizi ele alın ve kendinizi her şeyin iyi olacağına ikna edin. Bu anksiyetenizi hafifletmek ve korkularınızı rasyonelleştirmek için kullanabileceğiniz bir andır.

Mutlu Anlar Planlayın

Mutluluk esenlik ve memnuniyettir. Kendinizden tam da olduğunuz gibi memnun olmanız anlamına gelir, ne daha azı, ne de daha fazlasıdır. Öz bakım uygulamak her gün sizi bu şekilde hissettiren bir aktivite planlamak anlamına gelir. Her gün dinlenmek, eğlenmek ve beyninizi pozitif bir şekilde motive etmek için bir ya da iki saate ihtiyaç duyarsınız.

Tekrar söyleyeceğiz, bunun ayrıntılı bir şey olması gerekmez. Tutkularınız ve kişiliğinize uyan herhangi bir şey işinizi görecektir. Yürüyüşe çıkabilir, bir kursa gidebilir, müzik dinleyebilir veya arkadaşlarınızla dışarıya çıkabilirsiniz. İhtimaller sonsuz!

Gevşemenize Yardımcı Olacak Bir Şey

Stres atmak ve birikmiş tüm enerji ve gerginliğinizi salmak için bir yola ihtiyacınız var. Yoga, meditasyon, spor, sanat… Bunların herhangi biri dinlenmenin ve zihninizi ve vücudunuzu restore etmenin harika yollarıdır.

Dışarıda esneme hareketleri yapan bir kadın.

Sağlığınıza Yatırım Yapın

Öz bakım fiziksel sağlığınıza dikkat etmeyi de içerir. Bunun büyük bir bağlılık gerektirdiğini unutmayın. Beslenme düzeniniz ve günlük alışkanlıklarınız kadar temel şeyler de esenliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bir plan yapmalı ve bu plana sadık kalmalısınız. Kendinizi şımartmak arada bir yapıldığında uygundur ve onlar da öz bakımın bir parçasıdır. Ancak günlük bir bazda sağlıklı yemekler yemek ve egzersiz yapmak gibi alışkanlıklar edinmek harika hissetmenizi sağlayacaktır.

Sağlığınıza dikkat etmek önleme eforlarına odaklanmak anlamına gelir. Hastalık riskini azaltmanın en iyi yollarından biri vücudunuza ve zihninize dikkat etmek ve onları dinlemektir. Acıyı görmezden gelmeyin, doktora gitmek için beklemeyin. Eğer bu şeyleri görmezden gelirseniz çok daha kötü hale gelebilirler. Son olarak, endişeli bir zihinle yaşamanın gerçekten yaşamak olmadığını, sadece hayatta kalmak olduğunu hatırlayın. Öz bakım uygulamak kendinizi sınırladığınız noktalardaki sınırları kırmanıza ve en iyi şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir.

  • Godfrey CM 1 , Harrison MB , Lysaght R , Lamb M , Graham ID , Oakley P  (2011) The experience of self-care: a systematic review., 76 (2), 1–16.  DOI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27819888