Egzersiz Yapmaya Başlamanızı Sağlayacak 5 Anahtar

Egzersiz Yapmaya Başlamanızı Sağlayacak 5 Anahtar

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2018

Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamak zordur. İlk günlerin veya ilk haftaların tembelliği spor yapma alışkanlığınızı olumsuz önde etkiler. Nihayetinde bu fikirden iyice uzaklaşmış olursunuz.

Bu nedenle daha güçlü bir iradeye sahip olmanıza yardımcı olmak için bu konuda işinize yarayacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşacağız. Bu sayede düzenli egzersiz yapmanın faydalarından yararlanabileceksiniz ve bu durumun tadını çıkaracaksınız. 

1. Egzersiz yapmanın sizin için ne anlama geldiğini bulun

“Egzersiz yapmak” genellikle çok iyi açıklanmıyor. Futbol oynamak, dans etmek, koşmak, yürümek, yoga yapmak, spor salonuna gitmek veya yüzmek farklı egzersiz türleri arasında gösterilebilir. Egzersiz yapmanın sayısız yolu vardır, bu nedenle egzersiz yapmaya başlamadan önce ne tür bir spor türüne ilginiz olduğunu bulmanız oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde egzersiz yapmayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Mutlaka sevdiğiniz bir şeyi seçmeye çalışın, seçtiğiniz şeyin günlük rutininize kolayca adapte olabiliyor olması önemlidir. Bu şekilde istediğiniz faydaları sağlayabileceksiniz.

egzersiz yapan kız

Önceliklerinizden biri eğer mas kütlenizi arttırmaksa, ağırlıklarla egzersiz yapmak için bir spor salonuna yazılabilirsiniz. Ancak incelmek için düzenli olarak koşmanız gerekir. Eğer spor yaparken bir taraftan da sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız herhangi bir takım sporunu da seçebilirsiniz.

Tüm bunlardan farklı olarak, eğer tüm hatlarıyla sporunuzu tam olarak nasıl yapmak istediğinizi tarif edebilirseniz, zihninizde daha net bir hedef olacaktır. Bu nedenle “koşmak için dışarı çıkacağım” yerine, evinize yakın olan “o parkta her sabah 20 dakika koşu yapacağım” derseniz kendinize daha net bir hedef koymuş olursunuz. Bu şekilde daha net ve görünür bir hedefle spor konusuna daha iyi odaklanabileceksiniz. Bu durum da istediğiniz aktiviteyi daha sık yapmanızı sağlayacak.

Eğer sevdiğiniz bir aktiviteyi seçerseniz, spor yapmak sizin için daha kolay bir hale gelir. Bu şekilde sporu günlük rutininize dahil etmeniz çok daha kolay olacak.

2. Sizin için hangi egzersiz en kolaysa onunla başlayın

Eğer spor yapmaya alışkın değilseniz, ağır ve zor bir egzersiz sizi spor yapmaktan soğutabilir. Eğer spor yapmaktan nefret ederseniz bunu düzenli bir şekilde yapmanız zorlaşır. Bu nedenle sizi çok yormayacak kolay bir egzersizle başlamanızı tavsiye ediyoruz. Bu kolay egzersizlerle çok fazla yorulmadan spor yapmayı bir alışkanlık haline getirebileceksiniz. Zamanla, azar azar da olsa bu kolay egzersizleri daha yoğun bir hale getirebilirsiniz. Vücudunuz zamanla bu aktivitelere alışacaktır.

3. Bir hatırlatıcı olarak başka aktiviteler seçin

Bu adım oldukça önemlidir, çünkü bu şekilde spor yapmayı unutmamış olacaksınız. Hatırlatıcı aktiviteler, ne zaman spor yapmanız gerektiğini size bildirecektir. Seçeceğiniz aktivite çoktan sahip olduğunuz başka bir alışkanlık olmalıdır. Bu aktivite o kadar hayatınızın içinde olmalı ki, bu şekilde spor yapmayı unutmanıza asla izin vermemeli. 

Mesela dişlerinizi fırçalamadan hemen önce egzersiz yapmayı seçebilirsiniz. Eğer sabahları kahvenizi yudumlamadan veya uyumadan hemen önce spor yaparsanız, bu aktivite çok daha kolay bir şekilde günlük alışanlığınız haline gelir. Bir kere kendinize bir hatırlatıcı aktivite belirlediğinizde, tekrar ilk maddeye dönebilir ve size en çok uyan egzersizi seçebilirsiniz. İstediğiniz egzersizi seçtiğinizde net ve kararlı olmak için yer, gün ve saati de belirlemelisiniz.

4. Kendiniz için sağlıklı bir ödül bulun

Spor yapmak için kendinizi motive etmenin en iyi yolu, spor sonraları tadını çıkarabileceğiniz bir ödül belirlemenizdir. Bu sayede gün içinde hissettiğiniz tembelliğin üstesinden gelebileceksiniz. Nihayetinde spor sonrası sizi bir ödül bekliyor olacak. Zaten egzersiz yaptıktan sonra kendinizi her türlü çok daha iyi hissediyor olacaksınız.

Ancak seçeceğiniz bu ödülün sağlıklı olması önemlidir. Mesela güzel kokan sevdiğiniz sabunlarla rahatlatıcı bir banyo yapabilirsiniz. Sevdiğiniz bir çayı içerken bir yandan müzik dinlemek de güzel bir ödül olabilir. Diğer taraftan, sigara içmek veya bir parça çikolata yemek gibi ödüller tam tersi etkiler yaparak sizi hedefinizden uzaklaştırabilir.

müzik dinleyen kız

5. Gelişiminizi izleyin

Egzersiz sayesinde ortaya çıkan sonuçları daha iyi görebilmek ve bu konuda daha da motive olabilmeniz için mesela birkaç haftada bir fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Fotoğraf çekmenin yanında, kaslarınızın gelişimini izlemek için ara ara ölçümler de yapabilirsiniz.

Kilo verdiğinizi ve kaslandığınızı görmek, seçtiğiniz fiziksel aktivitenin sonuçlarını fark etmenizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede spor yapmaya devam etmek için motivasyon sahibi olacaksınız. Telefonlarda buluna birçok uygulama size bu konuda yardımcı olabilir. Bu uygulamalarla egzersiz rutinlerinizi de takip edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, egzersiz yapmaya başlamak kolay bir süreç değildir. Çünkü her şeyden önce bu aktiviteyi bir alışkanlığa dönüştürmeniz gerekir. Ancak bu şekilde faydalarını görebilirsiniz. Sağlıklı bir hayat tarzını benimsediğinizde daha çok enerjiniz olacak. Ancak en önemlisi, bu aktiviteler sonucunda duygusal anlamda çok daha iyi hisseder olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.