Logo image
Logo image

En Sevdiğim İnsanlar Neden Beni Üzüyor?

4 dakika
Muhtemelen kendinize neden en sevdiğiniz ve takdir ettiğiniz kişilerin size zarar verdiğini veya üzdüğünü soruyorsunuz değil mi? Peki bunun için herhangi bir açıklamanız var mı? Cevabı keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin!
En Sevdiğim İnsanlar Neden Beni Üzüyor?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen içinize beklenmedik bir ürperti gelir, bu ürperti size hem acı verir hem de sizi çok derinden etkiler. Sizi hiç düşünmeyen, ihmal eden, ani bir biçimde ve beklenmeyen çıkışlarla acı veren sözler söyleyen ya da beklenmedik bir anda size acı verici bir şey yapan birisi, doğal olarak, sizin için oldukça can sıkıcıdır. Kendinize sorar durursunuz “en sevdiğim insanlar beni neden incitiyor?” diye. Bu soru, doğal göründüğü kadar şaşırtıcı da bir soru. Birçok insanın, yaşamları boyunca kendi kendilerine sürekli olarak sorduğu sorudur bu.

İngiliz şair George Granville, hiçbir acının sevginin neden olduğu acıdan daha yıkıcı olmadığını söylemiştir. Birçok yönden, bu konudaki bir tespit daha doğru olamazdı diyebiliriz. Aslında, insanlar bu bağlantılara çok fazla duygusal yatırım yapıyorlar ve çok fazla enerji harcıyorlar. İnsanların bu şekildeki bir bağ ve desteğe günlük hayatta ihtiyacı olduğu doğru, çünkü bu tarz bir yakınlık kökleri filizlendiriyor ve sahip olunan karşılıklı sevgi, arada bir bağlantı ve güven yaratıyor. İlişkilerinizde kendinizi güvende ve doğrulanmış hissetmek için bunlara ihtiyacınızın olduğu bir gerçek.

Sonuç olarak, duygu ve şefkat evreniniz bozulursa, bu durum, size, neredeyse fiziksel bir yara kadar ya da daha fazla acı verebilir. Belki de etrafınızdaki insanlardan çok fazla şey bekliyorsunuz. Çevrenidekilerin birçoğu, kendilerine durumunun aslında gerçekten de bu şekilde olup olmadığını soruyor. Yani bu konuda anlamanız gereken önemli bir nokta var.

Her sosyal ve duygusal bağlantı, acılı bir sonucun beklenmediği yazılı olmayan bir anlaşmanın ürünü aslında. Bu ilke ebeveynler ve çocuklar ile kardeşler arasındaki aile ilişkileri için geçerli. Eşinizden de size ihanet etmemesini veya acı çekmenize neden olacak herhangi bir şey yapmamasını beklersiniz. Aynı şey iyi arkadaş olarak gördüğümüz kişiler için de geçerli.

İsterseniz bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Some figure

En sevdiğim insanlar neden canımı yakıyor?

Malaga Üniversitesi’nde psikolog ve biyolog olarak görev yapan Manuel Hernández Pacheco, 2019 yılında ¿Por qué la gente a la que quiero me hace daño? (Türkçesi: Sevdiğim İnsanlar Neden Canımı Yakıyor?) ismini verdiği bir kitap yazdı. Bu konuyu, özellikle “ergen nüfusunda bağlanma” kavramına odaklanarak, nörolojik bir bakış açısıyla araştırdı.

Sosyal varlıklar olarak, insanlar her şeyden önce önemli bağlantılara ihtiyaç duyarlar. İyi hissetmek, stresli durumları en uygun şekilde yönetmek ve bir gruba ait gibi hissetmek için sağlıklı bağlara ihtiyaçları var. Bütün bunlar özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde gerekli oluyor.

Bu nedenle, bir çocuk reddedilmiş hissediyorsa ve kendisine en çok sevdikleri insanların neden onlara zarar verdiğini sorarsa, travmaya neden olabilecek kadar yoğun bir psikolojik acı deneyimleyecektir. Doktor Pacheco ayrıca, insanların acı verici ilişkiler kurduktan sonra, benlik saygısını artırmak üzere sürdürdükleri çabalarında bu yıkıcı döngüden kaçamamalarının nedenlerini araştırdı.

Bu soruların somut cevapları yok. Ancak, sevdikleriniz tarafından açılan yaralardan kaynaklı acıların etkilerinin ötesinde, “neden” sorusunun cevabı da bu durumun arkasında yatıyor.

“Sevgi ve savaşta herşey adildir” ve “en sevdiğim kişilerden bana zarar gelmez” diye düşünenler

Bazı insanlar, şefkat söz konusu olduğunda, hiçbir şeyin problem olmadığını ve yaşanabilecek hiçbir şeyin acı verici sonuçlarının olmayacağını düşünüyor. Bu insanlar, ne yaparlarsa yapsınlar daima affedileceklerinden eminler.

Bu tür bir kişiye örnek olarak sırlarınızı başkalarıyla paylaşan ve kızmayacağınızdan emin olan bir arkadaşınızı verebiliriz. Ayrıca, her ikiniz adına hiç size sormadan kararlar veren bir partner de diğer bir örnek olabilir.

Bunu yaparlar, çünkü neye karar verirlerse versinler, sonucunun iyi olacağını varsayıyorlar. Sevginin şartlı olduğunu, sevginin saygıyı ve günlük özen ve dikkati hak ettiğini unutuyorlar.

Some figure

En sevdiğim insanlar beni neden incitti?

Sevdiğiniz insanların sizi neden incittiğini merak ediyorsanız, size acı çektirdiklerini bilip bilmediklerini kendinize sormalısınız. Bu önemsiz ve göz ardı edilebilecek bir soru değil. Yakınınızdaki bazı insanlar farkında olmadan sizin için negatif anlam taşıyan şeyler yapabilir veya söyleyebilir. Şüphesiz ki, bu sizin için büyük bir problem olacaktır.

Buna oldukça güzel bir örnek, çocuğun başarısı ile ilgili olarak, her zaman diğerinin görmezden geldiğini düşünen ya da fark eden bir anne ya da baba olabilir. Bu örnekteki zarar veren veya inciten kişiler, sebep oldukları etkileri fark bile etmeden ve bilinçsizce bu işi yapabilirler.

Öte yandan, bu konuya ait belirleyici bir taraf daha var. Sınırlar koymazsanız veya insanlara nelere tahammül edemeyeceğinizi bildiremiyorsanız, hiç farkına bile varmadan size zarar verebilirler.

Başkalarından çok fazla şey beklemek de aslında size zarar verir

Yukarıda söylediğimiz gibi, her sosyal bağlantı, diğer kişiye zarar vermemeniz gerektiğini söyleyen üstü kapalı bir anlaşmadan oluşur ve aslında bunun tam tersi de geçerli. Bu, aynı zamanda, sağlıklı bir biçimde birlikte yaşama ve saygı dolu bir ortam için temel bir prensip.

Eğer her zaman kendinize sevdiğiniz insanların sizi nasıl incitebildiğini soruyorsanız ve her zaman için bu konuda biraz yaralı hissediyorsanız, belki de bu durumda problemli olan sizsiniz.

  • Örneğin, bağımlı ilişkiler sizi el ele hareket eden bir acı ve ihtiyaç döngüsünde yakalayabilir. İlişkinizin sizin acı çekmenize neden olduğunun farkında da olabilirsiniz. Ancak, diğer kişiye bağımlı ve yanlarında kalmanız gerektiğini hissediyor hale gelmiş durumdasınız.
  • İlişkilerde her zaman inciniyor durumuna düşmenizin bir başka nedeni de düşük benlik saygısı. Belki de kendi kendinize vermediğiniz  ve başkalarından almaya çalıştığınız dikkat, sevgi ve onaya çok ihtiyacınız var ve bunlar için tam anlamıyla açlık çekiyorsunuz. Bu dipsiz bir acı çukuru çünkü eğer tatmin olmazsanız, hiçbir şey asla sizin için yeterli olmayacaktır.

Kendinize sürekli sevdiğiniz insanların sizi neden incittiğini soruyorsanız, farklı olasılıkları değerlendirmeniz gerekebilir. Birincisi, bu ilişkilerin çektiğiniz acıya değip değmeyeceği. İkincisi, benlik saygınızı ve benlik ile ilgili anlayışınızı geliştirmeniz gerekebilir. Sonuç olarak, asla sizi inciten bir ilişkiye razı olmamanız gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pacheco, H. Manuel (2019). ¿Por qué la gente a la que quiero me hace daño?. DESCLEE DE BROUWER

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.