İnsanlarla Nasıl Daha İyi Bağlantı Kurarsınız

İnsanlar ile bağlantı kurmak için büyülere veya hilelere ihtiyacınız yoktur, sadece dürüstlüğe ve kendinizi karşınızdakine alçak gönüllü, duygusal anlamda dengeli ve empatik bir şekilde gösterebilmeye ihtiyacınız vardır; önemli olan karşınızdaki insanı öğrenmek ve onların ihtiyaçları ve özelliklerini keşfetmektir.
İnsanlarla Nasıl Daha İyi Bağlantı Kurarsınız
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlarla daha iyi bağlantı kurabilmek için tam olarak neye ihtiyacınız var? Bir etki yaratmak, insanları heyecanlandırmak ve uzun süreli ilişkiler inşa etmenize yardımcı olan kalıcı bir izlenim yaratmak için ne yapmalısınız? Hayatınızın bir noktasında büyük ihtimalle insan ilişkilerini güçlü yapan gizemi açığa çıkarmayı, büyüleyici olan bağlantı psikolojisi ile ilgili bu bilmeceyi çözmeyi istediniz.

Bundan dolayı kendinize “bağlantı” kelimesinin tam olarak ne olduğunu sorabilirsiniz. Eğer bu sözcüğü sözlükte ararsanız şöyle bir tanım bulabilirsiniz: “aralarında bir tür ilişki veya bir reaksiyon olabilmesi için iki şeyi (cihazlar, sistemler) temasa geçirmek”. Ancak, ilginç bir şekilde beyinde bazı elektriksel aktiviteler var olsa da insanlar makine değildir.

İnsanlar duygular ile bağlantı kurarlar. Carl Jung’un da dediği gibi, hepimiz uyarıcı olduğunu düşündüğümüz insanlar ile bağlantı kurduğumuzda tepki verir ve değişiriz. Bundan dolayı insan ilişkileri bir bağ kurulmasına yardımcı olan büyüleyici bir kimyasal ve elektriksel tepkiler mekanizmasının sonucudur.

Alanınızı, ilgilerinizi veya hedeflerinizi paylaşmak için bağlantı kurmalısınız. İnsanların sosyalleşmek, onlara arkadaşlık, sevgi ve koşulsuz destek sunan bir referans figürü bulmak ile ilgili doğuştan gelen bir ihtiyacı vardır.  Abraham Maslow yakınlık ihtiyacını hiyerarşisinin üçüncü seviyesine koymuş ve bu şekilde bu ihtiyacın kendi kendini gerçekleştirme açısından önemini ortaya koymuştur.

“Sosyal hayatın problemlerinden biri tanıştığımızda birbirimize ne söyleyeceğimizi bilmemektir; her erkek ve kadının arzusu sempatik ve zeki görünmektir ve bu da iletişimi zor hale getirir.”

– Jerome K. Jerome

Kameraya arkaları dönük bir şekilde bazı ışıkların önünde konuşan bir kadın ve bir adam.

İnsanlarla Daha İyi Bağlantı Kurmanın Anahtarı

Bazen karşınızdaki insanın sizi sevmesini sağlamaya çalışarak bir konuşma başlatabilirsiniz ya da bir güven bağı kurmanıza izin verecek pozitif bir iletişim oluşturmayı bekleyebilirsiniz. Bunu, örneğin, birinden hoşlandığınızda yapabilirsiniz. Ancak, insanların bunu yeni arkadaşlar edinmek, iş için yeni müşteriler bulmak ya da iş arkadaşları ile geçinebilmek için yapması da yaygındır.

Çoğu insan, insanlarla etkili bir şekilde bağlantı kurabilmek için içinde bulunduğu durumu yönetebilmeyi kesinlikle ister. Bazen bu bağlantı kendiliğinden oluşur. Ancak bu hemen göze çarpmayan sihir her zaman kendi kendine ortaya çıkmaz.

Bazen, aradaki buzları kırmak için ekstra efor harcamalı, konuşmaya doğru sosyal becerilerinizi kullanarak katılmalı ve iletişimi başlatan o kıvılcımı siz oluşturmalısınız. Hadi insanlar ile anlamlı bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilecek stratejilerden bazılarına bir göz atalım.

İç Huzur ve Açıklık

Beyniniz etrafınızdaki kişiler ile sosyal anlamda bağlanmaya dair doğuştan bir ihtiyaca sahiptir. New York Üniversitesinden Dr. Michael Lieberman’ın yaptığı araştırma gibi çalışmalar yalnız olduğunuzda beyninizin deneyimlediği acının bir yaralanmanın ortaya çıkardığı acıdan daha bile yoğun olabileceğini ortaya koymuştur.

Bir insan olarak anlamlı bağlar kurabilmek için çevreniz ile iletişime geçmeli ve çevrenizle etkileşim kurmalısınız, peki ya bunu nasıl yapacaksınız? Bunun ilk adımı gerçekten basit bir kavramı anlamanızdan geçer: bazen, dikkatinizi sevilebilir olmaya ya da iyi bir izlenim uyandırmaya verebilir ve iç duygusal durumunuzu unutabilirsiniz.

Eğer endişeli veya gerginseniz karşınızdaki insana da tam olarak bunu yansıtırsınız. İdeal olarak etkileşimlerinize sakin ve kendinize güvenli bir şekilde başlamalısınız. Sadece kendiniz ile barışık olduğunuzda kendinizi başkalarına açabilir, elinizden gelenin en iyisini ortaya koyabilir, insanları etkileyebilir ve onlar ile bağlantı kurabilirsiniz.

Bir gölün önünde konuşan bir adam ve bir kadın.

İçten İlgi ve Özgünlük

İnsanlarla daha iyi bağlantı kurmak için bir başka strateji de onlara ilginizi içten bir şekilde verebilmektir. Bunun işin kolay kısmı olduğunu düşünebilirsiniz belki, ancak bu o kadar da kolay değildir. Bazı insanlar bağlantıları zorlama eğilimindedir ve fazla ilgi duyuyor gibi görünebilirler, ki bu da sahte olarak yansıyabilir ya da basitçe insanları korkutup kaçırabilir.

En özgün, dürüst, alçak gönüllü ve empatik şekliniz ile kendiniz olmaya çalışın. İçten bir insan gülümser, konuşmaya rahat bir şekilde katılır, kişisel alanlara saygı duyar, dikkatli bir biçimde dinler ve uygun bir şekilde cevap verebilmek için dinlediği şeylere ilgi gösterir. İnsan bağlantısının sadece dürüstlük varsa ortaya çıkabileceğini unutmayın.

Bir şeyler içip konuşan iki kadın.

Güven ve Güvenilirlik

İnsanlar ile daha iyi bağlantı kurmanın daha iyi bir yolu bir güven ve güvenilirlik hissi oluşturmaktır. Bunu yapmanın bir yolu konuşmacılar arasında ünlü olan bir tekniği kullanmaktır: basitçe, karşınızdaki insana bir sır verin. En özel sırlarınızı anlatmanıza gerek yok; bu aslında daha çok yaşamınız hakkındaki, onlarda empati uyandıracak bir şey ile karşınızdaki insana güvenmek ile ilgilidir.

Bunun bazı örnekleri “Sana bir sır vermek istiyorum ama çok gerginim”, “Geçen gün başıma ilginç bir şey geldi…” ya da “Buna inanmayacaksın ama ben çocukluğumda böyle şeyler yapardım…” gibi şeyler söylemektir.

Ancak, insanlar ile daha iyi bağlantı kurmanıza istisnasız bir şekilde her seferinde yardım edecek yanılmaz bir yöntem olmadığını da her zaman aklınızda tutun. Asıl önemli olan insanlara yakın hale gelmek için birkaç farklı strateji uygulamak ve diyaloğun pozitif bir yönde ilerleyebilmesi için bir iyilik duygusu yaratmak ile ilgilidir.

En önemli şey, insanlara özgüvenli ve esen bir şekilde yaklaşmaktır. Basitçe sosyal etkileşimlerinizin keyfini çıkarın. Bu zannettiğinizden çok daha kolay!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.