Logo image
Logo image

Sizi Daha Mutlu Etme Gücü Olan 5 Tuhaf Alışkanlık

3 dakika
Sizi Daha Mutlu Etme Gücü Olan 5 Tuhaf Alışkanlık
Son Güncelleme: 21 Haziran, 2018

Hayat temel olarak sadece bir sürü alışkanlıktan ibarettir. Çok az insan, yeni bir rutini, her bir yeni güne katma lüksüne sahipken, muhtemelen hala büyük ölçüde, hayatlarını zenginleştirme potansiyeline sahip olan alışkanlıkları kazanma olasılığı da var.

Önereceğimiz alışılmadık alışkanlıklar nadir olsa da, hayata aktarılması gayet kolaydır. Siz farkında dahi olmadan, asla objektif olarak değerlerini analiz etmediğiniz, iyi birer parçadır bunlar. Hayatınızı daha iyi mi yaparlar yoksa sadece alışkanlıktan mı bunlara yapmaya devam edersiniz? Bugün sizi günlük yaşantılarınıza daha yakından bakmaya davet ediyoruz. Sonra isterseniz, bu sıra dışı ama güçlü alışkanlıklardan bazılarını deneyebilirsiniz.

“Alışkanlığın zincirleri, kırılmayacak kadar güçlü olana kadar hissedilmeyecek kadar zayıftır.”

– Samuel Johnson

1. Güçlendirici bir pozisyonda uyumak

Tuhaf görünebilir, ama vücudunuzu soktuğunuz şekiller, sizin tutumlarınızı da etkiler. Örneğin, yürürken başınız öne eğik ise, üzgün ya da kırılgan olabilirsiniz. Ancak, bu şekilde yürümek aslında bu duyguları pekiştirir.

İster inanın ister inanmayın, bu durum uyurken de geçerlidir. Örneğin, eğer cenin pozisyonunda kıvrılarak uyursanız , günün geri kalanında, motivasyonu düşük ve  kendinizi boğulmuş hissedeceksiniz. Ancak, vücudunuzu tamamen gererek uyursanız, uyandığınızda muhtemelen daha olumlu bir tutumunuz olacaktır.

Some figure

2. Her olumsuz bir tecrübe için 3 olumlu deneyim edinin

Bu, her gün pratik ile kazanmanız gereken alışılmadık bir alışkanlıktır. Dediğimiz gibi: sahip olduğunuz her olumsuz tecrübe için, üç pozitif deneyim kazanın, bu kadar basit. Amaç, kötü bir deneyimden arta kalan herhangi bir şeyin aklımızdan çıkmasını ve ruhumuzu temizlemesini sağlamaktır.

Olumsuz deneyimlerin yankıları vardır. Ve bu yankı, bütün gün ruh halinizi bozabilir – hatta daha da uzun sürebilir. Üç pozitif deneyim ile durumu telafi ettiğinizde, kötü deneyimden geriye kalan her şey dağılır. O zaman dengenizi tekrar sağlayabilirsiniz.

Some figure

3. Mutlu gibi davranmak

Beyin gizemli ve harika bir organdır. Aynı zamanda son derece de yaratıcıdır. Belli koşullar altında, gerçeklik ile hayal arasında ayrım yapmayı bırakır. Örneğin, üzücü bir film izlemeye gittiğinizde, bunun gerçek olmadığını biliyor olsanız da, beyniniz bunu sanki gerçek hayatta olduğu gibi deneyimler (ayna nöronları aracılığıyla).

Bu olağanüstü mekanizmayı sizin lehinize kullanabilirsiniz. Örneğin, öyle olmasanız bile mutlu olabilirsiniz. Mutlu olan birinin rolünü oynuyormuş gibi davranın. Bu şekilde birkaç gün süren “oyunculuk ”tan sonra ne olduğunu görünce çok şaşıracaksınız.

4. Sebepsiz yere güzel e-postalar gönderin

Bu alışılmadık alışkanlık çok güçlüdür. Olumlu bir tutum sergilemek için iyi hissetmeniz gerekmediğinden, biraz üçüncü numaraya benzer. Kendinizi üzgün hissediyorsanız, yapılacak en iyi şey başkalarını iyi hissettirmektir. Çalışmalar, başkalarına yardım etmenin kendinize yardım etmenin en iyi yolu olduğunu gösteriyor.

Gönülden gelen hediyeler vermek, insanların hayatlarını zenginleştirir. Sadece sevdiğiniz veya taktir ettiğiniz insanlara sıcak, olumlu mesajlar gönderme alışkanlığını edinin. Genel bir şey göndermeyin; kişiye özel olsun. Bu özellikle kötü bir gün geçirdiğinizde işe yarar.

Some figure

5. Açık havada zaman geçirin

Doğanın duygularımız üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Etkisi neredeyse anında hissedilir. Yapmanız gereken tek şey yeşil bir alana çıkmalı ve zihniniz ve bedeniniz üstünde şifa gücüne odaklanmalısınız.

Çimlerde çıplak ayakla yürümek ya da biraz güneşlenmek size çok iyi gelecektir. Bu mümkün değilse, dışarıda günlük bir yürüyüş sizin için hala geçerli bir fikirdir. Fikirlerinizi düzenlemenize, zihninizi rahatlatmanıza ve dengenizi bulmanıza yardımcı olur.

Peki bu alışılmadık 5  alışkanlığımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Pek çok insan onları uygulamamakta ve bu yüzden çok büyük şeyler kaçırmaktadırlar. Daha mutlu olmak istiyorsanız, bir denemeye değer. Hayatınızı daha anlamlı bir hale getirin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.